Vaihdoin öljyt

Miksi öljyvalo sammuu nopeammin uusilla öljyillä. Onko hyvä?
7252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eikös sen öljyvalon pitäisi juuri palaa jatkuvasti merkiksi siitä, että öljyä on koneessa?

Äänestä

Se on ihan hyvä asia.

Äänestä

Kylmänä käynnistettäessä ilmiö on tyypillinen. Lämpimänä käynnistettäessä oleellista eroa ei ole.

Äänestä
  • Ja selitys tuohon on...?

    Äänestä

Joo ja tarpeeksi yli kun ajaa öljynvaihtovälin, niin voi käydä päin vastoin.

Riippuu vähän paineanturin sijainnistakin.

Vaihtovälin loppupuolella öljy on hiukan menettänyt viskositettiominaisuuksiaan ja paineen kehittyminen voi hiukan hidastua, mikä on havaittavissa myös hiukan myöhästyneenä valon sammumisena.

Vastaavalla uudella öljyllä paine kehittyy nopeammin ja siitä johtuen myös valo sammuu nopeammin.

Mutta kun öljy jäykkenee riittävästi Esim. pakkaskäynnistys, niin silloin jäykästä öljystä johtuen paineen kehittyminen on hidasta ja valon sammumiseen voi kulua useitakin sekuntteja - jopa kymmeniä sekunteja.

Äänestä

"jopa kymmeniä sekunteja."

Mistä autosta mahdat puhua, jos noin kauan kestää valon sammuminen?

Äänestä

Yhdessä minun autossani, jolla oli ajettu 40 tkm, kesti öljyvalon sammuminen toista tuntia, niin hitaasti niin paineet nousi. Normaalisti öljyvalon sammuminen pitää tapahtua alle 20 minuution kuluessa, muuten voi olla vaarana, ettei öljyä ole tarpeeksi koneessa ja se voipi leikata kiinni. Jos öljyvalo sammuu heti kun käynnistää, niin jossakin on silloin vikaa. Tällöin on liian kovat öljyn paineet ja öljy voi lentää kaaressa koneesta. Tähän auttaa se, että öljymäärä vähennettään alle yhteen litraan, jolloin öljyvalon saamuminen voi kestää sen parikin tuntia.
Minulla on aivan uusi Cadillac, jossa öljyvalo sammui aina heti, mutta onnistuin viivästyttämään valon sammumista yli tunnilla, kun otin öljyä koneesta ulos lähes kaiken, sinne jäi vajaa desi jäljelle, joten öljyvalo ei pääse niin nopsaan sammumaan. Nyt tän uuden auton moottori on alkanut nykimään ja kolisemaan, on varmaan jokin tehdasvika, jonka korjaamo saa korjata aivan maksutta. Kun saan auton takaisin, niin otan taas öljyt ulos koneesta, jotta öljyvalo sammuu vasta parin tunnin ajelun jälkeen. Taidan laittaa mustaa teippiä merkkivalon päälle, niin ei tarvi miettiä tuota merkkivalo asiaa enempää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos kirjoitti:

Miksi öljyvalo sammuu nopeammin uusilla öljyillä. Onko hyvä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu