eliikäs oisko kellää vinkkejä et mite esteistuntaa sais matalemmaks minulla on ongelma että olen aika pystyssä isommillakin esteillä?
esteistunta
4
400
Vastaukset
Vaikea sanoa näkemättä... Hyvin usein liian pysty asento johtuu liian pitkistä ohjista. Lyhentämällä ohjia ratsastaja painuu automaattisesti alemmas, koska muuten hänen käsivartensa suoristuu mikä ei ole tarkoitus, tai hän alkaa kiskoa hevosta suusta, mikä on vielä huonompi.
En kuitenkaan voi suositella tätä varauksetta... Vaarana on, että ratsastaja vetää itsensä alemmas ohjista vetämällä, eli kuten sanottu, kiskoo hevosta suusta. Kevytkätisille tämä sopii paremmin, he eivät päästä ohjia kiristymään liikaa vaikka ne olisivatkin lyhyet, ja pysyvät sen takia paremmin oikeassa asennossa.
Toinen mahdollisuus mitä tulee mieleen, on liian pitkät jalustimet. Mutta puhuit isommista esteistä, ja tietämättä tarkemmin miten sen määrittelet, arvelen sinulla olevan sen verran kokemusta, että varmasti osaat mitoittaa jalustimet niin että pääset kunnolla kenttäistuntaan. Joten se tuskin on syynä.
Käytkö valmennuksessa? Oletko puhunut asiasta opettajasi kanssa? Hänen olisi helpompi neuvoa kun hän näkee kokonaisuuden.- katherine__
Moni kokematon hyppääjä tekee sen virheen, että lähtee liikaa hyppyyn mukaan, tavallaan ponnistaa itse.
Todellisuudessa hypyssä ei kuulu "itse ponnistaa" vaan menee hyppyyn mukaan vain sen verran mitä hevosen hyppy vie. Itse ainakin kuvittelen, että yritän pitää pepun mahdollisimman lähellä satulaa myös hypyssä ja vain ylävartalolle mukaudun hyppyyn.
Esteiden välissä asento saakin olla suht pysty. On erilaisia koulukuntia esteistunnan suhteen, mutta pysty asento on ihan yhtä oikein kuin moni muukin asento. Kunhan vain pääsee hyppyyn mukaan,. - huono esteistunta
Poni jolla ratsastan, niin se aina laskee pään alas, kun se hyppää :(
Vinkkejä? Pitäisi saada tarkempia tietoja ennen kuin tuohon voi mitään sanoa. Laskeeko se päänsä ennen estettä vai sen jälkeen, ja kuinka alas se sen päänsä laskee, hiukanko vain, vai melkein maahan asti? Minkä kokoisista esteistä nyt puhutaan? Jotkut hevoset laskevat päätään alemmaksi lähestyessään estettä, nähdäkseen sen paremmin. Se ei ole mitenkään tavatonta pienillä esteillä.
Kerro mahdollisimman tarkasti mitä itse teet ja mitä poni tekee, niin katsotaan mitä mahdollisuuksia tulee mieleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1744857Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1063979Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363579- 513380
- 563359
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest362818Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182569- 232286
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami211919Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?361788