"Köyhien" etelänmatkakohteet?

Mitkä ovat ns. köyhien etelänmatkakohteita? Ovatko esim. Alania ja Kanariansaaret niitä? Mitkä taas ovat rikkaampien paikkoja?
8319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kerava on köyhille. Tuusula vähän rikkaammille. Hanko ihan sikarikkaille.

Äänestä
  • Täytä amme lämpimällä vedellä ja pistä valot päälle. Mitäpä sitä maailman ääriin tuon takia reissaamaan.

    Äänestä

Turkki, Kreikka ja Espanja & Kanaria. Vyölaukkuturistin peruskohteita, vuodesta toiseen, kunhan on halpaa. Egyptistäkin voitaneen muutama kohde laskea tuohon.

Mites olisi vaihteeksi säästää pari vuotta ja kokea vaikkapa Karibia, Havaiji tai Tahiti?

Äänestä
  • Aika harvan unelma kuitenkaan...

    Äänestä

vähän kaukaa haettu "retu perä". Halvimmat viikon reissut maksaa 300 kun taa luettelemasi kohteet 3000. Lisäksi matka noihin kaukokohteisiin kestää tuhottomasti. hienoja paikkoja varmasti mutta persaukipenan saavuttamattomissa kun jo tuohon halpisreissuunkiin joutuu säästämään.

Itse en kyllä viihdy rantalomakohteissa laisinkaan vaan kiertelen eurooppalaisia kaupunkeja. Yritän etsiä kohteita joihin on kohtuuhintaiset lennot sekä hotellimajoitus. Toki vaihtelen kohdetta ja välillä satsaan vähän enemmän.

Äänestä

Kaakon kohteet kuten Kreikka, Kypros, Turkki, Bulgaria, Tunisia... Egyptissä, Espanjassa ja Portugalissa kohteita laajalla hintahaitarilla, esim. Kanariansaaret keskihintainen. Rikkaille voisi suositella esim. Etelä-Ranskaa tai Arabiemiraatteja. Maltalle ei tällä hetkellä taideta tehdä pakettimatkoja.

Äänestä
  • Monimerkkimaisterin unelmaketju, täysin provo.

    Äänestä

Miksei köyhäkin voi matkustella? Kyllä minulla ainakin palaa rahaa tuolla "halpa maissakin" ...Voihan sitä mennä kalliisiinkin maihin ja syödä hotellihuoneessa omia eväitä, kun ei ole rahaa mennä ravintolaan sitä paria kertaa päivässä..Onko se sitten eleganttia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vähäpennipertsa kirjoitti:

Mitkä ovat ns. köyhien etelänmatkakohteita? Ovatko esim. Alania ja Kanariansaaret niitä? Mitkä taas ovat rikkaampien paikkoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu