Anna Kivinen veti ässän hihasta lataamalla Keskisuomalaisen verkkojulkaisuun kannabikseen liittyviä kirjoituksiaan, joissa hän asiantuntijalausuntoihin vedoten toteaa kannabiksen aiheuttamien haittojen johdosta hoitoon hakeutuvien lukumäärän lisääntyneen. Ongelma on Kivisen mukaan siinä, miten kannabiksen päivittäinen ja liiallinen käyttö aiheuttaa syrjäytymistä nuorten keskuudessa.
Kivinen ei kuitenkaan muista mainita mitään esim. kannabiksen kokonaiskäyttöön liittyvien lukujen viimeaikaisista muutoksista tai kannabiskasvin ongelmakäyttäjien osuudesta kaikkien kannabistuotteiden kuluttajien lukumäärään nähden. Hän käyttää kannabiksesta mm. nimitystä "ongelmapäihde".
Mitä ajatuksia nämä julkaisut teissä, ihmiset, herättää? Eikö kaikkiin päihteisiin liity aina jonkinlaista ongelmakäyttöä vai onko jo keksitty sellainen nautintoaine, jonka käyttö ei yksinkertaisesti voi olla missään määrin liiallista ?
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/fakta-kannabis-pysyy-elimistossa-pitkaan/1322183
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/kannabis-on-aiheuttanut-skitsofrenian-puhkeamisen/1322182
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/kolmekymppiset-hakevat-apua-huumeongelmiin/1322181
Anna Kivisen suhde kannabikseen
satapatamiinusta
1
331
Vastaukset
- Mönkijäs
Lääkekäytössä kannabista käytetään monisatakertaisesti satunnaiseen tai säännöllisempäänkin päihdekäyttöön verrattuna. Mitähän Anna tuumaa siitä asiasta, se kun kuitenkin on pääsääntöisesti erittäin ongelmatonta, vaikka kannabista menee päivässä grammoittain. Luulisi olevan paljonkin ongelmia, mutta kun ei vain ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1193714Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai282773Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72635Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1302348Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82154- 371717
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581096Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361010Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 75984"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For79966