Laitan nyt tähän kun en googlettamalla löytänyt neuvoja lukuisista puutarhapalstoista huolimatta. Meinasin istuttaa aitan eteen kaksi pienehköä pensasta. Lapion mitan kaivettuani vastaan tuli kova jankkosavi. Tunnin päästä kuopassa oli vesi. Olenko liian aikaisessa ja routa tekee tepposia?
Epäilen tuota kuitenkin. Kait tällä tontilla kaikki pitää istuttaa kohoon. Tarkoittaako se sitä, että joka puulle ja pensaalle on puolimetriä korkea mätäs, jonka huipulle sen puskani asennan! Aaarhg!! Teenkö mä tuolla kaivamallani kuopalla (ehkä 30cm syvä) mitään? Laitan soraa pohjalle ja kohopenkin päälle? Pensasta en siihen kuitenkaan taida saada.. Ja mitä tarkoittaa kun savimaalle pitää tehdä salaoja? Ymmärrän sen niin että joka pensaalta menisin oma salaoja ojaan. Mutta eihän siitä nyt mitään tuu..?
Salaoja vai koho?
heba2
1
183
Vastaukset
- Eedenistä itään
Ehkä koko piha pitäisi salaojittaa, vaan on aika iso projekti. Tunnustan, että minä kyllä istutin syreenin samakaltaiseen paikkaan. No, muitakin. Osa kuusista oli tänä keväänä muutaman päivän tyveä myöten vedessä, ja myös tuija, mahtaako selvitä... Täällä on tälläistä.
Valitse kasveja, joka menestyvät kosteassa ja muutenkin huonossa paikassa. Savea voi lapioida pois ja tilalle laittaa turvetta ja hiekkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15414512Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408346Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486092SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1745727Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.734355Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm684130Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263995"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1011566