Mopoautojen käyttö

Alokasauto

"Kyselyn yli tuhannesta vastaajasta 22 prosenttia haluaisi kieltää mopoautot kokonaan. Toisaalta 41 prosenttia nuorista on sitä mieltä, että autoilijat kohtelevat mopoautoilijoita huonosti.
Mopoauton kuljettajat ovat tilastojen mukaan useammin kolarin syyllisenä kuin syyttömänä osapuolena. Tyypillisiä onnettomuuksia ovat risteyskolarit ja peräänajot."
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288560882723.html

Mitäs täällä oikeat liikenteen asiantuntijat sanovat?
Omasta mielestäni mopoauton käyttöä tulisi rajoittaa vain teille, joissa nopeusrajoitus on enintään 60km/t.

10

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuljettajan vastuu?

      Eipä ne minua haittaa. En ole yritysjohtaja, joten voin ajoittain ajaa ruuhkaa simuloiden hieman hitaammin.

      Sitä ihmettelen että mopoautoihin on hankittu nastarenkaita talveksi, eli pelkät talvirenkaat eivät riitä. Oletin että niissä on niin vähän tehoa ettei nastoista saisi hyötyä esim. maantien ylinopeusohituksissa tai maaseudun "pikataipaleilla".

      Toisaalta toisen ihmisen liikenneturvallisuuden voi vaarantaa piittaamattomalla ajotavalla, ja rikollisen ajotavan valvonta on Poliiisin vastuulla. Peräänajosta voisi laitaa päiväsakot (á 6 euroa) ellei todisteta että kyseessä oli tekninen vika (jarrut hajosivat, rengasrikko).

      • kjhgu3462

        Saatiinhan tuo nastat vai kitkat tähänkin, greit.

        Tuo alle 6 kybää on perusteltu.


      • kuljettajan vastuu?
        kjhgu3462 kirjoitti:

        Saatiinhan tuo nastat vai kitkat tähänkin, greit.

        Tuo alle 6 kybää on perusteltu.

        Miksi ei saisi ajaa 80 km/h tiellä ( = maaseudulla lähes kaikki tiet), eli miten se perusteltiin?

        Oikeasti ihmettelin kun näin mopoauton renkaat, eli mitä helevattaa nastoilla tekee autossa joka kulkee vain 45 km/h? Aprillipäivänä sen uskoisi pilaksi :)


      • kjhgu3462
        kuljettajan vastuu? kirjoitti:

        Miksi ei saisi ajaa 80 km/h tiellä ( = maaseudulla lähes kaikki tiet), eli miten se perusteltiin?

        Oikeasti ihmettelin kun näin mopoauton renkaat, eli mitä helevattaa nastoilla tekee autossa joka kulkee vain 45 km/h? Aprillipäivänä sen uskoisi pilaksi :)

        Nopeuseroista johtuvat vaaratilanteet ja mopoautojen heikot rakenteet.


    • kaupunki liikenteessä sopii hyvin mopoautot,nopeus sopiva,jos 60 km/h

    • Ei vaikutusta

      Onhan maanteillä muutenkin traktoreita, puimureita yms. joten ei muutama mopoauto mitään merkkaa ja onhan niissä mopoautoissakin se hitaan ajoneuvon varoituskolmio perässä varoittamassa.

      Kyllä autoilijoiden tulee osata ottaa hitaammat liikenteessä huomioon. Jos ei sellaiseen kykene, niin kannattaa luovuottaa se ajokortti suosiolla pois.

    • Isit virittää

      juu sitä saa mitä tilaa, eli ajaisivat sillä mautolla liikennesääntöjen edellyttämällä tavalla, niin voisi yhteispeli onnistua paremmin, eilenkin tyttö ajeli keskellä tietä 80km/h alueella 60km/h nopeutta ja veti mukavasti letkaa perässään, (mäkinen ja mutkainen tie) olisi ajanut niinkuin kuuluu, 45km/h ja tien oikeassa reunassa, niin ei letkaa olisi syntýnyt, koska ohitus olisi ollut helppoa.
      Oletteko muuten nähneet mautoa jolla ajetaan niinkuin laki sanoo max. 45km/h nopeutta?

    • Mopoautot

      Mitenköhän sitä letkaa ei synny jos ajaa 45km/h? Ja autoilijat kiilaavat vetävät jarrut kiinni edessä ajavat pitkät valot päällä kun mietitte että siellä on vasta 15 vuotias tyttö/poika ja vaarannatte heidän henkeä älyttömillä tempauksillanne. Itse omistan mopoauton ja jokapäivä joku kiilaa ojaan päin tai vetää jarrut lukkoon edessä

    • Rahtari39

      "Tyypillisiä onnettomuuksia ovat risteyskolarit ja peräänajot."

      Tätä osaa jäin miettimään, luulen että juuri nämä peräänajot ja risteyskolarit tapahtuvatkin kaupunkiajossa, ei isoilla teillä jossa on väh 80 rajotus.
      Eli uskon että ongelma ei katoa vaikka mopoautojen käyttö olisi sallittu vain max 60 alueella.
      14 vuotta olen suomea ajellut ristiinrastiin enkä ole isoilla teillä nähnyt
      ainuttakaan onnettomuutta joissa osallisena olisi mopoauto,
      tai sitten olen aina väärässä paikassa oikeaan aikaan =)

      Yhden mopoauton perään olen meinannut jysäyttää kerran yöllä sankassa sumussa, mopoauto oli sijoittunut ajamaan keskiviivan viereen ja ilman sumuvaloa sitä ei havainnut ajoissa, säikähdimme luultavasti yhtä paljon mopokuskin kanssa kun ei jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin painaa kaasu pohjaan ja tiukka ohitus vastaantulevien kaistaa, onneksi vastaan ei siinä sumussu ketään tullut.
      Toivoisin autokouluilta parempaa ja tiukempaa opetusta nimenomaan isoille teille.

    • hohohohoho

      Mopoautot sopivat kaupunkiliikenteeseen ja taajamiin, joissa on alhaiset nopeusrajoitukset.

      Myös ikäraja pitäisi nostaa 18 vuoteen ja mopoauton kuljettajalta pitäisi edellyttää autokoulun käyntiä, koska mopoautoilijoilta vaaditaan samat edellytykset kuin perus henkilöautokuskilta.

      Mopoautot ovat kyllä kalliimpia ylläpitää kuin henkilöautot, että en ymmärrä sitä, miksei voisi odottaa paria vuotta ja alkaa säästämään käytettyyn pikkuautoon. Tavan köyhällä ei kyllä ole varaa mopoautoon!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      27
      5333
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4677
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      155
      1703
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1446
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1282
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1094
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      206
      987
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      69
      982
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      839
    Aihe