Tässäpä taas pientä natkutettavaa näistä kaikkien rakastamista hidasteista. Tässä video: http://www.youtube.com/watch?v=WlgOlAaPSrw
Auto ei ole erityisen matala, vauhti on, kuten havaitaan, alhainen, ei edes 10km/h, mutta ilmeisesti, koska tämä kulkine ei ole mallia katumaasturi tai kaalimaan samara, oikein mukavasti raapii pohjaa, ja eiköhän näiden vuoksi ala pian jo pohjan suojahuovat ynnä muut ruostesuojat olla jälleen paikkaamisen tarpeessa.
Kelleköhän tästä voi lähettää laskun? Onko kukaan ylipäätään laskenut, kuinka paljon rahaa kaupunki vuosittain sulloo näihin ihaniin pahkuroihin keskellä tietä?
P.S.
Joku hampaaton, flanellipaitainen banjonsoittaja voisi tulla vetämään keikkaa näiden videoiden taustalle, muuten. Se tekisi säväyksen.
Auto ei ole erityisen matala, vauhti on, kuten havaitaan, alhainen, ei edes 10km/h, mutta ilmeisesti, koska tämä kulkine ei ole mallia katumaasturi tai kaalimaan samara, oikein mukavasti raapii pohjaa, ja eiköhän näiden vuoksi ala pian jo pohjan suojahuovat ynnä muut ruostesuojat olla jälleen paikkaamisen tarpeessa.
Kelleköhän tästä voi lähettää laskun? Onko kukaan ylipäätään laskenut, kuinka paljon rahaa kaupunki vuosittain sulloo näihin ihaniin pahkuroihin keskellä tietä?
P.S.
Joku hampaaton, flanellipaitainen banjonsoittaja voisi tulla vetämään keikkaa näiden videoiden taustalle, muuten. Se tekisi säväyksen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
7 cm/50 cm matkalla tai 7 cm/100 cm matkalla näyttää olevan keskimääräinen hidastekorkeus. En tiedä, onko ohjeet voimassa olevia, mutta kovasti asiaa on mietitty. Kytetty ratkaisu riippuu siitä, onko kyseessä kototettu suojatie, millainen liikennemäärä on ja onko kysessä bussireitti. Henkilöauton alustan korkeuden pitää olla 8 cm:n, joten pienet on välykset kuorman kanssa?
http://www.hel.fi/static/hkr/julkaisut/katutila/Luku2.pdf
http://www.ely-keskus.fi/fi/ELYkeskukset/varsinaissuomenely/Liikenneturvallisuus/Documents/Pienten_lituhankkeiden_kuvaukset.pdf
Rakentelijoille tämä tekee hallaa: Kerran olin kaverin mesen kyydissä. Vaihtoehtoina oli, että kaikki matkustajat pois kyydistä hidasteen ylityksen ajaksi tai kierto jalkakäytävän kautta. Oli vähän kiire, niin koukattiin jalkakäytävän kautta;)
Ajoin kerran Saabini moottorinsuojauksen raudat kiinni asfalttiin Tikkurilan kirjaston parkkipaikalla. Siellä oli puretun rakennuksen perustukset nostelleet roudan kanssa isot montut ja vaikka äkkipysäys tuli kävelyvauhdissa, niin siihen oli kaupungilla kommentti valmiina. Parkkipaikalle tullessa oli pensaan sisällä kuopan merkki, joka kattaa koko parkkialueen. Ei korvausvelvollisuutta. Onneksi tuo parkkipaikka on nyt korjattu, mutta vastuun kantajaa ei helpolla löydy.
Niin se on kyllä kumma ettei näitä mersuja ole suunniteltu näitä pahkuroita varten. Luulisi että kun on saksalainen insinöörityö kyseessä, että noista mentäisiin yli heittämällä, kuten vaimoni samaralla.
Ei ainakaan itselläni tulisi mieleenkään ajaa noin kovasti hidastetöyssyn yli. Hidastan vauhdin ryömitysnopeuteen varmuuden vuoksi.
Sinällään jännää, että toisista hidastwista on vähäisempi haitta kun niihin vetää vähän kovempaa, tässä kyseisessä tapauksessa ei vaikuttanut juuri olevan eroa vaikka ajoi ryömittämällä. Ehkäpä tähän tulisikin erikseen kurssittaa, kunkin pahkatyypin mukainen tulokulma, vauhti ja keskiarvot 4 henkeä kyydissä?
Vaimoni kauppakassilla tuosta pahkasta voi vetää satasta ilman mitään, on kokeiltu. Vaimoni on nimittäin n.150cm. pitkä ja hänellä on huono näkö, ei hän noita pahkoja koskaan näe ajoissa. Piti hommata vähän pitkäkoipisempi ajopeli että pysyy korjaamolaskut kurissa.
Omalla autollani ajan niistä varovaisesti koska auto kuluu niistä.
Duuniautolla en säästele niiden kohdalla yhtään jos ilman sitä
mun duunin kuormaa ajan, rajoitusten puitteissa yli vaan ryskyy
minkä ryskyy ja aikamoista menoa on joskus :) On oikeasti kyllä
jotkut töyssyt sellaisia että rajoitusten mukaan ei omalla autolla
vastavasti niistä sillä tavalla ajaisi ikinä. Täytyy ihmetellä että kyllä
näitä hidastetöyssyjä ihmeen paljon duuniauto kestää, ei siis ole
hajonnut mitään mutta onhan se hirvittävä kulutus pyöräntuennalle.
Pystyklappia pyöräntuentaan tulee jo ihan erittäin säästävälläkin ajotyylillä mitä
on duuniautolla katsastuksissa voinut todeta mutta niistä
ei saa hylkyä näköjään.
Sitä täytyy ihmetellä miksi niin moni ajaa hidastetöyssyistä
vain auton toisella renkaalla koska se on varsin epämiellyttävää
kyydissä olevalle koska auto heilahtaa niissä alhaisissa nopeuksissa
todella paljon ja nopeasti sivusuunnassa. Ajakaa hitaasti ja tasasesti
molemmilla renkailla yhtäaikaan hidastetöyssyyn ottaen jos haluette
tasaisen ja auto säästävän hidasteöyttysn ylityksen.
Voisin kertoa mikä on pehmein tapa ylittää hidastetöyssy
mutta se on laitoin keino että se siitä.
Eikös noissa töyssyissä pidä olla etureunassa maalaus varoituksena...
No eihän noissa mitään reunuksia ole. Laittomia varmaan puolet muutenkin. Samapa sen väliä tässä maassa. Tärkeintähän on se että niitä on joka paikassa. Miksei samantien jätetä tiet hoitamatta niin routa hoitaa asian meidän puolestamme ihan ilmaiseksi?
http://www.youtube.com/watch?v=E2Qqaepj1ec
Tuossa lasketellaan ilman yhtään hiljentämättä yli hidastetöyssyjen.
Tuttu tie tuo ohi karakallion kohti lähderantaa niin on siinä aika ilkeät hidastetöyssyt jo mutta ei pahimmasta päästä kuitenkaan. Pyöräntuen kyllä huutaa hoosiannaa tuossa mutta saadan ne korjattua.
Liikaa nopeutta töyssyn kohdalla.
Niin. Suomessa tosiaan menee nykyään äärimmäisen hitaasti. Pitäiskö laittaa vaikka raitsikoillekin hidasteet, että älyyvät hidastaa ongelmaksi nähdyissä paikoissa? Meinaan sellaset nypytinpahkat raiteisiin, ja pudotetaan niitten nopeutta myös, koska ihmiset meinaa jatkuvasti jäädä niitten alle. Raitiovaunu tekee muutenkin pahempaa jälkeä. Hakaniemen metroaseman kohtaan täytyy laittaa sellaset hidastimet raitiovaunuille. Kyllä se vähän voi pyörien laakereille käydä, mutta nostetaan vähän lippujen hintaa. Turvallisuus ennenkaikkea.