Joltain koira hukassa?

koiraparka ajotiellä

Näin tänään kaasmarkun tiellä koiran joka hortoilee pitkin ajotietä noin 17:30. Ulvilan päässä tietä.

Samainen otus oli keskellä tietä vähät välittäen autoista parisen viikkoa jo sitten (pikatiellä kiikoisten suunnalla) ja pysäytti kymmenisen autoa kerralla kun ei suostunut liikkumaan tieltä.

Selailin koirarotujen kuvia tunnin enkä löytänyt vastaavaa, lienee jokin sekarotuinen öttiäinen.Ei kovin isokokoinen.
Toivottavasti omistaja löytyisi sille pian ja saataisiin pois ajoteiltä ettei satu mitään, tai joku ajaa vahingossa sen yli kun se ei tunnu autoja väistävän.

Teki mieli pysäyttää auto ja ottaa se kyytiin ja toimittaa jonnekin rankkurille tms, mutta en arvannut kun ei tiedä miten se käyttäytyy autossa.

Jos joltain on koira hukassa laita tuntomerkkejä tänne ja tietoa siitä onko koira sellainen että sen voi tavattaessa turvallisesti ottaa kyytiin ja toimittaa esim. omistajalle suoraan.

10

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HPYR

      Olisit soittanut riistayhdistykselle, niin olis säästyny vuodatus.

    • koirakin elollinen

      mikä vuodatus? outoa eläimistä piittaamattomuutta ...
      jos ei välitä eläimistä niin ei ole pakko kommentoida myöskään kiitos.
      koirakin on elollinen olento eikä lemmikkiä saa jättää heitteille jos sen kerran ottaa vastuulleen.

    • jukitus1

      multa ei oo.


      BANZAI!

    • vihreä hippi

      samalla kun itketään koiran perään syödään muita eläimiä,tekopyhyyttä kerrakseen.

      • AntiChristRulez

        Aamen aamen aamen. Pyhitetty olkoon kiirastorstai. Vittu nämä pyhäpäivät on muuten perseestä.


    • lllooooaaooa

      musta/ruskea?

      • olisit ottanu kii

        Joltain muksu hukas? Näin n.15-vuotiaan pojam kävelemän yksin hansan nurkilla


      • hukka vei
        olisit ottanu kii kirjoitti:

        Joltain muksu hukas? Näin n.15-vuotiaan pojam kävelemän yksin hansan nurkilla

        Sulta on aivot hukas


      • tietääkseni
        hukka vei kirjoitti:

        Sulta on aivot hukas

        kyl se varmaan jonku koira on ko eihän niitä luonnossakaan täällä kasva


    • NOORMARKUSTA LÖYTYNY

      Noormarkusta löytynyt jo 31.12.2013 valkoisenpaimenkoiran näköinen koiruus, koira rankkuri Rainiolalla. Toivottavasti omistaja löytää pian koiransa ja saa sen takaisin ennen kuin myyvät eteenpäin 15.01.2014 niin kuin ovat sanoneet..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1609
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe