hän hankkii joko Harrikan tai Jagen, itse kuulun jälkimmäisiin. Ainoa asia joka todella arveluttaa on Jaguarin itsepintainen maine (vähintäänkin) pikkuvikaisena autona. Tietysti malleja ja vuosimalleja on iso liuta ja osa arvostelusta voi hyvinkin olla vain kateellisten puhetta, mutta olisi hyvä kuulla todellisten omistajien kommentteja sekä suosituksia ja/tai varoituksia. Lisäksi olisi hyödyllistä tietää huollon, korjausten ja varaosien hinnoista, tai edes hyvistä Jagge -huolloista Suomessa. Kiitos asiallisista vastauksista. P.S. Kissakulma on huono sivusto.
Kun köyhä ikääntyy
6
363
Vastaukset
- Jaguar kissapeto
Jaguarit ovat vuodesta 2005 lähtien siirtyneet premium laatuautojen kastiin ja ovat 3 vuoden takuuaikana olleet lähes viattomia. Itse olen omistanut S typen ja XF version, molemmat dieseleitä.
Jaguarin kori on poikkeuksellisen tukeva ja ruostunutta Jaguaria et nykyisin tapaa. Nahkaiset verhoilut ovat kestäviä, eikä kojelaudasta kuulu natinoit.
Nappuloita on paljon ja ne ehkä voisivat olla hieman laadukkaampia.
Tupla turbo dieselistä tehoa irtoaa riittävästi ja raskas auto kulkee hämmästyttävän pienellä. 3 litrainen versio alkaa olla moottoritekniikan huipulla, niin käytettävyyden, kuin äänensävynkin osalta.
Jaguarissa jos jossain on hinta laatu suhde kohdallaan, jos vielä otetaan huomioon vakivarusteiden määrä: Lämmitettävä tuulilasi, lämmitettävä ohjauspyörä, aito nahkaverhoilu, automaattivaihteisto jne...
Auto sopii juuri ikääntyvälle köyhälle ja saa ainakin loppuelämänsä ajaa herroiksi, rauhallisesti hitaasti lipuen ja silti eleetöntä potkua piisaa ohituksiinkin.
Tällä hetkellä itsellä BMW, koska en halua näyttää ikääntyneeltä. Tulevaisuudessa saatan hyvinkin taas hankkia Jaggen, jota naapuritkin enemmän hämmästelevät. - Miksi juuri
vuodesta 2005? Samallahan väitetään että Jaguar on lähes yhtä kuin Mondeo?
- Typologi
X-Typessä oli 19% Mondeon osia ja vain 81% Jaguaria. Muissa ei sitäkään.
Ihmiset nykyisin tuppaavat sanomaan mitä sylki suuhun tuo perehtymättä faktoihin. - no broblem
Typologi kirjoitti:
X-Typessä oli 19% Mondeon osia ja vain 81% Jaguaria. Muissa ei sitäkään.
Ihmiset nykyisin tuppaavat sanomaan mitä sylki suuhun tuo perehtymättä faktoihin.Minullapa onkin Mondeo käyttöautoja ja -70luvun jagge harrasteautona!
- köyhänihanakirous
Mitähän köyhälle kuuluu? Lienee ainakin kokemuksia rikkaampana.
Täällä vähintään yhtä köyhä miettii Jaggen hankintaa, lähinnä vanha muutaman tonnin S-Type.
Ihmisten, ( lue: kateellisten ) naljailuihin olen jo tottunut ajettuani yli 30 vuotta Amerikkalaisilla autoilla, voi köyhää.
Siispä mielellään rakentavaa keskustelua aiheesta....- köyhäkädetrasvassa
Lisäisin vielä että autothan voi ja kannattaa huoltaa itse, pysyy kädetkin sopivasti likaisina. Sehän on tietty köyhän ainoa vaihtoehtokin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281478- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541139- 69984
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254944Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193924- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818