Onko kuparilehden ja rahapuun pistokkailla toivoa?

viherpeukalokasvaa

Hei! Nyt on hyvät neuvot tarpeen! Ensin rahapuusta, alempana kuparilehdestä! Kiitos etukäteen vastauksista!! :)

Minulla on monta vuotta ollut pieni rahapuu, jota en ole sen kummemmin hoitanut kuin kastelemalla silloin tällöin. Kasvi ei ole kasvanut vaan parka on tainnut sinnitellä liian vähässä valossa ja huonolla hoidolla nämä vuodet. :( Minulla on myös monta vuotta ollut kuparilehti, joka myöskin on aikalailla joutunut sinnittelemään, siitäkin on tällä hetkellä jäljellä vain yksi pelastettu pistokas. Tänä keväänä minulle kasvoi viherpeukalo ja aloin kiinnostua enemmän kasvien hoidosta.

Niinpä otin ja vaihdoin mullat sekä rahapuulle että kuparilehdelle huhtikuun alussa. Molemmat menivät entistä huonompaan kuntoon tämän jälkeen.

Kolmivartinen rahapuu alkoi pehmetä ja taittui kaarelle. Lopulta sen vielä vihreä latva irtosi kokonaan ja otin sitten kaikki kolme vihreää latvaa ja istutin ne kaktusmultaan, jonka kastelin hyvin kosteaksi. Kahdessa ruukussa on salaojitus, n. 1-2 cm ruukkusoraa pohjalla. Yksi lehti on juurtumassa vesilasissa. Kaikki latvat puskivat jo ennen tätä operaatiota uutta lehteä.

Tällä hetkellä kaikki pistokkaat ovat väriltään vaaleanvihreitä. Lehdet ovat nahistuneen oloisia eivätkä kiillä ja taipuvat alaspäin. Näyttäisi siltä että tarvitsisivat enemmän kosteutta. Ovat nyt valoisammalla paikalla, eivät kuitenkaan paahteisella!

Kysyisin siis:
- Kannattaako pistokkaiden multa pitää koko ajan hyvin kosteana tai jopa märkänä? Ainakin siihen asti että muuttuvat tummanvihreiksi ja kiiltäviksi?
- Kuinka nopeasti rahapuu alkaa kuolla jos sen istutus ei ole onnistunut?
- Minulla on merileväuutetta (Biolan). Kannattaisiko minun antaa sitä pistokkaille, vai onko parempi käyttää vain vettä?
- Riittääkö 2 cm:n ruukkusora salaojitukseksi vai pitäisikö hommata reiällinen ruukku, jotta vesi pääsee kokonaan ruukusta pois?
- Mikä on sopiva kasteluväli rahapuulle? Entä kuinka paljon kannattaa lannoittaa?

KUPARILEHTI

Kuparilehti-parkani taisi pelastua varmalta tuholta kun irrotin vielä vihreänä sinnittelevän latvan ruskeasta varresta. Nyt se on kukkamullassa juurtumassa säiliöruukussa. Siinä on päässä kaksi lehteä, ja pari uutta lehteä puskee niiden taitekohdasta: varsinainen rimppakinttu siis, mutta uutta lehteä sentään tulee, kasvu ei kyllä silmiinpistävää ole. Multa hyvin kosteaa tällä hetkellä.

Kysyisin:
- Uudet lehdet eivät ole vaalean tai kirkkaan vihreitä vaan vihreänruskeita. Onkohan tämä normaalia vai onkohan pistokas mädäntynyt?
- Kasvaako (mikään) kasvi silloin kun se tekee itselleen uusia juuria?
- Kannattaisiko kuparilehdelle antaa merileväuutetta kasvuvoimaksi?
- Milloin kastelen seuraavan kerran, pidänkö mullan kosteana vai annanko kuivua vaikka pistokas vasta juurtuu?

Toivonpa, etten skarpannut liian myöhään!!

3

2792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vihreäpeukaloinen

      Rahapuu on mehikasvij oka tarvitsee paljon valoa. Sitä ei kastella talvella, vaan sen annetaan nahistua kunnolla ennen kastelun aloittamista keväällä. Jos haluat sen kukkivan, anna sille kuiva lepokausi ja sitä kannattaa leikata reippaasti..
      Vaikka se pudottaisi talvella kaikki lehdet, se on normaalia. Se tekee taas keväällä uudet lehdet.
      Istutettavan oksan annetaan kuivua jonkinaikaa ennen istutusta, eikä multaa saa kastella liikaa.

      Kannattaa etsiä kirjoista tai netistä yksilölliset ohjeet jokaiselle hankittavalle kasville.
      Liika kosteus on yleisin syy huonekasvin kuolemiseen.

    • Rahapuuilman vettä

      Juuri näin on.

    • kilupat

      Rahapuun pistokas kaktusmultaan tai kestomultaan, multa kastellaan kosteaksi ja sen jälkeen kastellaan vasta sitten kun multa on kuivahtanut. Multaa ei siis pidetä tasaisen kosteana, koska rahapuu on mehikasvi eikä siedä jatkuvaa märkyyttä mullassa.
      Itse olen näin saanut juurrutettua rahapuun pistokkaan.
      Merileväuutetta ei tarvita juurrutusvaiheessa, pelkkä vesi riittää.Kun pistokas on juurtunut niin sitten voi antaa merileväuutettakin.

      Itse en tee millekään kasvilleni ruukun pohjalle salaojitusta, mutta ruukku pitää olla reiällinen että liika vesi pääsee pois.
      Jos on umpinainen ruukku niin sitten kannattaa tehdä salaojitus.

      Sopiva kasteluväli rahapuulle on sellainen että sitten vasta kastellaan kun multa on kunnolla kuivahtanut. Talvella se saa olla pitempäänkin kuivana, esim. kolmen viikon välein kastellaan, mutta keväällä ja kesällä kastellaan useammin, noin 1-2 viikon välein. Lannoitetaan kerran kuukaudessa kasvuaikana.

      Kuparilehti: Pistokkaasi voi olla mädäntynyt, jos multa on jatkuvasti hyvin kosteaa. Anna mullan kuivahtaa ennen kuin kastelet seuraavan kerran. Vaikka pintamulta kuivahtaa, niin syvemmällä mullassa riittää vielä kosteutta pistokkaalle.

      Kasvi kasvattaa ensiksi juuret, sitten vasta alkaa maanpäällinen kasvu.
      Merileväuute on tarpeeton juurrutusvaiheessa, myöhemmin juurtumisen jälkeen suositeltavaa mutta se ei korvaa varsinaista lannoitusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      138
      1696
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      270
      1250
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe