Windows NT kaatuilee

Hei!
Minulla on sellainen ongelma että minulla on vanha compaqin kone jossa on Windows NT4. Ongelma on se että kone kaatuilee aina tietyn väliajoin. Voisiko vika olla muistissa vai käyttöjärjestelmässä? Tietokoneen kaatuileminen pahenee koko ajan. Olen ajanut Ad-Awaren ja päivittänyt virustorjuntaa säännöllisesti.
Kiitos vastauksista jo etukäteen.
4384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Saattaa johtua prossun kuumenemisesta ja kannattaa tarkistaa sisuksen pölymäärä.

Äänestä
  • Lämmöstä se ei taida olla kiinni koska siili ei edes lämpene pahemmin käytössä. Kerran kone kaatu esim. tilanteessa jolloin levyke laitettiin levykeasemaan. Koneessa on 466Mhz celeron ja muistia 64Mt. Joku Compaqin vanha paketti. Silloin tällöin kone antaa myös bluescreen varoituksen. Voisiko vika olla ihan laitteistotasolla, esim.kiintolevy tai vika muistissa. Tarkistin muistin memcheck-ohjelmalla eikä se löytänyt siitä vikaa.

    Äänestä

  • NT-nikkari kirjoitti:

    Lämmöstä se ei taida olla kiinni koska siili ei edes lämpene pahemmin käytössä. Kerran kone kaatu esim. tilanteessa jolloin levyke laitettiin levykeasemaan. Koneessa on 466Mhz celeron ja muistia 64Mt. Joku Compaqin vanha paketti. Silloin tällöin kone antaa myös bluescreen varoituksen. Voisiko vika olla ihan laitteistotasolla, esim.kiintolevy tai vika muistissa. Tarkistin muistin memcheck-ohjelmalla eikä se löytänyt siitä vikaa.

    Ilman mittauksia on tietysti paljolti arvailua mikä sitä konetta vaivaa.

    Käyttäytymisestä voi tietysti päätellä jotakin ja silloin tulee mieleen powerin/akun kunto.

    "..kaatu esim. tilanteessa jolloin levyke laitettiin levykeasemaan."

    Eli silloin kun pyöräytetään levykeaseman moottoria, jännite notkahtaa sen verran että prosessorilta jää joku jakso väliin niin silloinhan käyttis heittää kuperkeikkaa.

    Äänestä

Ite kokeilisin asentaa käyttiksen uusiks. Tietty jos on hirvee liuta ohjelmia nii onhan siinä oma hommansa. Sit jos kaatuilu vielä jatkuu vika voi olla powerissa, emossa, muisteissa yms. eli hankalampi löytää vika.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NT-nikkari kirjoitti:

Hei!
Minulla on sellainen ongelma että minulla on vanha compaqin kone jossa on Windows NT4. Ongelma on se että kone kaatuilee aina tietyn väliajoin. Voisiko vika olla muistissa vai käyttöjärjestelmässä? Tietokoneen kaatuileminen pahenee koko ajan. Olen ajanut Ad-Awaren ja päivittänyt virustorjuntaa säännöllisesti.
Kiitos vastauksista jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu