Rannan kundi kirjoitti toisessa ketjussa, että on kauheaa, jos joku sanoo, että Brahms, Bach ja Mozart ovat ainoaa oikeaa musiikkia ja kaikki kevyt musiikki on toisarvoista.
Tiedoksi, että suurin osa tiedostaa intuitiivisesti että asia on juuri noin. Jokainen, jolle on edes normaaliedellitykset suotu, tiedostaa että sellainen säveltäjä, joka tekee historian suurimpia sinfonioita, messuja ja konserttoja, on ylivoimaisen hyvä säveltäjä verrattuna Beatlesiin ja Abbaan. Sen voi myös suurin osa ihmisistä omin korvin kuulla.
Suurin osa, Rannan kundi, sinun kaltaisistasi ihmisistä, jotka eivät ole musiikin osaajia tai edes alkeisosaajia, tunnustavat aivan muitta mutkitta että klassinen on "ylempää" ja "suurempaa" kuin kevyt musiikki. He toteavat - olen kuullut todella monen sanovan näin - että musiikki ei ole heille ykkösjuttu, ja siksi he eivät rupea tutustumaan nuotteihin, sävellyksiin ja sävellystekniikkaan niinkuin musiikki-ihmiset tekevät. Heille riittää suomipoppi, Nova ja esim. Beatles.
Mutta sinä väität pelkällä inttämisellä vastaan jumalia vastaan ja koitat muuttaa todellisuuden omasta tietämättömyydestäsi käsin. Pidän sinua yhtä tyhmänä kuin sinä minua. Ainakin!
Oma ketju aiheelle
Dhommi´´
1
117
Vastaukset
- Sinulle, Dhommi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?6252860- 1071502
Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh671456Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831380- 1381266
- 1141264
- 1021096
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1351033- 48950
- 48899