Miten te diabeetikot herkuttelette ja kuinka usein?

Minä hoidan nyt toistaiseksi diabetestani ruokavaliolla. Painoa onkin jo pudonnut muutama kilo kuukaudessa. Nyt vapun aikaan teki vain mieli munkkeja ja söinkin tänään kaksi...... ja sipsejäkin olisi vielä tarjolla ja nakkejakin söin... Vähän kaduttaa, mutta mietin, että kuinka "vaarallista" on, jos välillä herkuttelee, mutta palaa sitten taas normaaliin terveelliseen, kasvispitoiseen ruokaan?
4135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kertaherkuttelu ei vaikuta pidemmällä aikataululla. Verensokerikin nousee vain hetkellisesti. Pitkäaikaisesti se ei vaikuta jos kertaherkuttelun jälkeen palaa takaisin terveelliseen ruokavalioon.

Äänestä
  • Hommaa joku Antti Heikkilän aihetta käsittelevä kirja ruoka-esimerkkeineen, niin herkuttelet melkein joka päivä ja samalla voit päästä eroon vielä diabetes oireistasi. Tri Annika Dahlgvistilla löytyy samaa tietoa.

    Äänestä

  • old_profile_37830 kirjoitti:

    Hommaa joku Antti Heikkilän aihetta käsittelevä kirja ruoka-esimerkkeineen, niin herkuttelet melkein joka päivä ja samalla voit päästä eroon vielä diabetes oireistasi. Tri Annika Dahlgvistilla löytyy samaa tietoa.

    Työnnä ne opukset vaikka pe*seeseesi.....

    Äänestä

  • V*ttuuntunut kirjoitti:

    Työnnä ne opukset vaikka pe*seeseesi.....

    Aivan uusajattelijat voi työntää ne opukset p*rseeseensä.Herkuttelu ei ole
    sallittua,suositeltavaa diabeetikoille joka päivä ja diabetes oireista,
    diabeteksesta ei voi päästä eroon mitenkään.Tri Annika Dahlgvist
    on humpuukilääkäri,joka ei tiedä mistään mitään ei ainakaan
    oikeasta diabeteksen hoidosta.

    Herkuttelu on ihan ok kerran viikossa.Itselleni tosin sattuu toisinaan
    lipsumisia,ettei se rajoitukaan yhteen kertaan viikossa.Yritän sitten
    vaan korjata jotenkin tilanteen vähentämällä herkuttelua ja
    jättämällä väliin muutaman herkuttelukerran.
    Yleensä herkuttelen karkeilla,pipareilla,kakulla,jäätelöllä,pizzalla,
    hampurilaisilla,ranskalaisilla,makkaralla,nakeilla,sipseillä,
    popcorneilla jne.En tietenkään vedä kaikkia yhdellä kertaa,
    enintään yhtä tai kahta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sokruhiirulainen kirjoitti:

Minä hoidan nyt toistaiseksi diabetestani ruokavaliolla. Painoa onkin jo pudonnut muutama kilo kuukaudessa. Nyt vapun aikaan teki vain mieli munkkeja ja söinkin tänään kaksi...... ja sipsejäkin olisi vielä tarjolla ja nakkejakin söin... Vähän kaduttaa, mutta mietin, että kuinka "vaarallista" on, jos välillä herkuttelee, mutta palaa sitten taas normaaliin terveelliseen, kasvispitoiseen ruokaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu