Klassinen musiikki

Dhommi´´

Tiedättekö, milloin termi klassinen musiikki syntyi? Tiedättekö mitä tarkoittaa "klassinen"?

Se syntyi, kun populaarimusiikkibisnes syntyi. Siis Elviksen aikaan. Varmasti Elvis kuuluu kaltaistenne lempimuusikoihin. Voin kertoa, että Elvis on aivan yhtä harmoniavammaista ja melodiakuollutta musiikkia kuin Beatles, jopa enemmässä määrin.

Elviksen ja Beatlesin massahysterian seurauksena alettiin tätä hyvin vähän musiikin kanssa tekemisissä ollutta touhua kutsua musiikiksi. Kaivattiin ISO ero todellisen musiikkihistorian ja uuden "musiikin" välille. Niiden erot olivat järisyttävät, koska toinen keskittyi musiikkiin ja toinen pääasiassa kaupalliseen ideaan.

Klassinen musiikki luotiin termiksi todellisen musiikkiperinnön erottelemiseksi tästä Elviksen ja Beatlesin jenkkityylisestä sontaviihteestä. Tietenkin klassinen musiikki oli aiemmin ollut pelkkää "musiikkia", koska silloinen poppi eli kansanmusiikki ja muu (jo unohtunut) musiikki, ei ollut yleisen käsityksen mukaan noteeraamisen tasolla.

Markkinavoimat ja suuri raha muuttivat asiaa. Ihmisten silmiin tuotiin ennen lähinnä kaljan ja tanssin taustoitus eli populaariviihde massiivisella nuorille suunnatulla mainontabudjetilla. Syntyi hysteriaa. Beatlemania oli Elviksen jälkeen toinen suuri mania, ja jatkuu nyt biebermaniassa.

Tiedämme toki, että musiikki oli alkellisessa kepeydessään liiankin harmitonta, ja että silloisten järkyttyneiden vanhempien huoli ja muu tuntemus musiikin pelottavista ja sopimattomista ominaisuuksista olivat liioiteltuja. Totta kai popin pahin teko on aivojen passivointi ja ihmisten kykyjen aliarvioiminen. Se suoltaa aliarvoista kuvaa musiikista ja pakottaa ihmiset ahtaiden muottien armoille. Mutta mitään sellaista tekstiä, mitä Beatles sai jyrkältä yhdysvaltalaisoikeistolta aikanaan osakseen, en minä pidä poppia luonnehtivana. Poppihan on musiikilisesti hyvin tylsää ja epäkiinnostavaa, eli siinä mielessä ei ollenkaan vaarallista

Klassinen on lapsille, nuorille ja kaikenikäisille oikeaa perintöä, koska se on kirjallisuuden klassisten teosten ja maalausten, veistosten ja muiden korkeakulttuuriluomusten tavoin läntisen kulttuurin perintöä. Bach on suurinta ja kauneinta musiikkia mitä on olemassa.

Terveet arvot kuuluvat klassiseen. Siihen kuuluu luonto ja rakkaus, ja harmonian ja melodian rikas sointi. Akustisuus on parempi kuin sähköisyys. Poppi on myös hyvin melodiaköyhää. Klassisen musiikin suuruudet - Bachista Brahmsiin - ovat melodian tekijöinä ylivoimaisen sulavia ja hurmaavia. Kannattaa valita sinällään joskus kauniiden poppi-iskelmien (Beatles, Abba) sijasta syvällisesti musikaaliset tuotokset, joita on vain klassisten aarteiden joukossa. Iskelmä ei korvaa harmonisesti ja melodisesti rikasta musiikkia, jossa rakenteen ja kontrapunktin keinoin luodaan aina kestävä sisältö.

5

270

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiivistystä

      Kiitos esitelmästä! En jaksanut lukea loppuun.......

    • Ernie O'Punkenstein

      Kiitos esitelmästä! En jaksanut lukea edes alkua...

      Totuushan tässä nimi asiassa on että klassiseksi musikiksi kutsuttua musiikkia alettiin kutsua klassiseksi musikiksi vain siksi että nimeä Ernie-musiikki joissain piireissä sinänsä ilman mitään pätevää syytä alettiin pitää sille musikille muka liian tyhmänä tai outona nimenä.

      Ja tämä tapahtui koska kukaan kyseisen musikin oletetuista sankareista kuten Ernie Amadeus Mozart tai Ernie van Beethoven tai Ernie Brahms ei sattunut olemaan oikealta nimeltään Ernie, vaan nimi Ernie oli heillä jokapäiväisessä käytössään vähän samaan tapaan ja samoista syistä kuin nimi Paul Ramone tai Billy Shears oli eräillä toisilla joskus myöhemmin käytössään,

      Mutta tosiaan siis muuten kyseistä musiikkia siis edelleen kutsuttaisiin tai aivan hyvin voitaisiin kutsua Ernie-musiikiksi.

      • Dhommi´´

        Klassinen on parasta musiikkia. Mikään muu musiikki ei ole niin melodista, harmonista ja rakenteellisesti kypsää kuin Bachin parhaat sävellykset.


      • realiszti

        Klassinen musiikki on sananmukaisesti vain klassisismin ajan taidemusiikkia.

        Taidemusiikki puolestaan on sitten se virallinen ja oikea nimitys kaikkien eri aikojen valiomusiikille.

        Western Art Music.

        Beatlesia ei koskaan kelpuutettu tähän lajiin. Ei vaikka epäilemättä sadat Beatles-fanit ennen sinua ovat vonkuneet arvotusta.

        Mieti miksi näin on.


    • VITTTU BRAHMS

      Dhommin saarnat pitenevät ja muuttuvat entistä sekavimiksi. Se on varma merkki sairauden etenemisestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2300
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      41
      1564
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1114
    4. 106
      1075
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1058
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      876
    7. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      54
      875
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      81
      791
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      54
      790
    10. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      774
    11. 54
      761
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      749
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      686
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      658
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      31
      597
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      527
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      525
    18. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      510
    19. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      502
    20. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      26
      478
    Aihe