Sonkajärvellä tehtiin leikkauslista,mutta olisi vielä voinut leikata sen kodinhoidon tuen.Pääasiassa se on tulonsiirto kepulaisnaisille,jotka joka tapauksessa hoitavat lapset kotonaan.Eivät lähde muualle töihin.Sukevan Partasille kiitos jämäkkyydestä,vahinko vaan,että kepu taas jyräsi.
Vastaukset 6
- työtön köyhä
Ei ole silloin rahasta kiinni,kun on kyse kepulaisten tukijaisista.
- Suut suppuun
Mitä tarkoitat kepulaisella??? Ainakin kepulainen yrittäjä jäi ilman kotihoidontuen kuntalisää, kun olisi täytynyt palkata työntekijä siksi aikaa... Ja tuolla avustuksella moista ei voi tehdä, ja ei tästä kunnasta tosin löytynyt yhtään työhön halukastakaan/kykenevää... Haettu on työkkärin välityksellä.
Joten olen nyt lapseni kanssa töissä, koska hoitopaikkaakaan en lapselleni saanut..- "yritys"ja yritys
Kepulaisellahan tarkoitetaan tukijaisilla yhteiskunnan ja veronmaksajien piikkiin eläviä.Nimittävät itse omiaan maatalousyrittäjiksi,vaikka ei ole mitään tekemistä yrittäjyyden kanssa.Oikealla yrittäjällä on vastuu yrityksestään ja yhteikunnalta saa vaan ennakkoverolappuja.
- maanviljelijä nr.1
"yritys"ja yritys kirjoitti:
Kepulaisellahan tarkoitetaan tukijaisilla yhteiskunnan ja veronmaksajien piikkiin eläviä.Nimittävät itse omiaan maatalousyrittäjiksi,vaikka ei ole mitään tekemistä yrittäjyyden kanssa.Oikealla yrittäjällä on vastuu yrityksestään ja yhteikunnalta saa vaan ennakkoverolappuja.
toivotaan ettei mielisairaan hoidosta leikata enää näkyy ikävästi vainoharhaisuutena ja katkeruutena ruuan tuottajia kohtaan.
- Tämä vielä
Uutisissa, lehdessä oli että ei niitä pakolaisia otetaakkaan. Kaikki on kuitenkin valmiina. Asunnot, autot sekä rahoitus ja halaajat ynnä suutelijatkin pysäkillä odottaa.
Sairaanhoidosta (Suomalaisille) voidaan vielä varmasti tinkiä pakolaisten hyväksi. Nämä ovat meille tervetullut lisä nettoveronmaksajien joukkoon.
Omaishoitotuen voisi poistaa kokonaan. Sehän on ilmaista rahaa omaiselle, joka toista haluaa/joutuu hoitamaan omien vaivojensa ohella. - an.usantti
Sonkajärveläisiä joutaa leikata muttei Kuopiossa tai Iisalmessa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791732
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109913En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo105705Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207654- 133628
- 51575
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus51562Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä18549- 37546