Laitatteko paljonko maksatte palkanlaskennasta?
Itse maksan tällä hetkellä noin 10€/työntekijä
Itse maksan tällä hetkellä noin 10€/työntekijä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Maksamasi hinta on aika kohdallaan. Keskimäärin hinnat on noin 10-15€/ työntekijä.
Tosin entisenä palkanlaskijana voisin sanoa että joidenkin kohdalla tuokin hinta on liian alhainen. Toisille vain tuottaa suuria vaikeuksia toimittaa tuntilistat, lisäperusteet, km korvaukset tai matkalaskut oikein. Sitten niitä jo valmiita palkkoja korjaillaan joka helvetin kuukausi kun tietoa tippuu paloina muutaman päivän periodilla.
Valitettavasti palveluntarjoajat hinnoittelevat usein työnsä kaikille samaan hintaan periaatteella. Eli hyvin asiansa hoitavat joutuvat maksamaan ylimääräistä jolla katetaan paljon työllistävien alilaskutusta.
Tai vaihtoehtoisesti hyvin asiansa hoitavat maksavat sen huonoimman mukaan lasketun hinnan, joka heidän kohdallaan on jo huomattavan paljon liikaa.
tuntipalkkalaisia ja kuukausipalkkalaisia töissä, hinta 10,30 per laskenta, tilitoimisto huolehtii myös lomien seurannasta ja laskemisesta, sekä alaamme riivaavasta pekkasista.
Ulkoistettu palkanlaskentapalvelu voi sisältää useita eri prosesseja, esim:
- Varsinainen palkkojen ajaminen, maksatus, raportointi, kirjanpito
- Työaika ja poissaolotietojen ylläpito
- Asiakaspalvelu palkansaajille
- KELA ja tapaturmavakuutus prosessi
- Matkalaskut ja päivärahat
- Palkkalaskelmien tulostus ja toimittaminen työntekijälle
- Lisäksi vaikuttaa se käytetäänkö palveluntuottajan vai asiakkaan omistamaa järjestelmää palkkojen hoitoon
Jos palvelu sisältää tämän kaiken on hinta yrityksen työntekijämäärästä riippuen mitä tahansa 14-25 EUR/tt/kk välillä. Jos palveluntuottaja hoitaa vain ydinprosessia eli tuota osaa joka luettelossa on ensimmäisenä, markkinahinta on jossain viiden euron paikkeilla. Jos käytössä on oikea palkanlaskentaohjelmisto prosessin tässä osassa järjestelmä tekee lähes kaiken työn, eikä palkanlaskijan tarvitse itse laskea oikeastaan mitään.
Tässäpä hyvä oivallus aiheeseen: http://www.digimies.fi/ itse säästän tällä hetkellä 45 €/kk kolmen henkilön yrityksessä
www.palkka.fi ei maksa mitään
Ohjelman on tehnyt ihminen jonka koskaan ei ole tarvinnut laskea yhtään palkkaa.