Cyma vai Kalash?

Thermstaticular

8

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herätys

      Alin.

      • JIHAD!

        Muhamedin.


    • Cyma4evah!

      Itse kaksi kalashia ja neljä cymaa omistavana voin sanoa, että jätä kalash ja muut dboys roskat pois.
      Cyma on kiinahalpisten kärkipäätä reilusti ja itse suosittelen tuota AKS74UN mallia cymalta. Puhkuu kivasti, on sopivan pieni kannettavaksi eikä ole turhan ronkeli siitä kolahteleeko vahingossa pelien aikana pikkukiviin ja oksiin.

      • Herätys

        Jos vaikka perustelisit?


    • Cyma ja Kalashilla ulko-osien laatu on aika samalla viivalla, mutta mechan suhteen Cyma vie. Cymalla on mm. parempi moottori ja aina uudemmissa sarjoissa metalliset liukulaakerit. Ja näin muutenkin Cymalla tuntuu olevan jonkinlaista tuotekehitystä, sillä esim. hop up yksiköistä on nyt tullut jo 3 versiota ja suunta on ollut ihan hyvä. Loppujen lopuksi Cyman ja Kalashin uudet sarjat erottava viiva on hiuksen hieno. Molemmat perustuvat VFC rakenteiseen runkoon. Erot ulko-osissa ovat lähinnä osakohtaisia, joissa toisessa sama osa on valettua murometallia ja toisessa se on alumiinia.

    • Edelliseen viestiin lisätäkseni aluumiini tai murometalliosilla tarkoitan osia, jotka eivät ole terästä. Esim. ulkopiippu.

    • Itse ainakin kallistun kalashin puolelle. Aikas luotettavia ollu omalla kohalla kalashin aseet verrattuna cymaan.

    • Marked One

      Noista kaksi asetta jo omistaneena voin mennä sanomaan, että noista ehdottomasti paras on järjestyksessä alin (ei, ei siis henkilön nimeltä Ali).

      Ensinnäkin, se on noista ainoa, jossa on käytännössä täysteräksinen rakenne (alumiinista ulkopiippua lukuunottamatta). Eli noista siis ulkoisestikin kestävin. Kivana lisänä mainittakoon vielä kestävät ja oikeasti hyvin käsitellyt laminoidut puukahvat. Muutenkin aika paljon etuja verrattuna Cyman vastaavaan (4 euron ero = terästä!)

      Sisäinen laatu vaihtelee paljon kiinalaisissa, mutta yleisesti ottaen Cymalla on aina ollut paremmat sisukset kuin Kalashilla (vääntävä moottori, teräksinen laakeroitu jousenohjain jne.), ja yleensäkin ottaen karvan verran siistimpi viimeistely.

      Rakenteeltahan nuo kaikki Kalashit tosiaan tulevat VFC:ltä pöllityistä aseista tehdyistä muoteista (jonka takia jokaisen sarjanumero on 91 051121, uhh), joka tekee useista aseista numerosarjan pohjalta epäkorrekteja. Cymalla varmastikin sama menetelmä ollut, paitsi ovat jättäneet numerot kopioimatta. Noissa pidemmissä Cyman VFC-klooneissa on jostain syystä kopioitu osaksi LCT:tä, jonka takia hoppiyksikkö kiinnittyy ulkopiippuun, toisin kuin VFC:llä. Ei mikään olennainen tieto, eli unohtakaa vaan (ellette ole fanaattisia VFC-kulttilaisia).

      Mutta mikä itsestäni Kalashin sisuksissa on parempaa, niin hoppiyksikkö. Läpinäkyvä, muovinen yksikkö avittaa lian ja tukosten näkemisessä purkamatta asetta, sekä omalla kohdalla usein ollut parempikin kuin Cyman metallinen yksikkö (ei se materiaali, vaan se tiiviys). Hoppikumi taas on ollut usein Cymalla vakiona parempi.

      Listaa voisi jatkaa loputtomiin siitä, mikä on parempaa ja mikä ei, verrattaessa kahta kiinalaisvalmistajaa. Tiivistettynä kuitenkin voisi sanoa, että ulkoisesti Kalash on parempi, ja sisäisesti Cyma, erojen ollessa kuitenkin hiuksenhienot suurimmassa osassa tapauksia.

      Pikkuinen omakohtainen tapaus tuosta Cyman kestävyydestä olisi kuitenkin tällainen: Juurikin tuolla AKS-74UN:llä menin kolauttamaan "takatähtäinjalustaa" (osa, johon kansi kiinnittyy) puuhun, ja se halkesi kahtia. Fuck. Tämän seurauksena hommasin Kalashin teräspuumallin, joka on kestänyt jo kauan ja jatkaa voittokulkuaan edelleen. Tätä nykyä Cyma on kuitenkin ruvennut korvaamaan noita murometalliosia alumiinisilla (=kevyempää ja hiukan kestävämpää), eli uskoisin, että oikein käsiteltynä Cymakin kestää erinomaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      198
      7956
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      97
      3788
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      132
      3674
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      89
      2971
    5. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      144
      2575
    6. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      47
      2486
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      140
      2077
    8. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      4
      1578
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      67
      1551
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      64
      1415
    Aihe