Nysvätin varma merkki on ees taas vispaava takalasin pyyhin. Karahka raapii kuivaa takalasia kun nysvän auto seilaa kaistalta toiselle vauhdin heittelehtiessä kymmeniä kilometrejä tunnissa. Välillä kuski tuijottaa peilin kautta vatkaavaa takalasin pyyhkijää ja meinaa ajaa ojaan. Tällaisia ovat takalasin pyyhkijänysvääjä visparit.
mistä tuntee nysvätin?
ei nysväri
170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mun mielestä mysvätti on sellanen, joka ei runttaa kaasua pohjaan välittömästi havaitessaan takalasivisparin, ja ei ohita tuota ajoneuvoa. Siihen pitää vetää vähintään kilsan välimatka, mutta se tarkoittaa pikku riskiä että lähtee kortti.
Mulla ei kylläkään ole ollut korttia sitten vuoden 2003. Se lähti just sellasen nysvärin vuoksi. Mihin sitä toisaalta edes tarttee? Ei mun olemattomista tuloista voi edes ulosmitata kuin joitain pennejä.
Viikon päästä on taas joku rosis jostain, en edes muista mikä nyt oli kyseessä. Kai se siitä selviää, voihan tonne mennä ihmettelee mielenkiinnosta.