Tänään näin naisen ajavan turun motarilla oikeaa kaistaa eikä ollut edes känny korvalla. Nänköhän väärinn näkikö ketään muu?
Ei voi olla totta
Tuu tuut
16144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olit sitten niin tohkeissas ettet osannut kieliasua oikein.
Näkikö muu ketään? Kuka se muu on?
Tiedoksesi että nimimerkki kirjoitetaan isolla alkukirjaimella eikä käyttämäsi sana " tohkeissas " täytä oikeinkirjoituksen määritteitä.
Kyllä se nolisi jo ajosta huomannut jos olisi kännykkään puhunut. Että et varmasti nähnyt väärin.
Ei ole pilkun viilaamista jos kysyn "ketä sun nimi on"?. Onko se muka suomenkieltä?
Mikä seuraavista on oikein?1 Sosiaalisessa mediassa käytetään suomenkieltä. Suomenkielen tutkija on siitä iloinen.
2 Sosiaalisessa mediassa käytetään suomen kieltä. Suomen kielen tutkija on siitä iloinen.
3 Sosiaalisessa mediassa käytetään Suomen kieltä. Suomen kielen tutkija on siitä iloinen.
Jos on arvosteltava ja vittuiltava jonkun toisen kirjoitusta olisi fiksua jos ensin opettelisi ihan itse ne alkeellisimmatkin kirjoitussäännöt kuten nyt sen että erisnimet kirjoitetaan isolla alkukirjaimella! Suurin osa pikkulapsista koulussa se osaa ja ymmärtää mutta kaikki aikuiset netin keskustelupalstoilla ei. On siis typerää vittuilla väärinkirjoittajalle jos itsekään ei kirjoittaa osaa!
Kerropa mikä vaihtoehdoista on oikein? Nimimerkki ei ole erisnimi. Jo alakoulussa opitaan ettei ketä sanan käyttö sovi tuossa yhteydessä.
Rautalankaa sinulle ==> http://webcgi.oulu.fi/oykk/abc/kielenhuolto/oikeinkirjoitus/alkukirjain/erisnimet/
" Erisnimet kirjoitetaan isolla alkukirjaimella. Seuraavassa on erilaisia erisnimiryhmiä.
Etu- ja sukunimet, lempinimet, nimimerkit sekä lemmikki- ja muiden eläinten kutsumanimet ovat erisnimiä. Nimet voivat olla myös yhdysmerkillisiä nimiä taikka kaksiosaisia tai eri tavoin kirjoitettuja useampiosaisia nimiä. "
Suomen puhuttu ja kirjoitettu kieli muuttuu eri medioissa. Mutta jos ei haluta käyttää keinoja jotka selkeyttävät ja tekevät kielen ymmärtämisestä helpompaa on seurauksena todella pahasti kielen "suomettuminen".
> olisiko tämän kaltainen kirjoittelu mielestäsi kovasti selkeää ja helposti luettavaa kun ei ole käytetty mitään lauseen jäsennystä välimerkkejä erisnimiä isolla alku kirjaimella eikä yhdys sanojakaan ole kirjoitettu niin kuin ne kuuluu. sinne tänne voi pudottaa ehkä pilkun tai kaksi mutta muuten kirjoitetaan kaikki yhteen putkeen ilman alkeellisintakaan kirjoitus oppia noudattamatta eikö muistutakin mukavasti alaastekouluikäisen kirjoitukselta kun ei ihan kaikki oppi ole vielä ole menny perille onko tällaista mielestäsi mukava lukea tuleeko siitä lukijalle helposti ymmärrettävää..... <
Olisiko kuitenkin parasta että edes yritettäisiin noudattaa alkeellisimpia kirjoitussääntöjä ja oppeja?! Se että joku tutkija on mielissään siitä että kirjoitettu sana muuttuu aikojen kuluessa ei silti tarkoita sitä että kirjoituksista tulee selkeämpiä ja sitä kautta helpommin ymmärrettäviä!
Huomasitko ollenkaan etten puuttunut oikeinkirjoitukseen vaan "ketä" sanan käyttöön. Etkä vastannut kysymykseeni mikä vaihtoehdoista on oikein.
Ketä-sanan väärinkäyttö on oikeinkirjoitusta siinä missä isojen alkukirjainten tai välimerkkien käyttäminen tai käyttämättömyyskin !
Se etten vastannut kysymykseesi johtuu siitä että siihen ei voi antaa suoraa vastausta koska siitä (kahdesta lauseesta) ei voinut päätellä mitä Suomen kielellä kyseisissä lauseissa tarkoitetaan. Onko kyseessä Suomen valtio ja sen äidinkieli vai Suomi-niminen henkilö jonka kieltä tutkija(lääkäri?) tutkii. Mutta oletusarvoisesti arvaan että tarkoitit Suomen valtiota ja sen kansan käyttämää kirjoituskieltä jolloin vaihtoehto 3. näin tärisevän kännykännäytöltä katsottuna olevan oikein.
No sinä voit yksittäisiä ja tarkoitushakusia kirjoitusarvoituksia tänne lähetellä vaikka kuinka monta mutta pointtini oli se että kannattaa nettikeskusteluissakin edes yrittää kirjoittaa hyväksyttyä kirjoitustapaa jotta lukijat helpommin ymmärtäisi kirjoituksia. Lisäksi ei kannata arvostella muiden kirjoitusvirheitä jos itse ei tiedä edes perussääntöjä kuten em. isojen alkukirjainten käyttöä. Jokaisesta kirjoituksesta löytyy varmasti virheitä jos niitä aletaan suurennuslasilla tarkastelemaan eikä niihin ole tarvetta puuttua mutta perusosaaminen olisi kirjoituksissa hyvä olla hallussa!
Minua vaan häiritsee nuo mainitsemasi alkeelliset säännöt kuin tuo ketä-sanakin.
Kaikki ne on opetettu jo alakoulussa koska en itsekään ole edes lukiota käynyt. Tuo lause oli suoraan ylioppilaskirjoituksista, joissa samankaltaisia lauseita oli kymmenen. Kaikki oikein peruskoulupohjalla.
"Ei ole pilkun viilaamista jos kysyn "ketä sun nimi on"?. Onko se muka suomenkieltä?
Mikä seuraavista on oikein?1 Sosiaalisessa mediassa käytetään suomenkieltä. Suomenkielen tutkija on siitä iloinen.
2 Sosiaalisessa mediassa käytetään suomen kieltä. Suomen kielen tutkija on siitä iloinen."
Tuo kakkonen on oikein.
" Onko se muka suomenkieltä? "
Kysymystäsi ihmettelen, se kun ei ole suomen kieltä!
No niin, nyt se tuli. Ketä sun nimi on? -lause on yhtä väärin kuin "näkikö ketään".
Näkikö hän ketään on taas ihan oikein.
Tätä ajoin takaa enkä viilannut pilkkua muista kirjoitusvirheistä.
"isolla alkukirjaimella"
Tämä ei pidä paikkaansa.
Erisnimet kirjoitetaan aina isolla alkukirjaimella!
Oikaa kaistaahan motarilla kuuluukin ajaa....
Ketä laitetaan?