Ilman Mozartia

Dhommi´´

1

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mr Moonlight

      Kunhan kirjoittelee ilman todisteen häivää.

      Mozarttia ennen ja elinaikanaan kuten jälkeenkin eniten käytetty ja kulutettu musiikki oli ja on laulut ja Mozart ei ollut mitenkään poikkeavan hyvä laulunkirjoittaja, vaikka muutaman ihan hyvän laulun tekikin.

      Toiseksi eniten kulutettu ja käytetty musiikki oli ja on tanssimusiikki ja siinäkään musikin osa-alueessa Mozartin saavutukset eivät päätä huimaa.

      Teki Mozart sinfonioita ja konserttoja ja ties mitä höpöä mutta rahvaan elämää ne teokset eivät heilauttaneet suuntaan eikä taitoiseen.

      Tosiasia on että Mozartin vaikutus yleisellä tasolla on loppujen lopuksi aika mitätön ellei olematon. Sensijaan Beatles tuli juuri oikeaan aikaan juuri kun mailma oli saanut 2.maimansodan aiheuttamat rauniot raivattua ja asetehtailijoiden laskut maksettua ja oli alkanut odottamaan jotain parempien aikojen airutta lopultakin saapuvaksi,

      Ja mitä säveltaiteeeseen tulee niin jopa 1600 miljoonaa myytyä ja kuunneltua Beatleslevyä on vaikuttanut yhteen jos toiseenkin asiaan enemmän kuin kukaan voi edes arvata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      382
      2101
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      63
      1333
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1198
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      87
      1119
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      96
      999
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      924
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      880
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      821
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      770
    Aihe