Useimmat Mestis-joukkueet treenaavat kahdesti päivässä,pelaavat arkipelejä ja vaativat pelaajilta ammattimaista suhtautumista touhuun.Mikäs siinä, jos ei tarvitse tehdä työtä ja työtä olisi pakko tehdä, koska Mestis-joukkueet eivät maksa kunnon palkkaa kuin ehkä muutamalle pelaajalle koko sarjassa.Vaikea yhtälö! Moni HYVÄ pelaaja on lähtenyt ulkomaille,joissa pääsevät keski-Eurooppalaisiin liigoihin tai Ruotsin Allsvenskaniin, Varsinkin Ruotsissa voi Allsvenskanissa (sikäläinen Mestis) tienata pelaamisella ihan kunnolla.Sarja on jaettu kahteen 12 joukkueen lohkoon ja ulkolaisia pelaajia on runsaasti ; tällä kaudella noin 50 Suomesta,Norjasta,USA:sta,Kanadasta,Venäjältä,Liettuasta jne.,mukana nimekkäitäkin,jopa NHL-taustaisia pelureita,eikä silti mitään ikäloppuja.Moni Allsvenskan jengi on OY ja hoitaa asiansa ammattimaisesti..toisin kun täällä,missä pelaajilta vaaditaan ammattimaista suhtautumista,mutta seurat toimivat kuin amatöörit.Onnea vaan pelaajat - koittakaa kestää!
Mestis ei elätä
Ex-pelaaja
8871
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vaik ei kaikilla Mestis-jengeillä olekaan treenejä 2 x pvä:ssä, niin treenit yleensäkin ja matsit matkoineen vie niin paljon aikaa, ettei "oikeisiin" duuneihin ehdi. Ja pelaamisesta Mestiksessä ei todellakaan saa kunnon liksaa ku jokunen pelaaja koko Suomessa. Muut saa mitä saa : kilsafyrkkaa ja sellasta "lohduketta". Kivaa se silti on !
Katkeran pelaajan tilitystä, kun ei mahtunu enää mestisjengiin.
Mutta oman arvonsa tunteva pelaaja ei kOoKOossa pelaa.
Päällikölle vastaukseksi : kai sitä olisi vielä Mestikseen "mahtunut",mutta keräsin mielummin pari viimeistä pelivuottani euroja Euroopasta ja ajelin muuttoautolla Suomeen. Ei tarvinnut säästää Mestis-palkoista 10 vuotta vanhaan vähittäismaksuautoon,että se "katkeruudesta".Muuten, mulla ei ole mitään Mestistä vastaan ja viihdyn erinomaisen hyvin katsomossakin. Terveiset vaan !
joo eihän mestiskiekolla siis pelkästään, mut salibandys on asiat huonommin liitgajengeissäkään ei moni saa rahaa, paitsi pientä kulukorvauksia. vaik säbä on suosituin urheilumuoto suomessa.
mut yritänkin päästä pelaa ulkomaille kaudeksi 2005-2006, siellä saa vähän makkaraa leivän päälle. ex-pelaaja paljon euroopassa jää käteen kuussa suomen mestis-tasoselle kiekkoilijalle?
Vastaus "salibrändaajalle". Liksat vähän riippuu...Siinä on niin paljon vaihtoehtoja; kuuluuko etuihin asunto,työsuhdeauto,safkat jne. Onko homma pelkkää lätkää vai liittyykö siihen joku osapäivä-tai"nimellisduuni",kuuluuko esim.lomamatka kotiin joulutauolla liksaan, minkälaisia bonuksia tulee pisteistä ja/tai joukkueen menestyksestä jne. Jos sanon jonkun MINIMISUMMAN,niin joku käsittää varmasti tahallaan väärin,joten en mielelläni sano mitään "ehdotonta" summaa. Liksa on AINA etukäteisen neuvottelun tulos, jossa kannattaa käyttää agenttia - ainakin ensimmäisen kauden neuvotteluissa. Jatkosopimuksen voi tehdä itsekin,jos osaa. Mainitaan vielä, että agentin palkkio on noin 5% sopimussummasta. Tietääkseni jotkut agentit hoitavat myös salibrändaajien asioita. Tsemppiä peleihin !
Ex-pelaaja ; mainitsit,että kannattaisi agentin kautta hoitaa sopimukset vaikkapa ulkomaille,mutta, mistä saa tietoja agenteista,osoitteita,puh.numeroita jne.? Missä muuten itse kiekkoilit ?
Mikäli todella tarvitset agenttia,niin uskon, että pelaajayhdistys eli Suomen Jääkiekkoilijat ry.(FHPA)antaa tietoja REKISTERÖIDYISTÄ agenteista. FHPA:n puh. 09-6216322, www.fhpa.net tai [email protected]