Mobil 10w-40

18.90€/4L

Onko Mobil 10w-40 parasta öljyä mitä rahalla saa???

12

5252

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhgdfs

      Ei.

    • Vierestä vien

      En tiedä onko parasta, mutta normaalisti Mobilia saa samalla rahalla vähemmän kuin muita hyviä öljyjä.

    • vähänfaktoja88

      Huomioikaa että Mobil super 10w-40 sisältää moninkertaisen määrän fosforia esim. mobil super 5w-40 öljyyn verrattuna. Tuo 10w täyttää "vain" api sl luokituksen kun taas 5w on jo api sn joka ei saa sisältää paljon fosforia uusimpien katalysaattoreien yhteensopivuuden takia.

      Ja tuo fosforipitoisuus kertoo sinkkifosfaattiyhdisteiden määrästä. Sinkkifosfaatti on ainoa aine joka suojaa esim vanhoja koneita joisa ei ole rullanostimia, jos niihin laittaa api sn öljyä nostimet kuluu nopeasti loppuun. Uudet api sn/sm eivät yksinkertaisesti pysty suojaamaan kovan kuormituksen aiheuttamalta rasitukselta.

      Tällä perusteella voi sanoa että mobil 10w-40 kuulu parhaisiin öljyihin, muiden öljyjen joukossa jotka sisältävät paljon fosforia. Ainakin jos puhutaan kulumissuojasta, katalysattorihaitta on sitten eri asia.

      • Retinax'

        Teboil Gold S on riittävän hyvää öljyä ja lisäksi edullista.
        Vaihtotyö, tiiviste,suodatin ja 4 litraa = 30,50 euroa pikahuollossa.


      • vähänfaktoja88
        Retinax' kirjoitti:

        Teboil Gold S on riittävän hyvää öljyä ja lisäksi edullista.
        Vaihtotyö, tiiviste,suodatin ja 4 litraa = 30,50 euroa pikahuollossa.

        En tiedä goldin fosforipitoisuuksista mutta sekin täyttää "vain" api sl luokituksen joten lupaa hyvää kulumissuojan kannalta jos puhutaan vanhemmista koneista.

        Uudet moottorit ovat kuitenkin tehty kertakäyttötuotteiksi joten ei kukaan välitä kuluuko esim. nokat loppuun 200tkm kohdalla näillä api sn/sm öljyillä, kunhan öljy täyttää uusimmat ympäristövaatimukset...


    • 11221111

      Missään kaupan hyllyllä olevissa nykyöljyissä ei ole riittävästi sinkkiä eikä fosforia laahurinokille. API SG tai SH pitää olla tai sitten lisäainetta purkista joukkoon.

    • sikkx

      on se kyllä kumma, koska API -luokitukset ovat taaksepäin yhteensopivia, että yhtäkkiä mukamas ei oltaisi otettu huomioon, että sinkin määrä "ei riitä" laahuri nokille. Kuitenkin API SN -testirajat ovat paljon tiukemmat laakerikulumiselle, nokkien kulumiselle.

      Jos laahurinokka hajoaa 300km ajon jälkeen kun ollaan mukamas laitettu nykyaikaista öljyä, kyllä siellä koneessa on jotain muutakin vikaa siinä kohtaa. 300 km voi ajaa vaikka ruokaöljyllä.

      Kyllä 30-40 vuodessa ollaan keksitty sinkille ja fosforille korvaava kulumisenestolisäaineet. Mm. Molybdeeni, boori ..

      • 876556756

        Niinhän sitä luulisi mutta kun ei niin ei.


    • Paskaaaa69
      • sikkx

        Tuo testihän on jo aika päiviä todettu huuhaaksi. Tuolla "testillä" ei ollut mitään tekemistä öljyn rasitukselle polttomoottorissa. Olisi paremmin sopinut esim. rasvojen testaukseen.

        "
        "The information we've learned since then suggests the test we performed may be irrelevant. Some sources have advised us that the test we used would have been better served testing some of our favourite greases rather than the engine oils we commonly use on our street cars. Sure, we did the test with the best intentions, with a level playing field for each oil and no preconceptions as to who would perform better than another, but when, and if, we mess up, we like to think that we're man enough to set the record straight."
        "


      • vähänfaktoja88

        Tuostahan näkee että puolisyynteettinen mobil 10w-40 suojaa paremmin kuin täyssynteettinen mobil 1 0w-40. Tämä johtuu juuri siitä 10w-40:n alemmasta api-luokituksesta eli siinä saa olla enemmän kulumista estäviä katalysaattorille haitallisia aineita kuten sinkkifosfaattia.

        En toki väitä etteikö tuo 0w-40 voisi olla uudessa autossa kokonaisuudessa parempaa. Uusissa moottoreissa kun ei välttämättä esiinny niin kovia leikkausvoimia kuin vanhemmissa koneissa tarkemman suunnittelun ja kehittyneempien materiaalien takia. Vanhaan autoon ei kuitenkaan kannata näitä uusimpia api-luokituksia täyttäviä öljyjä laittaa.


    • tasakaasu

      Raskaskone puolella on kyllä synteettisiäkin 10w-40 öljyjä joissa on "huono" bensaluokitus, joten kymmen plus vuotiaille bensakoneille sopivampaa. Moni tuttu marketti myynnissä oleva öljy on jo päivittynyt API SN-luokkaan

      Tarvike katin saa 80 ekellä, mutta koneremonttia ei mitenkään.

      Usein uusin paras öljy ei olekkaan vanhalle moottorille se paras vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2610
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe