Koneessa on 98:sta päivitetty englanninkielinen XP. Minulla on myös suomenkielinen versio XP:stä, jonka haluaisin asentaa nykyisen tilalle, koska järjestelmätiedostot ovat jo sen verran sekaisin, että korjausasennus ei auttanut.
Miten formatoin? Voiko sitä tehdä levykkeeltä, kun uusi asennus tehdään eri levykkeeltä ja eri kielisellä ohjelmalla?
Miten formatoin? Voiko sitä tehdä levykkeeltä, kun uusi asennus tehdään eri levykkeeltä ja eri kielisellä ohjelmalla?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko sinulla siis tuosta suomenkielisestä Windows XP käyttiksestä olemassa Cd levy?
CD -levy on. Ostin joskus toisen ohjelman, kun piti ostaa uusi kovo enkä löytänyt asennuslevyä siihen hätään. Sitä vain mietin, että voiko osion formatoida englanninkielisellä levyllä ja vaihtaa sitten suomenkielinen ja asentaa se vai formatoinko osion BIOSissa kuten joskus ennen vai miten toimitaan?
Voi toki. Ja mikset asentaisi sitä suomenkielistä XP versiota ihan suoraan?
Koneessa on nyt se englanninkielinen versio, joka on ensin poistettava, mutta kumpaa em. tapaa käyttäen?
Jos sinulla on suomenkielinen XP poltettuna CD levylle niin sillä voi myös alustaa levyn ja asentaa suoraan ilman englannin kielisen asennuslevyn käyttöä.
Mutta jos sinulla ei ole tuota niin formatoi kone eng kielisellä cd levyllä.
>Mutta jos sinulla ei ole tuota niin formatoi kone eng kielisellä cd levyllä. <
Voiko päivitysversiolla formatoida kovalevyn?
Suomenkielinen versio kysyjällä on jonka hän vastauksessa mainitsi.
http://www.duxcw.com/faq/win/xp/clean.htm
http://www.geek.com/forums/topic/xp-upgrade-cd-clean-install/
Kiitos neuvoista.