kalat piha-altaassa

FISU

onko kellään ollut piha-altaassa kesällä joitain muita kaloja kuin karppeja,kultakaloja tai kotimaisia kaloja?Jos on niin mitä ja millä menestyksellä? =)

3

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kala

      On ollut monta vuotta lammikkokaloina ulkona paratiisikaloja ja kardinaaleja. Kardinaalit kaikista kestävämpiä. Paratiisikalat vien ulos kun vesi on lämmennyt.Lisää voit lukea täältä sivultani:

      http://groups.msn.com/Fisut-com/paratiisikala.msnw

      Myös kestävämpiä miljoonakaloja(jotka ei niin jalostettuja vaan kotimaisia) voi pitää myös ulkona. Tosin veden pitää olla juuri sopivaa, kala todella herkkä vedenlämpötilamuutoksille. Kannattaa laittaa lämmitin,lämmönheilaituksien varalta.

      • FISU

        NIMIMERKILLE KALA!PALJONKO LITROJA ALTAASASI ON? ENTÄ MINKÄLAINEN SUODATUS? KUINKA SUURESSA AKVAARIOSSA KULTAKALASI TALVEHTII SISÄLLÄ?


      • kala
        FISU kirjoitti:

        NIMIMERKILLE KALA!PALJONKO LITROJA ALTAASASI ON? ENTÄ MINKÄLAINEN SUODATUS? KUINKA SUURESSA AKVAARIOSSA KULTAKALASI TALVEHTII SISÄLLÄ?

        Kultakalat talvehtivat sisällä kuistilla.Sisäakvaario 600 litranen. Noilla sivuilla nuo ulkokuvat otettu kun kultakalat olivat isossa sementtirenkaassa joka oli niiden silloinen ulkoallas.Silloin vielä nuoria.. Nyt ovat olleet isommassa "altaassa" siis lammikossa. Joka kaivettu pihalle.En tiedä sen litramäärää mutta mitat ovat: lammikon leveys noin 3metriä ja pituus 8 metriä. Lammikko ei kovin syvä, syvin kohta keskellä noin puoli metriä. Lammikko on paljojisompikin mutta nyt siitä käytössä vain osa eli pohja osa, se on kaivettu joskus karppeja varten..Jos sen täyttäisi kokonaan syvyyttä tulisi keskellä jo metri ja leveyttä 6m ja pituutta 9-10 metriä.Kunhan saa vain sen isomman allasmuovin..
        Ensi kesänä voin ottaa kuvia lammesta.Nyt kun se ei ole oikein hienoa kuvattavaa ,sillä sinne tippuu koko ajan lehtiä ja muuta roskaa saa joka päivä käydä haavimassa...Lammikossa ei ole suodatusta. Veden vaihdan letkulla, kaivovettä pumpataan sinne. Vettä vaihdetaan 1 kerta viikossa.Noissa pienemmissäkään ulkoaltaissa(kardinaali ja paratiisi) ei ole suodatusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2404
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1579
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      108
      1509
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1452
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1315
    6. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      42
      1284
    7. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1271
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1087
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1066
    Aihe