Tuolla hyvä määritelmä: http://www.sauluslahetys.com/uutiset.html?6
Raamatullinen seurakunta millainen sen tulisi olla?
17
127
Vastaukset
- iloinenuskis
Amen kiitos Herralle.
- Yhteydessä
Hyvä kirjoitus.
Mutta sen hyväksyvät jopa jehovantodistajat. Tämän tähden on ensiarvoisen tärkeää määritellä, millä perusteella joku kuuluu seurakuntaan?
Raamattu tunnustaa oikean seurakunnan jäseniksi vain uskoon tulleet eli uudestisyntyneet ja parannuksen tehneet, jotka ovat uskoon tulonsa jälkeen ottaneet upotuskasteen Jeesuksen Kristuksen Nimeen.
ME (ME) tunnustamme, että Jeesus Kristus on Herra! Ja ME elämme raamatullisessa yhteydessä, josta ko. linkin kirjoitus kertoo.- Knuutti exm
Missähän kohdassa Raamattu sellaista kirjoittaa, että vain upotuskasteen ottaneet kuuluisivat seurakuntaan?
Ei jostain Raamatussa mainitusta tapahtumasta voi tehdä oppia. - niin sana neuvoo
Knuutti exm kirjoitti:
Missähän kohdassa Raamattu sellaista kirjoittaa, että vain upotuskasteen ottaneet kuuluisivat seurakuntaan?
Ei jostain Raamatussa mainitusta tapahtumasta voi tehdä oppia.Ei ainakaan missään kohden Raamatussa löydä viittausta, että kaste olisi suoritettu valelemalla koho osittain vesitilkkasella. Filippus kastoi hoivherran ja siinäkin mainitaan että paikalla oli paljon vettä, koska he astuivat kumpikin veteen. Ja jo kaste tullee alkukielen sanasta baptis, upottaa - olen kuullut aramean ja heprean asaintuntijoiden selittävän.
Kyllä meidän pitää pitää Raamattua uskon mallina: ei alkaa keksiä rituaaleja kuin hatusta tempoen.
Kun uuudestisyntynyt on ottanut kasteen hän siunataan seurakuntaan.
- Usko Toivonen
>> Raamatullinen seurakunta millainen sen tulisi olla? >>
Seurakunta on Kristus-ruumis. Kristuksen tuoksu tuntuu ja Kristuksen armo on
jopa luonnollisisn silmin nähtävää, että sen näkevät myös uskosta osattomat.
41. Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.
42. Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa.
43. Ja jokaiselle sielulle tuli pelko; ja monta ihmettä ja tunnustekoa tapahtui apostolien kautta.
44. Ja kaikki, jotka uskoivat, olivat yhdessä ja pitivät kaikkea yhteisenä,
45. ja he myivät maansa ja tavaransa ja jakelivat kaikille, sen mukaan kuin kukin tarvitsi.
46. Ja he olivat alati, joka päivä, yksimielisesti pyhäkössä ja mursivat kodeissa leipää ja nauttivat ruokansa riemulla ja sydämen yksinkertaisuudella,
47. kiittäen Jumalaa ja ollen kaiken kansan suosiossa. Ja Herra lisäsi heidän yhteyteensä joka päivä niitä, jotka saivat pelastuksen.
Apt. 2.
20. Heidän joukossaan oli kuitenkin muutamia kyprolaisia ja kyreneläisiä miehiä, jotka, tultuaan Antiokiaan, puhuivat kreikkalaisillekin ja julistivat evankeliumia Herrasta Jeesuksesta.
21. Ja Herran käsi oli heidän kanssansa, ja suuri oli se joukko, joka uskoi ja kääntyi Herran puoleen.
22. Ja sanoma heistä tuli Jerusalemin seurakunnan korviin, ja he lähettivät Barnabaan Antiokiaan.
23. Ja kun hän saapui sinne ja näki Jumalan armon, niin hän iloitsi ja kehoitti kaikkia vakaalla sydämellä pysymään Herrassa.
24. Sillä hän oli hyvä mies ja täynnä Pyhää Henkeä ja uskoa. Ja Herralle lisääntyi paljon kansaa.
Apt. 11. - kuurankukka4
Ja ME elämme pullossa ja sellaisessa pullossa joka ei ole elämää.
- pulpettivene
Hyvä kirjoitus linkissä.
- body2
Eiköhän elämää ole ollut ennen ja jälkeen raamatun alkuseurakuntaa.
Sekä hyvää elämää että vähemmän hyvää.
Hengellisyyden värilasit vääristävät tilannekuvaa, sillä myös alkuseurakunta oli sekä raadollinen vikoineen että virheineen.
"Kaikki oli heille yhteistä..."
Se oli myös eräs riidan ja kiukun aihe. - yksi monista
Niin, tulisi olla. Lohdutonta kieltä sille joka on uskossa mutta jolla ei ole seurakuntayhteyttä.
- Siinnä olen
"Vai ettekö tiedä, että TE olette Jumalan temppeli?" 1 Kor. 3:16. Olisiko siinä snaoma oikeasta seurakunnasta?
Tuota linniä on levitetty muillekin keskustelupalstoille.
Onko tässä kysymyksessä uusi (perustettava) seurakunta helluntailais-karismaattiseen seurakuntaviidakkoon?- Jatkakaa
Tuo on humaani ja kaikki asiat hyväksyvä srk:ta= Lut. kirkko
- Raamatun opissa
Lutkulaisuus vastaan Raamatun opettama seurakunta.
- tulikettu67
hyvä juttu tossa linkissä. kiitis Herralle.
- Ei lutkulainen
Viktor Klimenko on käyttänyt "lutku" sanaa jo monia vuotta sitten. Luultavasti on hänen keksimänsä.
Kertoo jotain luterilaisuudesta, ei kun siis lutkulaisuudesta. - body2
"Me olemme raamatullisia, me olemme valittu suku, valittu kansa ja muut ovat luopuneet totuudesta.."
Tuo on tuttua laulua melkein joka seurakunnassa.
Halutaan korostaa omaa paremmuutta ja toisten heikkoutta.
Se on sitä sisäänpäin kääntynyttä hapettomuutta.
Menneinä vuosikymmeninä ei ollut tilaa tai ei ollut mahdollisuuksia asioista keskustella,se oli pullon henki, nyt on onneksi netti ja muuta foorumia joten yhteen totuuteen ei tarvitse alistua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1237074Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam644836Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk743754Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272874Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni372526Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t231953Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2091485Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191274Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on421085Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/162931