Olen osa-aikaisessa työssä, haluan perustaa toiminimen. miten homma menee: toiminimen tulot alle 7000e silloin pitäs olla sivutoimista, mutta miten menee joudunko vaihtaa yrittäjän ammattiliittoon?
ja jos tulee työttömiä kuukausia ni jäänkö ilman liitonrahaa? vai saako osa-aikatyössä oleva sivutoiminen yrittäjä liiton rahaa?
mitä kaikkee kannattaa ottaa huomioon etten jää nuolemaa nöppejä jos ooni työtön tai osa-aika töitä vähän?
kiitos
Sivutoiminen yrittäjä ja palkkatyö
9
2377
Vastaukset
- Tobias*
Ennen kuin perustat toiminimeä, otappa tarkaan selville se seikka, millainen on mahdollinen työttömyysturvasi vai jäätkö ilman päivärahaoikeutta, jos sinulla on toiminimi, vaikkei yritystoimintasi tuottaisikaan mitään!!
- päiväraha...
jos firmassa ei tuloja ni eihä sillo vaikuta päivärahaan. koska jos oot osa aika palkkatyössä mutta ei tunteja tuloja saatha silo päivärahaa.
- Arpapeliäkö?
Työ- ja elinkeinotoimisto arvioi, voidaanko henkilöä pitää yrittäjänä työttömyysturvalaissa tarkoitetulla tavalla.
Arviointi ei ole yhtenevä esimerkiksi henkilön verotuksessa tehtyjen ratkaisujen kanssa.
Työttömyysturvajärjestelmässä on merkitystä muun muassa henkilön YEL- tai MYEL-vakuutuksella sekä työskentelyllä ja omistusosuudella yrityksestä.
Omistusosuudessa huomioidaan myös perheenjäsenten omistusosuudet ja omistaminen ns. väliyhtiön kautta.
Jos työ- ja elinkeinotoimisto katsoo henkilön täyttävän yrittäjän edellytykset tai hän on esimerkiksi taiteilija, kirjailija tai omaishoitaja, tutkitaan, työllistyykö henkilö yritystoiminnassa tai omassa työssä pää- vai sivutoimisesti.
Päätoimisella yrittäjällä ei ole lainkaan oikeutta työttömyysetuuteen, sivutoimisen yrittäjän osalta etuuden maksaja huomioi yritystoiminnan tulot ja maksaa työttömyysetuuden soviteltuna.
Eli kukaan ei voi tietää etukäteen onko työkkärin mielestä osa-aika yrittäjä vai ei?
Vuonna 2013 työtulon alaraja on 7 303,99 euroa vuodessa. Tällöin kyseessä on yleensä osa-aikainen, sivutoiminen tai kausiluonteinen yrittäjä.
Pitääkö osa-aikayrittäjän työtulo olla alle ton? Tai se katsotaan kokopäivä yrittäjäksi?- Anonyymi
Onko sen sitten väliä?
- Anonyymi
Vanha juttu mutta kannattaa perustaa sellainen firma mikä elättää sinut jos työttömyys uhkaa.
- Anonyymi
Eikö se mee niin että pitää olla samaan aikaan päätoimityö tai opiskelija esim ?
- Anonyymi
Se pitää todistaa jollain. Ei se riitä että sanoo,
- Anonyymi
Miksi perustaa ylipäätään toiminimeä, jos sen avulla ei voi saada rahaa?
- Anonyymi
Tai miksi olla toiminimessä töissä ja ottaa rahat toisen kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864650Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1793655Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.682096Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791288- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1471094- 501000
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30904