esteistunta

eliikäs oisko kellää vinkkejä et mite esteistuntaa sais matalemmaks minulla on ongelma että olen aika pystyssä isommillakin esteillä?
4439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vaikea sanoa näkemättä... Hyvin usein liian pysty asento johtuu liian pitkistä ohjista. Lyhentämällä ohjia ratsastaja painuu automaattisesti alemmas, koska muuten hänen käsivartensa suoristuu mikä ei ole tarkoitus, tai hän alkaa kiskoa hevosta suusta, mikä on vielä huonompi.

En kuitenkaan voi suositella tätä varauksetta... Vaarana on, että ratsastaja vetää itsensä alemmas ohjista vetämällä, eli kuten sanottu, kiskoo hevosta suusta. Kevytkätisille tämä sopii paremmin, he eivät päästä ohjia kiristymään liikaa vaikka ne olisivatkin lyhyet, ja pysyvät sen takia paremmin oikeassa asennossa.

Toinen mahdollisuus mitä tulee mieleen, on liian pitkät jalustimet. Mutta puhuit isommista esteistä, ja tietämättä tarkemmin miten sen määrittelet, arvelen sinulla olevan sen verran kokemusta, että varmasti osaat mitoittaa jalustimet niin että pääset kunnolla kenttäistuntaan. Joten se tuskin on syynä.

Käytkö valmennuksessa? Oletko puhunut asiasta opettajasi kanssa? Hänen olisi helpompi neuvoa kun hän näkee kokonaisuuden.

Äänestä

Moni kokematon hyppääjä tekee sen virheen, että lähtee liikaa hyppyyn mukaan, tavallaan ponnistaa itse.
Todellisuudessa hypyssä ei kuulu "itse ponnistaa" vaan menee hyppyyn mukaan vain sen verran mitä hevosen hyppy vie. Itse ainakin kuvittelen, että yritän pitää pepun mahdollisimman lähellä satulaa myös hypyssä ja vain ylävartalolle mukaudun hyppyyn.

Esteiden välissä asento saakin olla suht pysty. On erilaisia koulukuntia esteistunnan suhteen, mutta pysty asento on ihan yhtä oikein kuin moni muukin asento. Kunhan vain pääsee hyppyyn mukaan,.

Äänestä

Poni jolla ratsastan, niin se aina laskee pään alas, kun se hyppää :(
Vinkkejä?

Äänestä

Pitäisi saada tarkempia tietoja ennen kuin tuohon voi mitään sanoa. Laskeeko se päänsä ennen estettä vai sen jälkeen, ja kuinka alas se sen päänsä laskee, hiukanko vain, vai melkein maahan asti? Minkä kokoisista esteistä nyt puhutaan? Jotkut hevoset laskevat päätään alemmaksi lähestyessään estettä, nähdäkseen sen paremmin. Se ei ole mitenkään tavatonta pienillä esteillä.

Kerro mahdollisimman tarkasti mitä itse teet ja mitä poni tekee, niin katsotaan mitä mahdollisuuksia tulee mieleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liljaaaa kirjoitti:

eliikäs oisko kellää vinkkejä et mite esteistuntaa sais matalemmaks minulla on ongelma että olen aika pystyssä isommillakin esteillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu