Kepu pettää aina

Kepu pettää aina

13

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kustakes

      Kepun olemassaolo kerta kaikkiaan perustuu vain ja ainoastaa veromarkkojen nyhtämiseen omille kannattajille. Mikään moraali ei kuulu siihen kuvioon. Kepu-MTK on eräänlainen mafia, joka käyttää kaikkia keinoja.

      • Jo vain

        Pojat opetelkaa demokratian säännöt.

        Keskusta ei varmasti petä. Päätökset ovat tehneet viisaammat miehet ja niitä on 200 kpl.

        Päätökset on kaikki eduskunnan kautta kulkeneet.

        Menikö tyhmään nuppiin.

        Mutta kerron yhden esimerkin mikä on pettämistä.

        Lipponen ennen eduskuntavaaleja lupasi Suomalaisille elintarvikeviraston omin lupineen.

        Missä tämä elintarvikevirasto on.

        Keskusta on turvallinen ja paras.


      • Tuottaja

        Syökää sossut sellua, joka keitetty Afrikkalaisesta puusta, Ja valittakaa sitten pöyhkeää oloanne. Meillä maalla onneksi vielä edes aitoa suomalaista ruokaa..


    • Heikki K

      Artikkelia ei löydy, tai se on poistettu sivulta.

      • Ei ole

        Jo ennen eduskuntavaaleja.

        Jos vaatimukset ylittää sopimuksen rajat ei sopimus synny.

        Sopimuksilla ei saa kiristää.


      • poisto?
        Ei ole kirjoitti:

        Jo ennen eduskuntavaaleja.

        Jos vaatimukset ylittää sopimuksen rajat ei sopimus synny.

        Sopimuksilla ei saa kiristää.

        Ihmettelen. Jotakin hämärää siinä oli.


      • Infoa
        poisto? kirjoitti:

        Ihmettelen. Jotakin hämärää siinä oli.

        Kristillisdemokraateilla ja keskustalla salainen sopimus kaksissa vaaleissa
        Julkaistu 1:15

        tulosta juttu
        lähetä linkki

        Kristillisdemokraatit ja keskusta solmivat syksyllä 1999 salaisen sopimuksen keskinäisestä avunannosta kaksissa vaaleissa. Sopimuksen mukaan kristillisdemokraatit asettuvat vuoden 2000 presidentinvaaleissa julkisesti keskustan Esko Ahon taakse, jos keskusta solmii vaaliliiton kristillisdemokraattien kanssa viidessä vaalipiirissä vuoden 2003 eduskuntavaaleissa.

        Sopimus ei pitänyt. Vuoden 2000 presidentinvaalien alla kristillisdemokraattien johtohenkilöt asettuivat yksi toisensa jälkeen julkisesti Ahon taakse. Mutta kun tuli aika sopia vaaliliitoista vuoden 2003 eduskuntavaaleja varten, keskustan piirit hylkäsivät liitot kristillisdemokraattien kanssa.

        Seurauksena kristillisdemokraattien kansanedustajien määrä putosi kymmenestä seitsemään, vaikka puolueen äänimäärä kasvoi.

        HS 27.8. 2004


      • tonto
        poisto? kirjoitti:

        Ihmettelen. Jotakin hämärää siinä oli.

        Tarttee klikata oikealta sivulta otsikkoo...


    • kristillisdemokraatteja

      Täälläpäs on nyt paljon närkästyneitä kristillisdemokraatteja kirjoittelemassa "petoksesta"...

      • ei ...

        petetyksi tulemisesta närkästyisi?
        Paitsi "Konsta", joka ei varmaan tajua, kuinka kepu viilaa pojua linssiin, minkä ehtii saadakseen "konstan" sekä muiden hänen laistensa äänet vaaleissa lupauksilla, jotka "Konsta" kumppaneineen uskoo vielä vuosia senkin jälkeen, kun kepu on ne jättänyt täyttämättä!
        Eikä pelkästään jättänyt täyttämättä, vaan toiminut juuri päinvastoin kuin vaalien alla lupasi!
        Eli keskusta on turvallinen vaihtoehto, onhan?
        Onhan Keskusta turvallinen vaihtoehto, onhan, edes vähän?


    • kristillisdemokraatit...

      Täälläpäs on nyt kovin paljon närkästyneitä kristillisdemokraatteja voivottelemassa...

      • vain

        Täällä on vain kepun kunnallisvaalituloksesta huolestuneita keskustalaisia yrittämässä pimittää sitä tosiasiaa, että kepu paljastui jälleen kerran petturiksi ja Jäätteenäen "vaalivoitto" petoksella hankituksi.

        Jos kd olisi saanut vaaliliittojen ansiosta sille kuuluvat eduskuntapaikkansa, kepu ei olisi suurin pulue eikä se olisi hallituksessakaan, koska se ei olisi saanut Lipposen kanssa aikan punamultaa.


      • jopas
        vain kirjoitti:

        Täällä on vain kepun kunnallisvaalituloksesta huolestuneita keskustalaisia yrittämässä pimittää sitä tosiasiaa, että kepu paljastui jälleen kerran petturiksi ja Jäätteenäen "vaalivoitto" petoksella hankituksi.

        Jos kd olisi saanut vaaliliittojen ansiosta sille kuuluvat eduskuntapaikkansa, kepu ei olisi suurin pulue eikä se olisi hallituksessakaan, koska se ei olisi saanut Lipposen kanssa aikan punamultaa.

        "Jos kd olisi saanut vaaliliittojen ansiosta sille kuuluvat eduskuntapaikkansa"

        Eheheheeee! Kristilliset asettuivat Keskustaa vastaan 2003 vaaleissa, ja hakivat vaaliliittoa Kokoomuksen kanssa. Bjarne Kallis ilmaisi selvästi, ettei halua Jäätteenmäestä pääministeriä, vaan tahtoo Lipposen jatkavan. Tuollaisessa tilanteessa on todella tekopyhää ruveta itkemään siitä, että oppositiokumppani ei enää tuekaan petturia.

        Kristillisillä oli muuten äänestäjämääräänsä nähden erittäin suuri yliedustus edellisessä eduskunnassa. Millä ihmeen opilla niiden pitää saada olla yliedustettuina?

        Onpa ihmeellistä lätinää kaikenkaikkiaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3682
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      32
      3257
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2888
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2730
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1709
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1539
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1517
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1484
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    Aihe