Tupakointi humalassa

eroon

Hei,

Havahduin muutama päivä sitten synkkään tosiasiaan, miten olen jo pian neljän vuoden ajan toisinaan poltellut muutaman tupakan humalassa. Olen aina uskotellut itselleni, miten se pn ns. pikku-paha josta pääsen milloin tahansa eroon. Tupakan savu ja haju on tuntunut aina kuvottavalta ja etovalta, mutta muutaman oluen jälkeen saatan hyvinkin sortua polttamaan muutaman tupakan. Toisinaan olen ollutkin ilman muutamia kuukausia, mutta aina kuitenkin palannut takaisin vanhaan huonoon tapaan.

Koen, että nyt on tullut mitta täyteen ja jo näinkin pitkän ajan jälkeen on terveytenikin taatusti kärsinyt, osittain varmasti pysyvästikin.

Onko kohtalotovereita, henkilöitä jotka osaisivat/voisivat antaa sitä kannustusta ja vinkkejä tämän tavan lopettamiseen?

2

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • buhahahahahah

      Lopeta juominen =)

    • 13+18=31

      Minulla ois aika rankka vinkki tupakoinin lopettamiseen. 23pv maaliskuuta lopetin. viiko ennen sitä aattelin että muutaman päivän päästä lopetan. Homma eteni näin .,, hokasin jotta tupakkahan on nautintoaine , on niin nautinnollista polttaa tupakka ruuan ja kahvikupillisen jälkeen 10 min päästä. Mutta minäpä tsemmpasin itseni niin jotta otin tupakasta mielikuvan jotta se on myrkkyä jolla tehdään isemurha. Ensmmäisenä iltana latasin piippuun punasta Bonus sätkätupakkaa,, poltin väkisin vaikka oksetti , latasin uuden satsin samat oireet, Seuraavan aamun menin piipua polttaan uudestaan, vedin pitkiä henkosia suoraan keuhkoon, niin että keuhkoja kirveli tosissaan , sitten kahvin keittoon jotta ees vielä maistus , ,, jatkoin samaa rataa iltaan asti ! kunnes mitta tuli täyteen ja hokasin että tässä voi huonosti käydä jos elimistö ei saa happee ! Olo oli tosi kurja. Huvittavinta oli se kun tulin huoneele ja näin kun telkkarissa oli joku nortilla , niin elimistö reakoi voimakkaasti niin ku minä oisin polttanu tupakkaa ! 2 kk kerkes mennä ja pääsijäisenä koitin polttaa mallua no päähän se Malboro nousi. Kerkesi siinä nauttia vielä viinaksia illan aikana kunnes aattelin vielä uuudestaan kokeila toista mallua , mutta siinä kävikin niin etten pystynyt polttaan tupakkaa edes puoleenväliin kun elimistö , keuhkot reakoi vomakkaasti ja en pystyny polttaan. Silloin hokasin jotta olen lopettanut tupakan polton ! EN TARVINNU PURKKAA TAI LAASTARIA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      181
      6808
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      120
      3239
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      110
      1916
    4. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1749
    5. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      47
      1738
    6. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      65
      1700
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      3
      1655
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1501
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1340
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      68
      1323
    Aihe