Onko tämä reilua vuokralla asuvia kohtaan?
Islannissa suuri osa asuntoveloista anteeksi
Jotainrajaa69
15164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Elämä on valintoja ja missä kerrotaan näin, pistä linkki.
ylen uutisissa se niin sanoi. Konservatiivit voittivat Islannin vaalit ja lupailevat helpotuksia asuntolainojensa kanssa vaikeuksiin joutuneille. Ilmeisesti tarkoitus on leikata lainoja numeraalisesti.
Ei tietenkään ole oikein. Noissa tapauksissa pankin pitäisi tulla osaomistajaksi ja periä osuudestaan vuokraa.
Islannissa parlamenttivaalit ovat ovella. Molemmat johtavat puolueet ovat luvanneet helpotuksia kansalaisten asuntolainoihin, Financial Times kirjoittaa. Kyseessä ei olisi ensimmäinen kerta, kun maa antaa asuntolainoja anteeksi.
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2013/04/22/nain-islannissa-annamme-anteeksi-asuntolainoja/20135845/12
Kohta myös suomessa lainat puolittuvat
Näinhän jenkkilässäkin toimitaan. Avaimet takaisin pankkiin ja telttaan asumaan ja laina tuli anteeksiannettua
Eli jos se kauan odotettu ja jo etukäteen juhlittukin rommi tulee, niin vuokratuhnu pääsee katsomaan vierestä, kun meidän asuntovelkamme pyyhitään pois poliittisella päätöksellä. Kai siksi, että hallituskin tajuaa suojella meitä parempia ihmisiä, joiden varassa tämä maa pyörii.
Ehkä ei sittenkään kannattanut jäädä odottamaan rommelia.
(hallituskin tajuaa suojella meitä parempia ihmisiä,) Ai parempia ihmisiä?
-tarkoitit velkaisia hörhöjä jotka on ku-ses-sa niinhän sitä sinä tarkoitit ja erehdyit luulemaan parempiipiireihin kuuluvaksi,no sallittaan kun olet unenpöpperössä näköjään.
-Maksoit ilmeisen selvästi ilmaa se näkyy tänne asti,miksi menit lankaa?no kauhalla ei voi antaa,on vain kärsittävä ja luotettava sinunkin yhteikuntaan siihen parempiin jotka lopulta maksavat sinunlainasikin.
Juurihan tässä tuotiin esiin, ettei kukaan ole kusessa, ei edes rommelin viimein palatessa kuolevaisten keskuuteen.
Jos maksoinkin ilmaa, niin sitä on turha nyt enää vuosien jälkeen itkeä, kun arvonnousu on mennyt pitkälle ohi "ilmojeni" joka tapauksessa.
Kiitos vaan jos maksat osan lainastani sitten kun profetiasi toteutuu.
Islannissa siis armahdetaan niitä, joilla lainaa 110%!
Just niiltä on käsittääkseni siellä tarkoitus leikata velkoja numeraalisesti. Ei se nyt niin hullu ja epäoikeudenmukainen juttu ole miltä se ehkä äkkiseltään vaikuttaa. Islannissa viranomaiset ja politikot sössivät finanssiasiat todella pahasti ja lähinnä siitä nämä yksittäisten kansalaisten asuntovelkaongelmat siellä johtuvat.
Omistamiseen liittyy kuitenkin aina riski ja siihen täytyy liittyä riski. Nyt siellä karkaa asuntojen hinnat uudestaan käsistä, kun valtio kerran aina tulee apuun. Tuolla kannattaisi velalliset yrittää saada jaloilleen mieluummin pidentämällä velkojen maksuaikoja kuin maksattamalla järkevämmin toimineilla vuokralaisilla.
Tottakai omistaminen on riski, voihan se olla että asunto esim. palaa.
Mutta mitäs jos pelkää riskejä? sehän vasta kalliiksi tulee.
Islannissa taitaa tulla talkoot, vähän samaan tapaan kuin nyt täällä ollaan maksettu "asun ilmaiseksi" -tyypille, mutta tälläkertaa ilmaiseksi asuu velkamuuli..
"Gatzin katolla vilkkuu mopon ainoa valopilkku...". Näin laulettiin ennen intissä. Sivareille ja muille homoille tiedoksi, että intti on paikka missä vedetään munkkia naamaan ja levytetään.
Mutta asiaan. Tämä uutinen antaa pienen toivonkipinän tänne Suomenkin maahan missä ylivelkaantuneet yt-hemmot eivät näe mitään ulospääsyä nykyiseen taloustilanteehensa. Ehkäpä vielä ihme tapahtuu ja niitä velkoja leikataan ettei perheen tarvitse muuttaa anopin puutarhamajaan.
Islannissa tuohon pisteeseen pääseminen, että asia edes otettiin ujosti puheeksi, kesti vuosia. Suurin osa niistä vaikeuksiin joutuneista, joita tuo koskee, eivät elä tarvittavaa 5-10 vuotta romahduksen toteutumisesta laskettuna.