Cyma vai Kalash?

Thermstaticular

8

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herätys

      Alin.

      • JIHAD!

        Muhamedin.


    • Cyma4evah!

      Itse kaksi kalashia ja neljä cymaa omistavana voin sanoa, että jätä kalash ja muut dboys roskat pois.
      Cyma on kiinahalpisten kärkipäätä reilusti ja itse suosittelen tuota AKS74UN mallia cymalta. Puhkuu kivasti, on sopivan pieni kannettavaksi eikä ole turhan ronkeli siitä kolahteleeko vahingossa pelien aikana pikkukiviin ja oksiin.

      • Herätys

        Jos vaikka perustelisit?


    • Cyma ja Kalashilla ulko-osien laatu on aika samalla viivalla, mutta mechan suhteen Cyma vie. Cymalla on mm. parempi moottori ja aina uudemmissa sarjoissa metalliset liukulaakerit. Ja näin muutenkin Cymalla tuntuu olevan jonkinlaista tuotekehitystä, sillä esim. hop up yksiköistä on nyt tullut jo 3 versiota ja suunta on ollut ihan hyvä. Loppujen lopuksi Cyman ja Kalashin uudet sarjat erottava viiva on hiuksen hieno. Molemmat perustuvat VFC rakenteiseen runkoon. Erot ulko-osissa ovat lähinnä osakohtaisia, joissa toisessa sama osa on valettua murometallia ja toisessa se on alumiinia.

    • Edelliseen viestiin lisätäkseni aluumiini tai murometalliosilla tarkoitan osia, jotka eivät ole terästä. Esim. ulkopiippu.

    • Itse ainakin kallistun kalashin puolelle. Aikas luotettavia ollu omalla kohalla kalashin aseet verrattuna cymaan.

    • Marked One

      Noista kaksi asetta jo omistaneena voin mennä sanomaan, että noista ehdottomasti paras on järjestyksessä alin (ei, ei siis henkilön nimeltä Ali).

      Ensinnäkin, se on noista ainoa, jossa on käytännössä täysteräksinen rakenne (alumiinista ulkopiippua lukuunottamatta). Eli noista siis ulkoisestikin kestävin. Kivana lisänä mainittakoon vielä kestävät ja oikeasti hyvin käsitellyt laminoidut puukahvat. Muutenkin aika paljon etuja verrattuna Cyman vastaavaan (4 euron ero = terästä!)

      Sisäinen laatu vaihtelee paljon kiinalaisissa, mutta yleisesti ottaen Cymalla on aina ollut paremmat sisukset kuin Kalashilla (vääntävä moottori, teräksinen laakeroitu jousenohjain jne.), ja yleensäkin ottaen karvan verran siistimpi viimeistely.

      Rakenteeltahan nuo kaikki Kalashit tosiaan tulevat VFC:ltä pöllityistä aseista tehdyistä muoteista (jonka takia jokaisen sarjanumero on 91 051121, uhh), joka tekee useista aseista numerosarjan pohjalta epäkorrekteja. Cymalla varmastikin sama menetelmä ollut, paitsi ovat jättäneet numerot kopioimatta. Noissa pidemmissä Cyman VFC-klooneissa on jostain syystä kopioitu osaksi LCT:tä, jonka takia hoppiyksikkö kiinnittyy ulkopiippuun, toisin kuin VFC:llä. Ei mikään olennainen tieto, eli unohtakaa vaan (ellette ole fanaattisia VFC-kulttilaisia).

      Mutta mikä itsestäni Kalashin sisuksissa on parempaa, niin hoppiyksikkö. Läpinäkyvä, muovinen yksikkö avittaa lian ja tukosten näkemisessä purkamatta asetta, sekä omalla kohdalla usein ollut parempikin kuin Cyman metallinen yksikkö (ei se materiaali, vaan se tiiviys). Hoppikumi taas on ollut usein Cymalla vakiona parempi.

      Listaa voisi jatkaa loputtomiin siitä, mikä on parempaa ja mikä ei, verrattaessa kahta kiinalaisvalmistajaa. Tiivistettynä kuitenkin voisi sanoa, että ulkoisesti Kalash on parempi, ja sisäisesti Cyma, erojen ollessa kuitenkin hiuksenhienot suurimmassa osassa tapauksia.

      Pikkuinen omakohtainen tapaus tuosta Cyman kestävyydestä olisi kuitenkin tällainen: Juurikin tuolla AKS-74UN:llä menin kolauttamaan "takatähtäinjalustaa" (osa, johon kansi kiinnittyy) puuhun, ja se halkesi kahtia. Fuck. Tämän seurauksena hommasin Kalashin teräspuumallin, joka on kestänyt jo kauan ja jatkaa voittokulkuaan edelleen. Tätä nykyä Cyma on kuitenkin ruvennut korvaamaan noita murometalliosia alumiinisilla (=kevyempää ja hiukan kestävämpää), eli uskoisin, että oikein käsiteltynä Cymakin kestää erinomaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      80
      4196
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      89
      3431
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      120
      3251
    4. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      86
      3194
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      101
      3062
    6. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2704
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      273
      2673
    8. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      83
      2502
    9. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      218
      2474
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      95
      2408
    Aihe