Keskusta - Isänmaan kauheutta

Suosittelen jokaiselle vähänkin siellä päin liikkuvalle käyntiä Keskustan sydänalueilla Kangasniemellä. Siellä on tienvarret vääränään sortuneita latoja ja navetoita. Joka paikassa on vanhoja autonromuja ja talojen pihat ovat siivottomia.

Aivan päivastaisen ylenvänelämyksen koin kun ajelin kehä ykköstä. Äkkäsin Paloheinän liittymän kohdalla niin kauniin ja sopusointuisen rakennuksen, etten uskonut sellaisia olevankaan.
1181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kerran erehdyin Kangasniemelle pysähtymään ja kauhistelin, kun omituisesti vammaisen näköiset ihmiset Essolla söivät oudosti haisevaa perunalaatikkoa tai jotakin sen tapaista, ruokajuomana oli ruskeaa kiljulle tuoksahtavaa linetä.. Ajoin välittömästi Helsinkiin ja söin herkullisen tirisevät Black Angnus pihvin punaviinin kera, muut ruokailijat olivat hyvin tyylikkäitä ja sivistyneitä.

Äänestä
  • Kangasniemellä ei mielestäni ole essoa, ja kyllä täällä niitä hyviäkin ruokapaikkoja riittää. Ja jos luulit teboilia essoksi, niin itedoksi vain että se ruskea liemi saattoi olla kotikaljaa

    Äänestä

Kyllä Nivala ja Haapavesi on vieläkin pahempia kepupesiä, likaista ja väkivaltaista seutua. Älkää vaan vähääkään liikkuko siellä päin, ajakaa ohi ja auton ovet lukkoon.
Seinäjoki on myös aivan per/ceestä.

Äänestä

Miksi kukaan liikkuisi vähääkään Kangasniemellä?

Äänestä
  • Sastan vermeissä siellä liikkuu yksi keputollukka, on vähän liikkunut jo vuosia kausia, joskus sillä on, tai yleensä, on kakkahierrin nenän päällä.

    Äänestä

Positiivista Kangasniemellä on tasainen asukasluvun lasku, hyvin menee alamäkeen ja ei noita kepulaisia kukaan lisää näytä kaipailevan.

Äänestä

Kepuvoittoisissa kunnissa on lähes poikkeuksetta valtaosalla väestä vakavia päihdeongelmia. Myös vakavat mielenterveysongelmat ovat tavallisia.

Äänestä

Keskustalaisuus tekee ihmisestä saamattoman tukiaisilla elävän pellen. Tämä näkyy Keskustan vahvoilla alueilla.

Äänestä

Kannattaisi jakaa kepualueille ilmaisia kondomeja ja muita ehkäisyvälineitä. Näin ei syntyisi lisää kepulaisia suomalaisen veronmaksajan taakaksi.

Äänestä
  • Minä ehdottaisin jopa valtion tukea, jos kepulainen haluaa sterilisaatiota.

    Äänestä

  • kannatan... kirjoitti:

    Minä ehdottaisin jopa valtion tukea, jos kepulainen haluaa sterilisaatiota.

    Tuo on mainiotakin mainiompi ehdotus. Siihen pitäisi löytyä valtion lisäbudjetista rahaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sapiens dux kirjoitti:

Suosittelen jokaiselle vähänkin siellä päin liikkuvalle käyntiä Keskustan sydänalueilla Kangasniemellä. Siellä on tienvarret vääränään sortuneita latoja ja navetoita. Joka paikassa on vanhoja autonromuja ja talojen pihat ovat siivottomia.

Aivan päivastaisen ylenvänelämyksen koin kun ajelin kehä ykköstä. Äkkäsin Paloheinän liittymän kohdalla niin kauniin ja sopusointuisen rakennuksen, etten uskonut sellaisia olevankaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu