Monet puolueet lähinnä vasemmistolaiset ja viherpiipertäjät sekä oikeistolaiset kokoomuslaiset ja rkp:läiset ovat huolissaan eläkepommista jota ei ainakaan tällä hetkellä ole havaittavissa ja tuskin lähitulevaisuudessakaan. Miksi heillä on sitten niin kova hätä tästä asiasta ja suomalaisen työvoiman riittävyydestä vaikka maassamme on useita satojatuhansia työvoimareservissä odottamassa niin pian kuin yksikin työpaikka vain kysyy perään?
Minä olen ihan rehellisesti alkanut epäilemään koko työvoimapulaa ja eläkepommia sillä odotetaan siihen saakka kun se todellinen pula yllättää.
Jos tosissaan pulaa työntekijöistä alkaa ilmaantumaan niin kyllä niitä tekeviä käsiä löytyy ihan takuuvarmasti viimeistään silloin kun sitä tarvetta alkaa esiintymään. Käsittääkseni on ihan tyhmää hakea mahdollisia tekeviä käsiä odottelemaan, että jospa se Eenokki jää eläkkeelle niin saan Eenokin paikan sitten. Sitä odotellessa voi kulua yhteiskunnan niukkoja varoja jopa miljoonia kun 20-henkinen perhekin on pidettävä simpsettivehkeissä Eenokin eläkkeelle lähtöä odotellessa.
Onko Suomessa odotettavissa eläkepommia?
1
247
Vastaukset
Eläkepommista puhuminen on turhaa, koska koko eläkejärjestelmä perustuu väärälle pohjalle. Nykyinen palkkaan perustuva malli on vanhanaikainen, koska yhä suuremmpi osuus kansantulosta muodostuu muusta kuin palkkatulosta. Eläkemaksut pitää kerätä sieltä missä rahaa tehdään, pääomatuloista, sijoituksista, yritysten liikevaihdosta, pörssikeinottelusta ynnä muusta nykyajan liiketoiminnasta. Onhan se järjetöntä, että tuotetaan yhä enemmän ja enemmän mahdollisimman pienemmällä työvoimalla ja silti ei muka raha riitä, ei rahaa tarvitse muut kuin ihmiset, se on vain jakokysymys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902927- 2101161
- 821116
- 791017
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2011008Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1171006- 65852
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?21720- 70714
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?57588