Kuinka velka vanhenee esim jos maksaa palkasta ulosottoon joka kuukausi,ei verovelka vaan muu velka siirtääkö kuukausi lyhennys velan vanhenemista?olen joltain kuullut että viisivuotta?
VELKA
velka101
5213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
15/20v
sä et tiedä mistään...........
En ees muista et oliks -92 vai -93 ku omat luotot meni. Ulosottoo ja velkajärjestelyy ja luotot palautu nyt kuun vaihees. Voisin melkein väittää et jotaa kokemust löytyy monestakii asiast viimisen 20 vuoden ajalt.
15vuotta normi saatavat
mulle tulee kerran vuoteen yhteen veto ulosotosta nii siinä on jäljellä olevat vuodet
Niin velka vanhenne 15 tai 20 vuoden päästä siitä, kun se on laitettu ulosottoon, eli velkoja on hakenut lainvoimaisen tuomion käräjäoikeudelta (velkomustuomio). Julkisoikeudelliset maksut ovat suoraa ulosottokelpoisia ilman käräjäoikeuden tuomiota.Tai sitten, kun velka on maksettu.
Jos ulosotossa 500 000 euroa ja et pysty maksamaan, kun 100 euroa kuukaudessa maksat, joka kuukausi tuon 100 euroa 15 tai 20 vuotta. Jos velkoja ei hae uutta tuomiota sinulle vanhenemis ajan päätyttä, velka vanhenee.
Jotkut rikosoikeudelliset korvaussummat eivät vanhene koskaan.
Luottotiedot saatat saada silti kuntoon tuona aikana.
Kyllä tämä tieto löytyy ihan www.oikeus.fi sivustolta. Ja aina voit kysyä ulosottomieheltä.