Ajattelin kysellä siitä kun netti sivuilla joilta olen etsinyt tietoa kääpiökynsisammakoista on sanottu että kynsisammakkojen akvaarioissa saisi olla vain 15-20cm vettä ja eläinkaupassa taas myyjä sanoi, että hänellä oli koti akvaariossa elänyt kääpiökynsisammakko yli 10 vuotta niin että akvaario oli täynnä vettä (tietenkin siellä oli ollut se muutaman sentin vesi-vara joka on aina jokaisessa akvaariossa) Mitäs mieltä te olette asiasta? =)
Kääpiökynsisammakko
13
4041
Vastaukset
- tumppi
Tuskin ne luonnossakaan elää sellaisissa vesissä, jotka ovat aina tuon 15-20cm. Omilla kääppäreilläni oli enempi vettä.
- froggie
Mulla ainakin ollut monta kääpiökynsisammakkoa vuosien varrelle 144l akvaariossa joka on täynnä vettä. Ei ne ainakaan hapenpuutteeseen ole kuoleet kun hyppivät ihan luontevasti aina hakeen ilmaa.
Mites muuten onko muilla kalojen kanssa mennyt ihan hyvin? Mulla ainakin mennyt piikkisilmien ja sammakkojen kanssa tosi hyvin. Pienet parvikalatkaan ei ole haitanneet vaikka just liikkeessä sano että ei sais mitään olla kun ne syö toisiaan!? Pientä näykkimistä nyt kenties mutta ei siihen kalat tai sammakot ole kai ikinä kuolleet. Pitää varmaan hankkia viimeiselle sammakolle vihdoin taas seuraa. Se on jo joku 7 vuotta vanha. Kaipaisi varmaan lajitovereitaan.- Jansmakkonen
Miulla on mennyt ihan hyvin kalojen ja sammakkoisen kanssa. Vaikka akvaariossani on isojakin monneja: haarinskamonni piikkisilmä ja kaksi partaimumonnia. Miulla on kanssa pieni parvi neontetroja ja muutama miljoonakala, eikä niillä ole ollut mitään ongelmia esim. näykkimisiä. Kun olin sammakkoa ostamssa tietenkin kysyin että voiko sammakon ottaa näiden kalojen kanssa.
Kysyisin muuten miten syötät sammakkoasi? Minä syötän sammakkoani aina kädestä ettei sen ruuat mene muiden suihin.. Monnini nimittäin ovat suuresti ihastuneet sammakon ruokan.. =) - froggie
Jansmakkonen kirjoitti:
Miulla on mennyt ihan hyvin kalojen ja sammakkoisen kanssa. Vaikka akvaariossani on isojakin monneja: haarinskamonni piikkisilmä ja kaksi partaimumonnia. Miulla on kanssa pieni parvi neontetroja ja muutama miljoonakala, eikä niillä ole ollut mitään ongelmia esim. näykkimisiä. Kun olin sammakkoa ostamssa tietenkin kysyin että voiko sammakon ottaa näiden kalojen kanssa.
Kysyisin muuten miten syötät sammakkoasi? Minä syötän sammakkoani aina kädestä ettei sen ruuat mene muiden suihin.. Monnini nimittäin ovat suuresti ihastuneet sammakon ruokan.. =)Kyllä se varmaan ihan hyvin saa ruokaa kun verimadot menee pohjaan ja on vain kaksi piikkisilmää. Muutakin ruokaa ihan hyvin sammakko näyttää löytävän kunhan muut juuri ei sitä ennen pääse sitä syömään. Sammakoille siltä pitäisikin antaa vain joka toinen päivä ruokaa joidenkin lähteiden mukaan niin eiköhän se tarpeeksi saa. En ole ikinä ajatellut että noita voisin käsin syöttää... En minä mitään erikoista anna vain sammakolle. Samaa ruokaa kuin kalat se syö.
Ajattelin nyt hankkia ihan kääpiökynsisammakoille suht oman akvaarion johon vain miljoonakaloja syömään levää. Liiat poikaset voin sitten isompaan aina pistää ruoaksi. Sammakot niitä tuskin kiinni saavat. - Zuuls
froggie kirjoitti:
Kyllä se varmaan ihan hyvin saa ruokaa kun verimadot menee pohjaan ja on vain kaksi piikkisilmää. Muutakin ruokaa ihan hyvin sammakko näyttää löytävän kunhan muut juuri ei sitä ennen pääse sitä syömään. Sammakoille siltä pitäisikin antaa vain joka toinen päivä ruokaa joidenkin lähteiden mukaan niin eiköhän se tarpeeksi saa. En ole ikinä ajatellut että noita voisin käsin syöttää... En minä mitään erikoista anna vain sammakolle. Samaa ruokaa kuin kalat se syö.
Ajattelin nyt hankkia ihan kääpiökynsisammakoille suht oman akvaarion johon vain miljoonakaloja syömään levää. Liiat poikaset voin sitten isompaan aina pistää ruoaksi. Sammakot niitä tuskin kiinni saavat.Ihan vain huomautus, että miljoonakala ei syö levää. :)
Ja muutenkin tämä kalat sammakot yhdistelmä/yhdistelmät eivät edes käy yksiin ja edelleen aiheesta lisää löytyy kohdasta "Lajien sekoittaminen", joka kannattaa lukea. - Hymenochirus b.
Zuuls kirjoitti:
Ihan vain huomautus, että miljoonakala ei syö levää. :)
Ja muutenkin tämä kalat sammakot yhdistelmä/yhdistelmät eivät edes käy yksiin ja edelleen aiheesta lisää löytyy kohdasta "Lajien sekoittaminen", joka kannattaa lukea.Nimenomaan. Vastuullinen eläinten omistaja pitää kyllä sammakot ja kalat erillään, en näe mitään syytä miksi niitä pitäisi edes yhdistää?
Akvaarioiden vähyys ainakin on huono syy. Jos ei ole mahdollisuuksia tarjota eläimille oikeanlaisia olosuhteita, niitä ei pidä hankkia lainkaan.
Ja vaikka päällisin puolin kaikki näyttäisi olevan OK, mistä omistaja voisi tietää mitä akvaariossa tapahtuu esim. aina kun olet pois? Tuskin kukaan vahtii jokaista elikkoaan vuorokauden ympäri.
Ihan kokemuksesta voin sanoa, että nuorempana menin laittamaan kaksi kääpiökynsisammakkoa kala-akvaan, ja niinhän siinä kävi että pienempi syötiin hengiltä ja isompikin olis syöty, ellen olis sitä pelastanut omaan altaaseensa. Enää en ikinä yhdistäisi näitä. Ottakaa tekin opiksenne, jotka mietitte näiden yhdessä pitämistä.
- ergi
Kyl se sammakot kalat iha o hyvi menny.
- ergi
Vielä yksi lisäys. Minun mielestäni Leopardigekko ja pantterikonna eivät sovi samaan terraan vai sopivatko? En todellakaan ite sillee o tehny mut yks tyhmä kaveri o ja se pantteri konna muute kuoli! :(
Leogekko elää kuivilla aavikoilla.
Pantterikonnia tavataan mm. sademetsistä.
Jos terraarion sisustaa aavikoksi, sammakko kärsii.
Jos terraarion sisustaa sademetsäksi, gekko kärsii.
Tästä syystä niitä ei voi laittaa samaan terraarioon: molemmille sopivaa ympäristöä, lämpötilaa ja kosteutta on mahdoton tehdä yhteen terraarioon.
Tässä tapauksessa terraario varmaan oli gekolle sopiva kuiva aavikkoterraario, joten pantterikonna kuoli kuivuuteen.
- Lizzardi
Ja kuolema johtuu tietenkin aina siitä syystä, että ne on samassa tettrraariossa..? Eihän eläimet nyt muuten kuoliskaan.
- Sammakkofani
Itse olen juuri hankkinut akvaarion, vain kalasto puuttuu. Ajattelin kalastoksi 2 juovarihmakalaa, kardinaalintetroja, leopardimonnisia, partamonni, pikkuisia rapuja ja kääpiökynsisammakon. Altaan koko on siis 180 l ja korkeutta 45-50 cm... mietin pärjäisikö sammakko siellä, ainakin akvaariokaupan omistaja sanoi että menisi hyvin.
- Sammakkotyyppi
Minusta sammakkoja voi laittaa kalojen kanssa samaan akvaan, kunhan kalat ovat rauhallisia lajeja eivätkä esim nypi sammakon jalkoja. ;)
- Alu
Mulla sammakot akvaariossa, jossa vettä 30-40 cm. Hyvin ovat voineet vuosia. Ja pirteitä ovat.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1384754- 1773893
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1153586Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia432901- 1381856
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta401658Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?581308Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261289Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211251Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231203