niin kuka tietää mitkä perus asetukset mercurin vm 77( 2 tahtisessa) 75 koneessa
kaasuttajassa pitäisi olla.siis ruuvien asento??
kaasuttajassa pitäisi olla.siis ruuvien asento??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mitä säätöä tarkoitat? Minulla ainakin 60 hv 2 t 3 syl 1993 ruuvit kaasareittein yläosassa vaikuttavat ainoastaan tyhjäkäynnin piiriin ja pääsuutin hoitaa seoksen kierroksilla. Korjaamo kirja antaa minulle niiden ruuvien aukikierros määräksi 1,1/4 kierrosta. Myöskin kerrotaan , että kun kone käy tyhjäkäyntiä ,
käännetään kiinni niin kauan kun koneen käynti muuttuu pötsähteleväksi jonka jälkeen avataan niin kauan että käynti muuttuu tasaiseksi. Näin edetään kaikkien kaasareittein kanssa järjestyksessä.
Oikein neuvottu! Minä puhdistuksen jälkeen avaan ilmaruuvit 1½ kierrosta. Käynnistän koneen ja etunaru kiinnitettynä pistän pakin päälle. Säädän tyhjäkäynnin silleen että herkästi jaksaa pyöriä. Sitten ilmaruuvia kiini niin kauan että aivastaa, senjälkeen vartii kierros auki. Näin kaasari kerrallaan, ja hyvin prötää.