ja muiden laskuun on suurin visio, mitä Haapavedellä nykyään on .
Ellei tietysti huomioida Vapun viettoa, jonka mukanaan tuoma tahaton komiikka,
saa paatuneimmankin hyvälle tuulelle.
Ellei tietysti huomioida Vapun viettoa, jonka mukanaan tuoma tahaton komiikka,
saa paatuneimmankin hyvälle tuulelle.
Vastaukset 19
Vanhimmat
No kun sinulla nyt ei ole rahaa munkkeihin (halliakaan kun ei ole rakennettu) niin ei sinulla ole rahaa munkkeihin vaikka halli rakennetaankin. Eli, tuskin sinun tilanne siitä paranee
Kuka sanoo, että aloittaja puhuu omista munkeistaan ?
Lue Pahajokiseutu, sieltä selviää kaikki, tai sitten ei .
itse kirjoitat ja itse vastaat,niin kait tiedät mitä tarkoitat. Huonosti on asiat jos et tiedä
Itelläs on huonon puoleisesti tuota asiaa.
Nykyisen hallin velat kaatuivat kunnan syliin, ette te pelaajat ole saaneet velkaanne maksettua , vaan haluatte 2 miljoonaa lisää.
Olette rasitus kaupungille velkoinenne.
Jäähallit ovat yleensäkin kaupunkien turhimmat ja tuottamattomimmat
rakennukset.
mten lie tuo uimahallin tuotto ei ole nimittäin koskaan missään tuottanut voittoa kaikkialla vain hirveet tappiot että näin jäähallit tuottavat valtaisan määrään rahaa paikkakunnille oli ne missä päin suomea tahansa yli parisataatuhatta katsojaa per kausi
toimiva luistelukeskus
lienevät ainoita Haapaveden vetonsuloja.
Joiden vuoksi tänne väkeä tulee käymään ja viihtymään.
mieti miten kallis tämä nykyinen halli on, 17 uotta ollut toiminnassa ja ei ole vieläkään valmis. Joka vuosi kaupunki on tukenut jäähalliyhtiötä 50.oooeur/vuosi laskekaa miten paljon se tekee vanhaa markkaa 300.000/vuosi huima on luku
pidä paikkansa.
Kaupunki on ostanut koulaisten ja päiväkotien jäävuorot 20,.000 eurolla vuodessa. Ei 50.000 eurolla.
Viime keväänä valtuusto päätti korottaa tuota summaa 50.000 euroon edellyttäen ,että luistelukeskus jatkaa jäähallimuodossa vielä pari vuotta.
Jäähalli ei valmistu koskaan ,vaan aina siinä on kehittämistä.
Naapurijäähallimme
ovat auttamattomasti vanhentuneita tekniikaltaan.
Esim. vaarallisia päästöjä luisteluareenalle tuottavat kaasujääkoneet, Haapavedellä puhdas sähkö,
Lämmön talteenotto retuperällä, Haapavedellä täydellinen.
SAunankiukaan tapaan toimivat metallivalot, Haapavedelllä säästävät ledit jne.
Vasuri-eskolta kannattaa kysellä, niin saa tarkkaa tietoa. Niin minäkin. teen, kun on epäselvää.
sinunkin kannattaisi käydä muuallakin kuin pyöriä täällä haapavedellä. Käy katsomassa naapurikuntien jäähalleja, eron huomaa heti, ei niissä ole rankennus työt kesken vaikka ovat vanhanaikasia kuten sanot.
vai puhdas sähkö,käyppä kysyyn eskolta onko tuuli vai ydinvoima sähkö tuottaja. onko lämmön talteen otto sellainen et pupukopit ja suihkutilat ja ns lämmin vesi ovat talvella kylmiä .pahasti on pielessä säädöt tälläsessa täydeliseeä lämmön talteen otossa.vai led valot asenettu.tasku lampussa enenpi led valoja.
keksinnät eivät olleet vielä parikymmentä vuotta sitten hyödynnettävissä jäähalleihin.
Esim. lämppöpumppukuivurit ja ledvalaistus jne.
Kyllä ne on jäähallien jälestäpäin hankittava.
Entäs se IKIROUTA jään alla?
Sehän pullistaa jään aivan kumpareikoksi.
Kuulin tämän eilen ABC-baarissa.
En kysynyt eskolta.
Liekkö rakennettu pohjat väärin.
Näin sanoi parlamentin sepeliviisas.
eristeitä .Tiedätkö mikä on ikirouta ?
on vuoromaksuja rästissä tämän kevättalven ajalta. .
Sen on vasuri-esko kertonut.
Velaksi pelaaminen ei siten kovin laajaa ole.
kiekkojaos näistä rästeistä ?
ne ryhmät ,
jotka ei käyttöään ajoissa maksa.
Jaoston johtajalla on tässä kurinpidossa tekemistä.
ei siellä mitään rästejä ole Olemme jo taas maksaneet 50.000euro tälle kaudelle ja ensi kausi sama maksu
sais rästisä maksettua. ollu eilen pileet.