Alhaisen keskikulutuksen automerkit ja -mallit

rotwallinreuna

Blondi tarvitsee kipeästi apua!

Olen saanut uuden työn, jonka sijainnin vuoksi mittariin tulee melkein 1000 km/vko. Niinpä meikäläisen täytyykin nyt ryhtyä auto-ostoksille ja budjetti pyörii tuossa 6000-7000 euron tienoilla.

Kertokaa siis kiltit, hyvät ihmiset, että millä budjettiini sopivilla automerkeillä/-malleilla on kohtuullisen alhainen (esim. 6 l / 100 km) keskikulutus. Meikäläinen kun ei tunnu mistään löytävän kunnollista tietoa autojen keskikulutuksista enkä autoista ylipäätään juuri mitään tiedä.

Tuhannet kiitokset jo etukäteen kaikille avuliaille!!!

9

559

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+13
    • kunhan pohdin

      Ei kannata ottaa uusimpien autojen kulutuslukemia kovin tosissaan, vanhemmissa ne ovat realistisempia.

      Yleensä kulutuksen kannalta parempi on pienet koneet, ja jos oma ajotapa on taloudellinen ei isoa konetta edes tarvitse kun ei ohittele jatkuvasti. Pienemmissä autoissa on vähän halvempi dieselvero.

      Esimerkkejä on vähän vaikea sanoa kun ei tiedä oletko Mersu-ihmisiä, vai kelpaako mikä tahansa. Itse voisin ajaa Opel Astralla tai Renault Meganella, ne ovat kelpo autoja ja niiden hinnat käytettyinä ovat kohtuullisempia kuin muutaman suosituimman merkin. Meganen etuna on luokkansa hiljaisin melutaso ja paras ruosteensieto. Opel puolestaan on jämäkämpi jos tykkää mutkateillä ajosta.

      Ei markkinoilla varsinaisesti ole samankokoisia moottoreita ajatellen isoruokaisia automerkkejä, paitsi jos ostaa korimalliltaan katumaasturin tai tila-auton. Mutta jos ajat ilmastointi jatkuvasti päällä tai ajat 10 km/h ylinopeutta voi se nostaa kulutusta puoli litraa.

      http://motiva.fi/liikenne/henkiloautoilu/valitse_auto_viisaasti

    • 17+11

      Ensinnäkin, noilla kilometreillä ehdottomasti diesel!

      Auton valinnasta yleisesti senverran, että tietenkään tuollaista ajoa varten ei missään nimessä kannata ostaa pikkuautoa (Fiat Punto, Ford Fiesta, Toyota Yaris yms.), ne ovat halvalla tehtyjä ja kestävät kilometrejä huonommin (ihan istuinverhoilun laadusta lähtien) =) Myöskään ns. katumaasturit eivät ole maantieajoa varten tehty enkä niitä suosittele (korkea painopiste, ajo-ominaisuudet (hätätilanteissa väistössä) kärsivät...)

      On makuasia haluatko alempaa keskiluokkaa (Toyota Corolla, Opel Astra jne..) vai ylempää (Ford Mondeo, VW Passat...). Alemmassa keskiluokassa on kaikki tarvittava, ylemmässä enemmän tilaa, vakaampi maantiellä (ainakin teoriassa, pidempi akseliväli), mutta toisaalta isompi tilantarve pysäköidessä ja hienoinen kankeus kaupunkipyörittelyssä. Ja tietenkin, monesti alemmassa keskiluokassa saat tuohon budjettiisi liittyen uudempaa vuosimallia olevan auton.

      EU-kulutukset varsinkin maantiellä pyörivät nykydieseleillä 4-7 litran välillä, autosta ja ajonopeudesta riippuen =) Kulutusero ylemmän ja alemman keskiluokan välillä on merkistä riippuen max. luokkaa 1 l per 100 km, jos moottorit ovat samankokoiset... Kulutuksissa ei kannata autoa valitessa tuijottaa niitä pilkun jälkeisiä numeroita vaan pettymysten välttämiseksi pyöristellä lähimpään kokonaislukuun, senverran näissä asioissa kuitenkin mittaukset ja todellisuus eroavat. Käytännössä tarkoitan sitä ettei 4,8 l / 100 km ja 5,3 l / 100 km "paperilla" kuluttavilla autoilla ole välttämättä tosielämässä eroa, eikä tuon varaan kannata taloudellisuuslaskelmia tehdä.


      Hinta-laatusuhteeltaan pidän järkevimpänä ostaa n. 5 vuotta / 100.000-150.000 km ajetun auton, perusteena se että suurin arvonalennus on tuossa vaiheessa ohi, auton on vielä siisti sisältä ja ulkoa, sekä sillä on luultavasti vähillä korjauksilla ajettavissa ainakin 100.000-150.000 km.

      Mitään "älä osta" listaa en tähän ala laatia, mutta nyrkkisääntönä voin sanoa että jokaisella autonvalmistajalla on huonoja malleja ja huonoja moottoreita. Jos kiinnostut jostain autosta, laita heti kysely tänne Suomi24.fi kyseisen automerkin keskustelupalstalle ko. autosta niin saat listan tyyppivioista pyytämättäkin :DD

      • 17+11

        Niin ja lisäksi.. Tuota Motivan propagandaa en suosittele ottamaan kovinkaan tosissaan, vaikkein varsinaisesti ole tuota autonvalintaosiota lukenutkaan.. Oli viherhömpötyksestä mitä mieltä hyvänsä, auto on Suomessa työssäkäyvällä a) erittäin välttämätön b) merkittävä kuluerä. Näissä olosuhteissa ja tällä verorasituksella kannattaa jokaisen pitää kiinni oikeudestaan tehdä autovalinta omista lähtökohdistaan ilman syyllistävää sormea.


    • kunhan pohdin

      Jos Motiva ei ole hyvä, niin mikä? Syyllistäminen vaikuttaa herkkähipiäiseltä sanavalinnalta, ei millään pahalla.

      Motiva:
      "Pääomakuluja voidaan pienentää pienikulutuksisen alamallin valinnalla (halvempi hinta, alempi autovero, pienempi arvon alenema), maltillisilla varustehankinnoilla, pitämällä auto hyvässä kunnossa ja välttämällä turhaa ajoa."

    • 17+11

      Pääomakuluista voidaan olla montaa mieltä, mutta itse katson että arvonalenema toimii haitaksi ainostaan silloin jos on tapana ostaa uusi / uudehko (

    • osta mopoauto

      mopoauto kuluttaa 3 litraa satkulla

    • yerert

      Opel Corsa 1.3 cdti moottori jakoketjulla ja kuluttaa alle 5l/100km. Itse ajelin 150tkm työmatkaa ja hyvin toimi.

      • kunhan pohdin

        Corsa kuullostaa hyvältä neuvolta, mutta se on aika äänekäs autona. Kivan näköinen, mutta ajoon lähtiessä piti tarkistaa oliko ovi jäänyt auki. Sama oli noin neljän vuoden takaisessa Ford Focuksessa.

        Kokeilisin myös Citroen C3:a ja Renault Clioa. On varmaan muitakin, mutta ranskalaiset ovat yleensä hiljaisempia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      702
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      605
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe