Kesäkuun 31. päivä 2010 Pieksämäellä oli 20062 asukasta. Kuluvan vuoden maaliskuun lopussa asukkaita oli 19386. Pikku juttu?
Päivän uutinen: Alle 20000 asukkailla ei ole jatkossa oikeutta järjestää sosiaali- ja terveyspalveluita. Palvelut pitää ostaa joltain yli 20000 asukkaan kunnalta.
Turunen & co! Teitte Pieksämäestä B-luokan kunnan unohtamalla asukkaat. Moni on äänestänyt jaloillaan ja tässä on tulos. Tunarit –kele!
Päivän uutinen: Alle 20000 asukkailla ei ole jatkossa oikeutta järjestää sosiaali- ja terveyspalveluita. Palvelut pitää ostaa joltain yli 20000 asukkaan kunnalta.
Turunen & co! Teitte Pieksämäestä B-luokan kunnan unohtamalla asukkaat. Moni on äänestänyt jaloillaan ja tässä on tulos. Tunarit –kele!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kuntaliitos tulee. Mikä on uuden kunnan nimi?
Sehän on Piekaus
olis vaan haukivuori liittyny mäkeen eikä mikkeliin nii oltais paremmissa asemissa
Ei kiinnostanu Kantala-Pölkki kylien asukkaat vajaa kymmenenvuotta sitten.
joo kyllä kieltämättä päättäjät tämän on kaikin puolin ryssineet, en kiistä ollenkaan
Tästä seuraa oman sairaalan lakkautus ja Mikkeliin matkustaminen aina kun tarvitsee jotakin hoitoa!
Tai Varkauden kanssa kuntaliitos ja matka aina Kuopioon asti!
Parempi mennä Kuopion suuntaan ainakin erikoissairanhoidossa, eipä tartte tehdä vauhtimutkaa Mikkeliin, joskus se voi viedä liikaa aikaa ja hoito viivästyy.
Muuten ei mitään järkeä liityä Varkauteen ihan yhtä huono rahatilanne , kun Pieksämäelläkin, jos ei jopa huonompi. Meillä tosi hyvä hallitus tämä nykyinen, joskus mietin miksi tällaisia neuvotteluja pitää edes käydä. Laitetaan yksi iso kunta ja nimeksi Helsinki.
kela taksi yrittäjill menee hyvin kun ihmisiä kuljetetaan muualle hoitoon.
Jos olet vasara, lyö lujaa. Jos olet naula, pidä pääsi pystyssä!
Kelan menot kustantaa valtio. Ilmaista rahaa maakuntiin.
"Kesäkuun 31. päivä 2010 Pieksämäellä oli 20062 asukasta. Kuluvan vuoden maaliskuun lopussa asukkaita oli 19386. Pikku juttu?"
Ja huhtikuun 2013 lopussa 19367. Toivottavasti vauhti ei kiihdy. Muutoin vuoden päästä menee 19000 rikki.