Näin totesi Eero Heinäluoma. Kyllä pitää paikkansa, kun koululaisella on varaa maksaa 380 euroa minuutin poseraamisesta jonkun ns tähden kainalossa.Mutta niin kauan näitä palvotaan, kun pakko pistää arvostamaan esim. ruoan tuottajia. Ja koulustakin ollaan poissa jotta päästäisiin ns konserttiin.
Tavallista työtä ei arvosteta.
talvi.kki
24697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ehdin jo luulla, että teini-ikäisten idolien perään hömpötys olisi jo menneiden vuosikymmenten ilmiö, mut ei...yhä joku suuri idoli voi heidät villitä kirkuviksi pikkutytöiksi. Mut ei sinänsä mitään, kaikki on kuin ennenkin.
Samoin kuin joku urheilujuttu aikuiset miehet kiljuviksi pikkupojiksi.
ikuisia pikkupoikia, halutessamme:).
Juttu vaan on silleen, että niitä fiiliksiä ja tunnetasoa mitä noissa "pikkupoikien" karkeloissa koetaan ei perhe-elämä tavoita. Sen tarjoamat highlightit tulevat muualta. Annetaan kaikien hömpöttää tasapuolisesti.
Annetaan vaan. Myös niiden teini-ikäisten joita arvostellaan. Olkaamme siis arvostelematta heitäkin. Eivät ole vielä edes aikuisia joten luulisi ymmärrystä löytyvän jos ymmärrystä löytyy aikuisten kirkumiseenkin.
Tyttöhän kertoi suunnitelleensä tilaisuutta omassa mielessään jo 5 vuotta.
Josko oli säästänyt.
Omat ihanteemme oli kai meilläkin lähes kaikilla aikoinaan.
Silloin ei ainakaan minulla ollut omaa rahaa, eikä media hehkuttanut artisteja taivaisiin, eivätkä he täällä käyneet vähän väliä keräämässä irtorahat taskuihinsa.
Ulkohuusin seinälle nastoitettiin kuvia lehdistä, siinä oli monien idolivillitys. Ei paljon maksanut.
Uutisissa kerrottiin viikon vaihteessa, että tyttöjen humalajuominen on jo poikia yleisempää. Samoin tyttöjen seksipartnereiden käyttö menee poikien edelle. Tupakoinnin sanotaan vähentyneen enemmän pojilla kuin tytöillä.
Nuorten naisten odotusaikainen kovienkin päihteiden käyttö tuntuu melko erikoiselta kamikaze mallilta. Siinähän tuhotaan myös syntyvän lapsen selviämismahdollisuuksia kovassa yhteiskunnassamme.
Tuo seksipartnereitten käyttö, se nimenomaan käyttöä.mistä muualta nuoret saa mallia holtittoman viinan ja seksin käyttöön kuim aikuisilta.
Eikö tytöt harrasta seksiä poikien kanssa vai miten lasketaan seksipartnerien suurempi käyttö? Poikahan siinä tietääkseni on toisena osapuolena.
Tein tuota ns tavallista työtä jo lapsena. Tansseihinkin pääsin vasta, kun oli tienattu omaa rahaa. Eläkeläisenä olen sitten rillutellut enemmän, mutta täysin tuntemattomia en ole palvonut koskaan.
Pyysin äidiltäni lipun hintaa harmittoman elokuvan katsomiseen 12 vuotiaana. Vuosi oli 1950. Matkaa lähikinoon olisi ollut 4 km. Lupaa eikä hintaa tullut.
En ole tästä katkera kuitenkaan: ÄITI TIESI KAIKEN.
Minä pyysin vuonna 1872, 10 vuotiaana,hehkulamppua äidiltäni.Ei antanut,en ole kuitenkaan katkera;Äiti tiesi että en tarvitse valoa.
Tulee vielä aika kun arvostetaan. Usko vaan pois. Voi olla että kohta kilo perunoita on arvokkaampaa kuin kilo kultaa kun taas rysähtää kuten historia on opettanut.
Niiin,nyt kyllä tuntuu että ap ei ole ihan tajunnut mistä tuolla Heinäluoma on tarkoittanut;Eiköhän kyse ole ollut EK:n ja suurten yritysten irtisanomiset sekä niiden perusteet joissa ole ollut mitään mällää.
Ja joo,aika on nyt eri kuin 70 vuotta sitten.Nuorilla on varaa tai niille ostetaan idolin tapaaminen.Ja ei siinä mitään,jos on varaa.
Ruoan tuottajia ihmiset kyllä arvostaa mutta taas,välikädet ottavat omansa.Eli,kyse ei ole nyt taas suoranaisesti ammatinryhmän aliarvostemisesta.
Tavallista työtä kyllä arvostettaisiin, jos sitä vain saisi, sellaista, jolla eläisi kunnolla. On todistettu, että hyvä työllisyystilanne ehkäisee myös rikollisuutta. Valitettavasti me ajauduimme nyt kuitenkin lamaan.
Niin. Työtä on mutta sen tekemisestä ei haluta maksaa.
Kyllä hän oikein mainitsi tämän tähtien palvomisen, ei tarvinnut tulkita, vain olla samaa mieltä.
"Pääomien vapaa liikkuminen" tarkoitti sitä, että työtä teetetään siellä mistä halvimmalla saadaan.- Kun tätäkin palstaa lukee, osa vastustaa, miks ihmeessä te valitatte? Hävetkää!
Juu
Tota. Kuullut, että raha liikkuu liukkaasti kauas parasiittikeskuksiin, joissa ei viimeisen euron päälle veroteta.
Töllässä kerrottiin, että Lontoon cityssä olisi maailman tehokkaimmat ja suosituimmat rahanpesukoneet.
Meitin Itellakin on tallettanut pois kuleksimasta rahaa veroparatiiseihin. Työntekijät saavat pienemmälläkin liksalla tulla toimeen.
Hyvin on dataliikenne toiminut: Suomessa on työtä tarjolla, siellä vallitsee täystyöllisyys. Jos sitten käykin selville, että heitä on petetty, nou hätä; Suomessa työnhakijaa ei jätetä puille paljaille.
Totta. Mutta siitä ei voi syyttää koululaista / opiskelijaa / nuorta ihmistä, joka on vasta tiensä alussa ja matkalla kohti sitä tietoisuutta, mikä on oma paikka ja oma tehtävä elämässään.
Sen sijaan se kasvattaja, joka, vaikkakin hyvää tarkoittaen, tahtoo ja halajaa perillisestään kaikkea hienoa ja hyvää, tekee myyräntyön ladatessaan keskenkasvuisen niskaan liian suuria odotuksia ja unelmia. Kaikille kun ei kuitenkaan tie kansakunnan kaapin päälle tai muuanne vaikuttamaan ja pätemään ikinä aukene. Aikuinen on se, jonka pitäisi lahjat ja muu kykeneväisyys osata panna oikeisiin uomiin.
Aikuisen tärkein tehtävähän on kasvattaa pienelle lapselle juuret ja isommalle siivet ja auttaa lentoon. Mutta ei niin, että lento päättyy pikaisesti puskaan.
Makoillaan eikä haikailla työn perään ollaan jo oma osuutemme tehty.
minäkin 50v tein eiköhän riitä. Harrastukseksi mökin pihamaita laittelen ja kuuntelen linnun laulua..
Lama tai taantuma-ajoissa on se paha vika, ettei entiseen malliin ole koululaisille kesätyöpaikkoja. Isot papeperi tai massatehtaat antoivat ennen kesätyötä. Nythän niistä suuri osa on jo lopetettu.
Kunnat, kaupungit ja seurakunnat työllistävät jonkun verran kesätyötä, nykyään kaupatkin melko vähän tarvitsevat lomantuuraajia.
Leipää ja sirkushuveja, kumpiakin tarvitaan. Nyt vaan on painotus liikaa noiden huvien puolella.