En ymmärrä rosmariiniani!

Salvia

Mitä se yrittää viestiä kasvattamalla vaaleanvihreitä hoikkia latvoja jotka roikkuvat puumaisesta varresta. Valoa se saa, liikaa vettä on joskus ehkä lipsahtanut mutta muu osa kasvista on ihan terveenoloinen. Vain uusi kasvusto on heikkoa, väritöntä ja mautonta ja pelkään että. koko kasvi kuolee kohta.

4

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ros-mariini

      Minäkään en ymmärää omaani:D. Alkoi alkukesästä kasvattaa terveiden oksien päähän juuri kuvaamanlaisiasi hentoja latvoja. Nostin sen sitten pihalle asustamaan, ja jatkoin muuten hoitoa entiseen tapaan. Nyt puska on tuuhea ja roteva kuin mikä. En ymmärrä mistä moinen muutos johtuu, liekö sitten lämpötilanvaihtelut vai mikä syynä? Joka tapauksessa tulokseen olen tyytyväinen.

    • Rosmariini kuolee

      Miten rosmariinin saa kasvamaan ruukussa sisällä?
      Minkälainen maavaatimus ja elinolosuhteet pitää olla?

      Vinkkejä?

      • Suloinen_puutarhuri

        Itselläni rosmariinin kasvatus on epäonnistunut joka vuosi: lehdet ovat alkaneet ruskistua ja lopulta koko kasvi on kuollut.

        Olen aina ollut siinä uskossa että rosmariinia ei saisi missään nimessä päästää kuivahtamaan, joten olenkin aiempina vuosina kastellut niitä hyvin maltillisesti.

        Nyt kuitenkin päätin tänä vuonna lähteä täysin uudelle linjalle. Kastelen ikkunalaudalla olevaa rosmariinia päivittäin suoraan aluslautaselle ja nyt näyttää viivan todella hyvin! Aikamoinen juoppo näyttää kyllä olevan: imaisee kaiken veden melkein heti kun aluslautaselle kaataa.

        Olen aina luullut, että rosmariini on kuivuudesta pitävä kasvi. Onko joku saanut rosmariinin menestymään niukalla kastelulla?


      • Jaskaliini

        Mun rosmariini on elänyt nyt puolisen vuotta niukalla kastelulla. Tosin nyt kesän lähetessö alkanut vaatimaan enemmän. Ostin kaupasta yrttiruukun, uudelleenistutin saviruukkuun ja leikkasin latvoja. Uusia versoja tulee, mutta hyvin hitaasti. Saas nähdä mitän talven tullen tapahtuu. Sumuttelen usein.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7433
    2. 80
      5018
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4849
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2576
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe