http://www.youtube.com/watch?v=jv2WJMVPQi8
Katsokaa ja kuulkaa, katsokaa soittajien ilmeitä. Tämä on versio numero miljoona, ja aina yhtä tuore teos.
Ja uutta klassista joka poikkeaa tyystin vanhasta sävelletään koko ajan. Oli se sitten hyvää tai ei, se on uutta. Toisin kuin populaarimusiikki oli 60-luvulla.
OIVALLUS
8
193
Vastaukset
- Dhommi´´
EIKÖ TEILLÄ OLE KUNNIOITUSTA BEETHOVENIA KOHTAAN? JA KUTSUTTE ITSEÄNNE MUSIIKKIMIEHIKS?
- Napa Nöytälä
Aha, no miten versiö no: miljoona erosi sen muulloin esitetystä versiosta no: 999 999?
Onkos tuota Ernie van Beethovenin sinfoniaa lupa esittää vapaasti improvisoiden, esim että se tylsä jollotus sieltä lopusta korvattaisiin jollakin kunnollisella laululla kuten vaikkapa AC/DC:n "Highway to hell"-biisillä?
http://www.youtube.com/watch?v=YJQp7Id2ywE - tarkennusta!
Mikä jollotus? Viitosessa ei ole laulua, yhdeksännessä kyllä ensimmäisen kerran sinfoniassa. Sitäkään ei voi tosin tylsäksi haukkua. Jos siis tarkoitat yhdeksättä, niin pitäisi nyt hieman perustella sitä tylsyyttä. Tunnetko oikeasti teoksen? Ainakin sinfonioiden numerot näyttäisivät sekoittuvan.
Jos kyse oli jostain Erniesta, niin sitä tuotantoa en tunne...toinen tarina - Oiva Sivallus
Klassisen kuuntelijat, ja soittajatkin, ovat typeryydessään ihan oma lajinsa. Klasarikuuntelijat kuuntelevat samaa levyä ja sen "eri versioita" vuodesta toiseen tajuamatta kuuntelevana samaa levyä koko ajan. Ei niissä ole eroa, vaikka kapulamestari ja orkesteri vaihtuisi joka kerta.
Klasarisoittajat soittavat samaa levyä vuodesta toiseen, kun eivät tajua uusia ohjelmistoaan. Ja miten sitä uusii, kun mitään uutta ei ole. Samaa vanhaa sontaa on todellakin soitettu jo miljoona kertaa.
Jos kevyen musiikin kuuntelijoille tarjoaisi vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen samaa levyä, ei siitä tulisi mitään. Kevyen musan kuuntelijat haluavat uutta musaa ja sitä he myös saavat. Kevyt uusiutuu, klassinen ei.- Lennonkusee
Jep, nyt Bieber on kova sana. Varmaan sinäkin olit häntä Areenalla fanittamassa ja pidät julistettta seinällä. Te pellet ette ymmärrä että Bachin messuista ja Mozartin konsertoista riittää nautittavaa koko elämäksi, mitään muuta musaa ei tarvita, varsinkaan kevyttä.
- Alter Ego
Lennonkusee kirjoitti:
Jep, nyt Bieber on kova sana. Varmaan sinäkin olit häntä Areenalla fanittamassa ja pidät julistettta seinällä. Te pellet ette ymmärrä että Bachin messuista ja Mozartin konsertoista riittää nautittavaa koko elämäksi, mitään muuta musaa ei tarvita, varsinkaan kevyttä.
Bachilta ja Mozartilta ei vain tule mitään uutta, eikä tule nykyisiltäkään klasareilta. Klassinen on ainoa musiikin laji, jossa kaikki on vanhaa eli musa seisoo paikoillaan. Oli se tehty 200 vuotta sitten tai vuonna 2013, niin se on vanhaa ja huonoa.
- sanonpahanvaan
Lennonkusee kirjoitti:
Jep, nyt Bieber on kova sana. Varmaan sinäkin olit häntä Areenalla fanittamassa ja pidät julistettta seinällä. Te pellet ette ymmärrä että Bachin messuista ja Mozartin konsertoista riittää nautittavaa koko elämäksi, mitään muuta musaa ei tarvita, varsinkaan kevyttä.
Rauhoitu Dhommi!
Usko jo, että musiikkiharrastuksesi eteen meidän muiden pitää tehdä töitäkin ja maksaa veroja. Voit sitten vapaasti nauttia.
Anna meillekkin nautintomme
- Napa Nöytälä
No voi v...., se tosiaan oli tuossa tämän ketjun aloittaneen hönön linkissä Ernien eikun alias Ludvigin sinfonia no vitonen eikä ysi niinkuin olin vähän näkövikasena lukevinani.
Lukevinani, sillä ei kai kukaan, paitsi avohoitotapaukset, edes ajattele käyvänsä youtubesta jotain sinfonioita kuuntelemassa.
Ja ihan tosi, Ernien eiku Ludvigin sinfonia no: vitoseen ei sisälly mitään laulua kuten sinfonia ysiinsä sisältyy.
Ja jos Ernie eiku Ludvig van B:llä olisi ollut järkeä päässä niin olisi jättänyt ysistäkin sen laulun pois, sillä ei van Beethoven oikein ollut sinut laulujen tekemisen kanssa.
Ja miksi ei ollut? No laulujen kirjoittaminen ja varsinkin hyvien laulujen kirjoittaminen on musikaalisuuden laji jota Erniellä eiku Ludvigilla ei ollut vaikka muuten oli esim pianomusikin säveltämisen suhteen enimmäkseen aika pätevä.
Se että van Beethoven ei onnistunut urallaan tekemään yhtään A1-luokan laulua, vaikka ilmeisesti yritti, esim tekemällä uupperan, todistaa sen minkä kaikki jo muutenkin tietää:
Hyvien laulujen kirjoittaminen on säveltämisen vaativin muoto, siihen A1-laulujen TOISTUVAAN tekoon pystyy vain erittäin parhaat, ja Lennon-McCartney kirjoitti hyviä lauluja enemmän kuin kukaan heitä ennen tai heidän aikanaan tai on kirjoittanut sen jälkeen.
Joten tuosta johtuen Lennon-McCartney olivat siis säveltäjinä kautta aikain... , parhaat, aivan!.
Mutta Ernieen eiku Ludvigiin palataksemme, jos hänellä Erniellä eiku siis Ludvigilla olisi ollut järkeä päässä ja varsinkin kuulo tallella, niin hänhän olisi voinut turvautua jonkun laulunteossa kyvykkäämmän kolleegan apuun ja pyytää tältä hyvää laulua siihen ysi sinfoniaansa, esim tämän laulun myötä se ysi olisi selvästi ollut parempi:
http://www.youtube.com/watch?v=RpWKrIxi2GY
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen193983Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233724Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä992681SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot252630Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202562"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita352351Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642296Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132286Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss92079Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801