Ketipinorin käyttäjät, apua!

Onko kellään samaa lääkettä käyttävällä järkyttäviä sydämentykytyksiä ilmaantunut? Mulla meinaa lähteä taju kävellessä/sängystä noustessa (silmissä pimenee, tuntuu että veri menee päähän ja jalat lähtee alta).. sydän hakkaa kuin viimeistä päivää, enkä tiedä johtuuko tämä lääkkeestä vai syömishäiriötaustasta (vaiko molemmista). Lepotilassakin sydän hakkaa kamalan nopeasti ja tekee huonon olon fyysisesti koko kroppaan..

Meneekö sydänoireet ohi lääkityksen lopetuksen jälkeen vai pitäisikö vaan kestää tämä? Pelottaa ihan helvetisti että sydän lakkaa toimimasta joku kaunis päivä.. :(
2130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itselläni ilmeni samanlaisia oireita sydämen kanssa lääkettä käyttäessäni. Annostusta silti nostettiin aina 600 milligrammaan päivässä, kunnes lopetin itse lääkkeen syönnin juurikin sydänoireiden, huimauksen ja ylitsepääsemättömän väsymyksen vuoksi. Lopulta lääkärikin ymmärsi sen olevan väärä lääke minulle.

Kannattaa keskustella vakavasti lääkärin kanssa lääkityksen jatkosta, eikä nyt ainakaan nostaa sitä, sillä itselläni oireet ainakin jatkuivat. Voihan toki olla, että kehosi tottuu siihen, mutta anoreksiataustan vuoksi se saattaa olla liian rasittava juurikin sydämelle.

Äänestä

Mene lääkäriin keskustelemaan asiasta. lääkkeiden sivuvaikutukset ovat yksilöllisiä ja kaikki ei sovi kaikille. Älä myöskään itse ala leikkiä annostuksilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


En jaksa :( kirjoitti:

Onko kellään samaa lääkettä käyttävällä järkyttäviä sydämentykytyksiä ilmaantunut? Mulla meinaa lähteä taju kävellessä/sängystä noustessa (silmissä pimenee, tuntuu että veri menee päähän ja jalat lähtee alta).. sydän hakkaa kuin viimeistä päivää, enkä tiedä johtuuko tämä lääkkeestä vai syömishäiriötaustasta (vaiko molemmista). Lepotilassakin sydän hakkaa kamalan nopeasti ja tekee huonon olon fyysisesti koko kroppaan..

Meneekö sydänoireet ohi lääkityksen lopetuksen jälkeen vai pitäisikö vaan kestää tämä? Pelottaa ihan helvetisti että sydän lakkaa toimimasta joku kaunis päivä.. :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu