Kylpyhuoneen saumojen maalaus/uusiminen

T itse mies

Asun rivitaloyhtiössä ja kylpyhuone on 8 vuotta vanha (alkuperäinen). Laattojen saumat ovat kuluneet ja niissä on alkanut näkyä pieniä reikiä. Joissain paikoissa saumalaastia on kulunut todella paljon ja laatan reunaa näkyy jo paljon. Myös väri on monessa paikassa tummunut, eikä saumaa enää saa millään kokeilemillani myrkyillä puhtaaksi. Onko kellään mitään vinkkiä, miten saumalaastin elinikää voisi vielä vähän pidentää. Tässä pari ideaa jota netistä löysin. Jos jollain on näistä jotain kokemuksia niin mielellään otan kommenttia asiasta.

1. Saumojen maalaus esim.saumafix saumavärillä.

Tällä saa sauman taas "uuden" näköiseksi, mutta tämä ei kaikesta päätellen kuitenkaan käy saumamassasta niissä kohdin, josta laastia on jo paljon kulunut.

2. Saumojen jyrsiminen 2-3mm ja uuden saumalaastin levitys päälle. Saako tätä taloyhtiössä omin päin mennä tekemään. Tiedetään, että vesieristeet voivat mennä rikki jne jne. mutta mitä sanoo vastuutaulukko taloyhtiössä. Siellä oli jotenkin niin mainittu,että osakkaalle kuuluu sisäpintojen (lattiapinnoitteet eli laatat, laminaatit ym.ym) kunnossapito. Voiko tätä tulkita niin että kun ei kosketa vesieristeeseen saumojen jyrsinnän voi tehdä itse. Ainakin silikonien vaihto kuuluu osakkaalle. Ostin muuten ostos tv:stä rotorazer sahan jota käytin laminaatin sahaukseen. Kokemuksen perusteella tämä saha toimisi mainiosti saumojen jyrsintään, sillä leikkaussyvyyden voi määrittää sahassa. Jos laatta on 4mm paksu ja sen alla vielä kiinnityslaasti, ei vesieristyksen rikkoutuminen pitäisi olla ongelma, kun säätää terän leikkaussyvyyden 2-3mm. Riski, että sahaa samalla laattaa on sitten tietenkin asia erikseen.

Jos tätä ei saa itse tehdä niin paljon remonttireiskat tällaisesta työstä veloittavat?

4

6496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+3

      Asiasta en mitään tiedä, mut eikö saumoja voi puhdistaa ja saumata vain uudestaan päälle?

    • saumailua

      Tämä sama olisi edessä meilläkin, ei tosin ole mitään leikkuria avuksi. Koloja tarttis paikkailla, pitääkö kaikki saumat skrapailla ensin ja paikata, vai voiko vaan ne lohkeilleet kohdat paikata?

      • valmistapintaa

        Kaikki saumat auki ja uutta tilalle. Jos otat auki vain sieltä täältä, niin saat eriväriset saumat sinne tänne. Saumalaasti on laitettava samasta erästä koko lattiaan. Eri pusseista ja/tai hieman eri vesimäärillä voi tulla erivärinen seos vaikka sauma-aineen merkki ja väri olisikin sama. Lisäksi monet sauma-laastin valmistajat muuttavat tuotteitaan vuosien aikana, joten välttämättä samaa ainetta ei enää ole saatavilla. Sauma-aineet menevät myös säilytyksessä vanhaksi, joten ei kannata mitään vanhaa kuraa ullakolta mennä lattiaansa laittamaan.


    • MAAN

      Saumafixiä en voi oman kokemukseni perusteella suositella ainakaan lattiaan laitettavaksi huonon pesukestävyyden takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      138
      3169
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2992
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      108
      1408
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      141
      1155
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1077
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1007
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      807
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      783
    Aihe