g-astra -99 1.6/8v. virtalukko on tosi tahmea, jäykkä käyttää. Voiko sinne laittaa mitään voiteluainetta esim.silikoniöljyä tms ?
g-astran virtalukko
9
3913
Vastaukset
- astraalimiäs.
ei saa laittaa mitään öljyä !
Tämä lukon jumittelu, on Astran tyyppivika. ( tai ainakin aikas monessa yksilössä tätä vaivaa. Omassa G-astrassa v. 2000, myös tätä samaa vaivaa. )
Etenkin , kesällä ja lämpimämmillä keleillä , käy aika usein niin, että avainta poisotettaessa, ei ohjauslukko aktivoidu. Ja sitten saakin ahertaa jonkin aikaa, kun rassaa avainta takaisin lukkoon, samalla rattia käännellen. Ensimmäisillä kerroilla säikäytti pahasti. Oltiin ns. "hevon kuusessa" ja ihan läheltä ei olisi apua löytynyt. Olisi Astra jäänyt korpeen tai sitten lavettiautolla pajalle.- 11+14
Jos ohjauslukko ei aktivoidu eikä radio sammu niin paina sormella lukkopesää sisäänpäin kuuluu sama naksahdus ku lukon toimiessa avainta poistettaessa. Lukon tahmeuteen olen käyttäny aseöljyä ja paineilmaa. Toimii . Ainakin mulla. Laite sama ku aloittajalla.
- dfcvxfdsdfssdfdfs
jos avain ei meinaa kääntyä lukossa niin silloin ei ainakaan öljyä enään. hyvällä tuurilla auttaa mutta yleisin mikä käy on että lukko ei liiku enää mihinkään.
- 11+14
Ei ole koskaan ollu Opelin kans sitä ongelmaa ettei avain kääntyis lukossa . 20 vuotta Opelilla. Ensin kaks Kadettia, nyt toinen Astra.
- virta-lukko
Ton ikäisessä on jo kaiken järjen mukaan joko virtalukon pohja, sylinteri, tai molemmat ns. valmistumassa. Itelläni on -98 g astra, virtalukon sylinteri ja -pohja tuli vaihdettua, kun lukkosylinteristä virtalukon pohjaan menevä alumiini(?) tappi napsahti poikki. Onneksi vielä avain liikkui sylinterissä, niin vaihto oli yllättävän helppo homma.
- virta-lukko
jos joku on taistellut avaimen ajonestosirun siirron kanssa vanhasta k-säädinavaimesta uuteen tarvikevirta-avaimeen, niin itse sain mikrosirua kiinnipitävän liiman liukenemaan tinnerissä liottamalla n. tunnin.
- Ooppelisti
Kävin katsastamassa eilen -99 astra g:n 1.6/8V ja tuli huomatus virtalukosta joka pitää korjata. Vika siis siinä että kun auton sammuttaa ja kääntää avaimen asentoon mistä se vedetään pois niin rattilukko menee päälle ennen kuin avain on poistettu virtalukosta ja tätä ei saisi tarkastajan mukaan tapahtua. En ole itse aikaisemmin perehtynyt virtalukkoihin, mutta osaisiko joku kertoa onko vika helposti korjattavissa itse vai pitääkö käyttää korjaamolla? Virtalukko ikäänkuin pomppaa ulos muutaman millin jo siinä vaiheessa kun avaimen kääntää off asentoon. Testasin vielä toisesta astrasta jossa rattilukko ei mennyt päälle kun avain oli vielä pesässä...
- ExOpel
Astran virtalukot ovat temppuilleen ennenkin. Omassa 99 astrassa meni virtalukko uusiksi jossain 90-100 tkm kohdalla. Seuraavassa 04 mallissa avain lähti irti virtalukosta niin, että kone jäi käymään - miten tämä on mahdollista ? Avain takaisin sisään ja aikansa kun käänteli sammuihan se auto. Muutekin virtalukot olivat aika tunnottomia ja "rutisivat" usein. Nyt ei ole Opelia eikä virtalukko-ongelmia - tosin muita ongelmia tuntuu riittävän.
- mastraali
Muttapas, mikä minun g-astra 1.6 8v -99 hb vaivaa kun ei ole mitään vikaa vielä ollut ja kilometrejä on 220 000tkm? Tietty öljyjä,tulppia,hihnoja,polttimoita,jarrupaloja/hihnoja ym kuluvia osia on vaihdettu. Hanttimiehen puolellakin on vielä alkuperäinen pallonivel paikallaan niitteineen. Uusi laitetaankin jo ruuveilla kiinni. Paras tähänastinen autoni on ollut tämä opel astra 8 venttiilisenä. 75hv.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1244417- 1563727
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1033486Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392839- 1351790
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta381592Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk231244Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211211Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221154Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421150