Kuopiosta tulee keskisen Suomen Neuvostoliitto, kun laajenee laajenemistaan, mutta suurimmat työnantajat ovat vain kunta ja valtio (Kuopion kaupunki,KYS,Yliopisto).
Juankoski ja Kuopio aloittavat nyt vuorostaan kihlajaisneuvottelut.
http://yle.fi/uutiset/juankoski_ja_kuopio_kaynnistavat_selvityksen_kuntaliitoksesta/6629564
Juankoski ja Kuopio aloittavat nyt vuorostaan kihlajaisneuvottelut.
http://yle.fi/uutiset/juankoski_ja_kuopio_kaynnistavat_selvityksen_kuntaliitoksesta/6629564
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomessahan ollaan palaamassa 1600-luvun kuntakarttaan. Silloin näilläkin seuduilla oli vain 3 pitäjää: Iisalmi, Kuopio ja Rautalampi. Kaavi ja Rautavaara kuuluivat Pielisen pitäjään. Suonenjoki osittain Pieksämäkeen, Kuopioon ja Rautalampeen.
Minä kaipaankin entisen NEUVOSTOLIITON aikoja.
Täysin samoilla houkuttimilla meitä Eurostoliittoon houkuteltiin kun Neuvostoliitto 30-luvulla tyhmiä suomalaisia...
Ja kauan menee ennenkuin kutsun kuullut porukka huomaa tyhmyyden tehneensä puhumattakaan tyhmyytensä myöntämisestä !!
Miten voi samaistaa Neuvostoliiton ja EU:in??
30-luvun lopun Neuvostoliitossa harrastettiin etnistä puhdistusta teloittamalla 9000 sinne muuttanutta suomalaista (mukana myös amerikansuomalaisia).
Neuvostoliitto oli vankileirien saaristo, johon katosi miljoonia ihmisiä, monet vain siepattiin kadulta keskellä päivää ja vietiin vankileirille kurjiin oloihin, joissa suurin osa vangeista kuoli.
20-luvulla Neuvosto-Venäjän maatalous kollektivisoitiin, jossa kuoli miljoonia talonpoikia nälkään.
NL oli suljettu yhteiskunta, johon pääsy ja josta poispääseminen oli erittäin vaikeaa.
NL:n talousjärjestelmänä oli sosialistinen 5-vuotissuunnitelmatalous ja pyrkimys kommunistiseen yhteiskuntaan.
Euroopan Unionissa ei toteuteta yhtään yllä mainittuja asioita eikä harrasteta samanlaisia julmuuksia.
EU on avoin maailmalle ja sen talousjärjestelmänä on markkinatalous, ei sosialismi.
Tuolla varmaan tarkoitetaan EU:n massiiviseksi paisunutta byrokratiakoneistoa ja tapaa, jolla hankkeita hoidetaan pelkän uskon voimalla vaikka todisteita toiminnan järjettömyydestä olisi.
Käsittääkseni niitä hankkeita ei määrätä Brysselistä, vaan ne ovat ihan kotikutoisia, joihin anotaan rahaa Brysselistä.
Että ne syylliset "järjettömiin hankkeisiin" löytyvät lähempää kuin uskotkaan.
Brysselissä on kieltämättä massiivinen muutaman kymmenen tuhannen henkilön byrokratia-koneisto, mutta ei sitä voi verrata NL:n Venäjän vallan ajalta periytyneeseen byrokratiakoneistoon.
500 miljoonan asukkaan yhteisön hallitseminen vaatii suuren byrokraattijoukon.
EU:n byrokratia on kuitenkin kevyttä lobbareineen ja (meidän kaikkien) edunvalvojineen.
Neuvostoaikaista tunnelmaa voi jo nyt nauttia erinomaisen hyvin Kuopion rautatie- ja linja-autoasemalla!
hät... hääh... Breesnev! ...Hrutsev! ...Köh, köh... Jeltsiuh!
Anteeksi aivasteluni.
Vai jumaza! Viet Mosset Poits! Kurabaabuska! Volskimaatuska! Mitsumassiskaja! Njissan Stanislav! Subaaru Katschastaja!
Россия смешно языка.