Tietokone piippaa käynnistyessään ja sammuu sitten

Tietokone ämätoori

Joo eli olis ongelma tollasessa 2003-2006 mallin pöytäkoneessa, eli kun sen käynnistää ni se hurisee hirveästi ja kuuluu semmoinen pii-paa-pii-paa ääni ja sitten se vähänajan päästä sammuu ilman mitään varoitusta että voisko joku selittää että mistä mahtaa olla kyse kun en itse siitä paljoakaan tiedä.

6

2847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bios1
    • Menee nyt täysin arvailun puolelle, mutta lähtisin veikkaamaan emolevyä tai muisteja. Kolmas vaihtoehto vois olla virtalähde. Mikäli löytyy ylimääräisenä varmasti toimiva virtalähde, niin irroita vanha, ja kytke toinen käyttöön. Tällä voi ainakin sulkea pois tuon virtalähdeongelman.

    • aleksi_0214

      Jos kokeilet vaihtaa kiintolevyn ja asentaa windowsia? siinä näkis onko ongelma kiintolevyssä vai muissa komponenteissa. osaatko kertoa tietokoneen mallia?

    • 1. Testaa muistit

      - irrota muistit emolevyltä ja testaa ne yksitellen. Laita emolevylle kiinni yksi muistikampa ja käynnistä kone. Mikäli kone piippaa edelleen, kokeile toista muistikampaa. Kun olet käynyt kammat läpi ja ongelma ei ole ratkennut, vika ei ole muisteissa.

      2. Sammuta kone ja irrota virtajohto koneesta. Anna olla muutama minuutti ja kokeile uudelleen. Mikäli ongelma ei ratkea, vika ei välttämättä ole virtalähteessä.

      3. Mikäli aikaisemmat ehdotukset eivät tuottaneet tulosta, todennäköisesti koneesi emolevy on rikki.

    • Anonyymi

      Itellä sama ongelma, mutta tulee päälle toisella kerralla. Mut ei itellä mitää tietoo. Netissä luki ainaki että emolevy, prosessori tai virtalähde voi olla rikki

      • Anonyymi

        Tää on 11vuotta vanha veikkaan että ongelma selvinnyt tai omistaja heittänyt Itämereen koneen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1094
    2. 69
      1024
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      952
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      895
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      32
      674
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe