Anna Kivinen veti ässän hihasta lataamalla Keskisuomalaisen verkkojulkaisuun kannabikseen liittyviä kirjoituksiaan, joissa hän asiantuntijalausuntoihin vedoten toteaa kannabiksen aiheuttamien haittojen johdosta hoitoon hakeutuvien lukumäärän lisääntyneen. Ongelma on Kivisen mukaan siinä, miten kannabiksen päivittäinen ja liiallinen käyttö aiheuttaa syrjäytymistä nuorten keskuudessa.
Kivinen ei kuitenkaan muista mainita mitään esim. kannabiksen kokonaiskäyttöön liittyvien lukujen viimeaikaisista muutoksista tai kannabiskasvin ongelmakäyttäjien osuudesta kaikkien kannabistuotteiden kuluttajien lukumäärään nähden. Hän käyttää kannabiksesta mm. nimitystä "ongelmapäihde".
Mitä ajatuksia nämä julkaisut teissä, ihmiset, herättää? Eikö kaikkiin päihteisiin liity aina jonkinlaista ongelmakäyttöä vai onko jo keksitty sellainen nautintoaine, jonka käyttö ei yksinkertaisesti voi olla missään määrin liiallista ?
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/fakta-kannabis-pysyy-elimistossa-pitkaan/1322183
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/kannabis-on-aiheuttanut-skitsofrenian-puhkeamisen/1322182
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/kolmekymppiset-hakevat-apua-huumeongelmiin/1322181
Anna Kivisen suhde kannabikseen
satapatamiinusta
1
303
Vastaukset
- Mönkijäs
Lääkekäytössä kannabista käytetään monisatakertaisesti satunnaiseen tai säännöllisempäänkin päihdekäyttöön verrattuna. Mitähän Anna tuumaa siitä asiasta, se kun kuitenkin on pääsääntöisesti erittäin ongelmatonta, vaikka kannabista menee päivässä grammoittain. Luulisi olevan paljonkin ongelmia, mutta kun ei vain ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3554560Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763281- 752271
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3451697Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-2091612Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1801585- 1061275
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal761250Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121167K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81132