Matala maanpeiteperenna?

Puutarha-aloittelija

Hei! Mitä perennaa suosittelisitte seuraavanlaiselle paikalle: Erittäin lämmin ja kuiva etelärinne, jossa ohut hiekka-sora -pitoinen multakerros. Ruoho ei siinä selviydy. Pihapiirissä pyörii paljon citypupuja, jotka syövät kaiken, mikä syötäväksi kelpaa... Lisäplussaa olisi, jos kasvi kestäisi jonkin verran myös kävelyä - mitään runsasta liikennettä ei rinteessä ole, mutta silloin tällöin siinä liikuskellaan. Yritin viime vuonna istuttaa siihen kangasajuruohoa, mutta menivät pupjen suihin. Keltamaksaruohoa olen nyt miettinyt, mutta mahtaakohan sille käydä samoin? Muita ehdotuksia?

3

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • O-mukulakiurunkannus

      Minulla kasvaa vastaavanlaisessa paikassa keto-/hopeahanhikkia. Se pärjää ihan missä vain ja leviää rönsyilemällä, kestää tallaamista ihan kunnioitettavasti. Sitä ei parane päästää kukkamaahan. Taimiinkaan ei tarvitse pistää rahaa, kun kerää luonnosta vastaavanlaiselta paikalta, maanomistajan luvalla tietysti, jos ei omilla tiluksilla kasva.

      Miksikäs sinne joukkoon ei voisi pistää maksaruohotuppaita, kiistelkööt sitten keskenään, kumpi siinä hallitsee. En tiedä, mitä mieltä puput ovat maksaruohoista.

      Jos kaipaat joukkoon jotakin nättiä korkeampaa, sellainenkin löytyy ihan kotimaan luonnosta: keltakannusruoho. Myös se kestää suunnilleen minkälaisia olosuhteita tahansa. Leviää hiljalleen juuristonsa tai maavarsien avulla.

      Myös klassinen sammalleimu on paikkaan sopiva. Kukkiessaan keväällä se on aivan ihana ja sen jälkeen jokseenkin huomiota kiinnittämätön vihreä matto. Sen kasvupaikkaa ei pidä kalkita ainakaan paljon, sille happamahko maa on mieluisempi.

      Saattaisi kannattaa lainata kirjastosta Suomalainen perennakäsikirja, siinä on luokiteltu perennoja monella erilaisella tavalla erinomaisen selkeästi. Löytyy "keväällä kukkivat keltaiset" tai "kuivan paikan punaiset".

    • saviruoho

      Suikerotuhkapensas saattaisi olla sen verran myrkyllinen etteivät kanit syö. Vaan ei se ole perenna eikä kestä tietenkään kävelyä. Toinen vaihtoehto olisi sianpuolukka.

    • Mango

      Minulla viihtyy vastaavassa paikassa ketoneilikka, kaukasian maksaruoho ja ruskoakeena. Patjarikko menee kanssa, mutta ei leviä niin nopeasti kuin nuo muut. Joukkoon vai laittaa vaikka vuorimäntyjä. Pupja näkyy meilläkin, mutta eivät ole tehneet tuhojaan juurikaan puutarhassa, ilmeisesti luonnon antimet riittävät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4348
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      143
      3087
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2398
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2323
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      97
      1961
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1574
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      149
      1402
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe