Annetaanko Raamatussa...?

Annetaanko Raamatussa kenellekään lupaa sanoa olevansa ainoassa oikeassa uskossa?
Entä annetaanko siellä lupaa sanoa toisesta, että hän ei pelastu. Vaikka sanoja ei tietäisikään ko. ihmisestä muuta kuin että hän ei kuulu samaan herätysliikkeeseen?
Vai varoitekaanko Raamatussa omavanhurskaudesta?

Näiden kysymysten vuoksi jätin vl:n.
561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Raamatussa on kielletty luokittelemasta toinen toisiaan täällä ajassa.

Vanhoillislestadiolaiset loukkaavat tätä Raamatun asiaa koko ajan. Ikävä totuus.

Äänestä
  • Missä kohti;

    Ero on juutalaisella ja pakanallikin ja Jeesus tuli vain Juutalaisia varten, kuten itse sanoo.

    Kes.

    Äänestä

  • kesitas kirjoitti:

    Missä kohti;

    Ero on juutalaisella ja pakanallikin ja Jeesus tuli vain Juutalaisia varten, kuten itse sanoo.

    Kes.

    Oliko Jesuksesi noin kapeakatseinen?

    Meillä kaikki ovat samalla viivalla...

    Äänestä

Jumala ja Jeesus pelastavat ainoastaan omansa, muut ovat jumalattomia.
Jeesus tuli maailmaan ja pelasti ihmiset.
Meidän syntimme sovitettiin ristillä, täyttämällä laki.
Jeesus otti päälleen koko ihmiskunnan syntitaakan, sekä sairaudet joka erotti meidät Jumalasta.
Kun hän sovitti meidät Jumalan kanssa, Jumalan ja syntisen ihmisen välille avattiin tie.
Jeesuksen Kristuksen kautta meillä on vapaa pääsy Jumalan yhteyteen. Jeesus sanoo: ”Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan tule Isän luo muutoin kuin minun kauttani.” (Joh. 14:6)
Matt 10;32/33.
Sentähden, jokaisen, joka tunnustaa minut ihmisten edessä, minäkin tunnustan Isäni edessä, joka on taivaissa.
Mutta joka kieltää minut ihmisten edessä, sen minäkin kiellän Isäni edessä, joka on taivaissa.

Siinä se seisoo; kieltäjät eivät peri iankaikkisuutta, menevät kadotukseen, Pyhät, Jeesukseen uskovat pelastuvat.

Kes.

Äänestä

Tarkoittaako pelastettavat vain VL-joukkoon kuuluvia ja muut ovat jumalattomia vai
Onko pelastettava joukko kenties joku muu ja VL-joukko onkin jumalattomia.
Jos kaikki hoitokokous ym. onkin jumalattomien touhuaa joka tyhjiin raukeaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Parpona kirjoitti:

Annetaanko Raamatussa kenellekään lupaa sanoa olevansa ainoassa oikeassa uskossa?
Entä annetaanko siellä lupaa sanoa toisesta, että hän ei pelastu. Vaikka sanoja ei tietäisikään ko. ihmisestä muuta kuin että hän ei kuulu samaan herätysliikkeeseen?
Vai varoitekaanko Raamatussa omavanhurskaudesta?

Näiden kysymysten vuoksi jätin vl:n.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu