äitienpäivä

yrmynä

mitä juhlittavaa äitiydessä on?! mä en ymmärrä. minusta ei ole millään tavalla hienoa olla äiti. väsyttää ja ketuttaa kokoajan. omaa aikaa ei ole yhtään. rankinta aikaa koskaan. mitä hienoa tässä on?!

t. alle vuoden ikäisen väsynyt äiti

16

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nautin äitiydestä

      Harmi että sinusta tuntuu juuri nyt tuolta;saisitko jostain apua jaksamiseesi? Ajan kanssa se helpottaa kun lapsi kasvaa. Rankkoja olivat ensimmäiset kuukaudet/vuodet.

    • tsemppiää

      Olen samaa mieltä kuin aloittaja, lastenhoito on usein rankkaa hommaa mutta usko pois, kyllä niitä ilonpilkahduksiakin löytyy. Juo vaikka kahvii pannullinen niin kyllä se siitä :D ite ainakin otan. Kyllä se siitä!

    • iloinenklaara

      No suoraan sanottuna ei alle vuotiaan kanssa vielä edes tunnu äidiltä. Vielä niin uusi asia ja lapsi pieni.

      Kerropa tuntemuksesi uudestaan kun lapsi on yli 2 v. ja osaa puhua ja huutaa joka käänteessä " ÄÄTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!"

      Silloin tuntuu että on äiti ja se on hienoa.

      Niin eikä ole enää rankkaa.

    • huoh..hohhoijjaa..

      Mutta minulla on 4 lasta ja minä vihaan äitienpäivää ja kaikkia muitakin turhia juhlia. Mielelläni järjestän lapsille syntymäpäiviä ja muuta, mutta tällaiset turhat juhlat ovat sitten rasittavia.
      Kaikille isomummuille pitäisi lasten kanssa kortit tehdä, kulkea ympäriinsä niitä kortteja viemässä, käyttää anoppia ja minun äitiä ravintolassa syömässä, tokikin me maksamme.. Turhaa hössötystä. tehdä kakkua sinne ja thdä kakkua tänne..

      Hirveästi kuluu rahaa, hirveästi kuluu aikaa.. Tämä on niin turhaa ja typerää koko äitienpäivä, sama homma taas kun tulee isänpäivä, hössötetään sinne ja hössötetään tänne..

      Tokikin nyt puhuu kevätväsynyt alle 3kk vauvan äiti tässä, että sillämielin lukekaa ;)

      • no onpas

        teillä kaikilla rankkaa ja uuvuttavaa..Itsellä kanssa 4 lasta enkä ole kokenut mitään näistä vuosista vielä rankaksi.
        En usko ikinä etteikö joka nainen/äiti haluaisi kukkapuskaa ja korttia lapseltaan,jos muuta väittää niin valehtelee itselleen tai puuttuu side lapseen.Ja kuka käskee menemään ravintolaan tai leipoa kakkuja koko suvulle,itse leivon kyllä mielelläni kakun äidilleni.Ja lapsille korttien tekeminen on hyvin tärkeää.
        Koittakaa nyt äidit piristyä.


      • se väsynyt äiti..
        no onpas kirjoitti:

        teillä kaikilla rankkaa ja uuvuttavaa..Itsellä kanssa 4 lasta enkä ole kokenut mitään näistä vuosista vielä rankaksi.
        En usko ikinä etteikö joka nainen/äiti haluaisi kukkapuskaa ja korttia lapseltaan,jos muuta väittää niin valehtelee itselleen tai puuttuu side lapseen.Ja kuka käskee menemään ravintolaan tai leipoa kakkuja koko suvulle,itse leivon kyllä mielelläni kakun äidilleni.Ja lapsille korttien tekeminen on hyvin tärkeää.
        Koittakaa nyt äidit piristyä.

        Huoh.. No minähän sanoin kevätväsynyt äiti puhuu, tartte herneitä nenään vetää.
        Toki minäkin rakastan lasten tekemiä kortteja, se vaan on raskasta välillä kun mummoja on niin paljon (ja toki olen kiitollinen että heitä on ja heitä rakastan). Saahan äitikin välillä purnata väsymystään edes netissä? Saahan?

        huoh..


      • kaupallinen pyhä

        Äitienpäivä, isienpäivä sun muut turhat päivät ovat kauppiaitten juhlaa, rahaa tulee ja bisnes loistaa.


      • Ole ostamatta
        kaupallinen pyhä kirjoitti:

        Äitienpäivä, isienpäivä sun muut turhat päivät ovat kauppiaitten juhlaa, rahaa tulee ja bisnes loistaa.

        Toisilla on rahaa ostaa mitä haluaa,toiset rutisee täällä..


      • Niin miks pitää?
        no onpas kirjoitti:

        teillä kaikilla rankkaa ja uuvuttavaa..Itsellä kanssa 4 lasta enkä ole kokenut mitään näistä vuosista vielä rankaksi.
        En usko ikinä etteikö joka nainen/äiti haluaisi kukkapuskaa ja korttia lapseltaan,jos muuta väittää niin valehtelee itselleen tai puuttuu side lapseen.Ja kuka käskee menemään ravintolaan tai leipoa kakkuja koko suvulle,itse leivon kyllä mielelläni kakun äidilleni.Ja lapsille korttien tekeminen on hyvin tärkeää.
        Koittakaa nyt äidit piristyä.

        Mä oon leiponut yhden kakun elämässäni vissiin. Mä ostan kakun jos tarvitsee kakkua johkin...


    • Solsikke

      Minä rakastan olla äiti!
      Mulla on tosin vain kaksi lasta, koska olen nyt yksinhuoltaja, ei miestä.
      Viihdyn tosi hyvin lasteni kanssa, meillä on hyvä koti ja mukava arki kuin juhlakin yhdessä!
      Tottakai olen ollut väsynyt. Mulla ei ole ketään joka välillä ottaisi lapsia luokseen että äiti saisi hengähtää. Mutta kun he ovat niin pienen hetken lapsia, se lapsuus menee niin äkkiä ja pian he eivät enää sylissä ja äidin seurassa viihdy! Luonnollista tottakai, ja se on hyväksyttävä kun se aika tulee.
      Eks ei ole kiinnostunut. Poika ei kiinnosta ollenkaan, (vanhempi) ja tyttökään ei muuten kuin joskus itse tulee tänne meille tapaamaan. ei halua viedä omaan kotiinsa eikä osallistua muuten mitenkään. Sitä suren todella kovasti ja se on sellanen haava mun sielussa joka ei koskaan arpeudu. :-(
      Mutta se äitienpäivä; no tarhasta ja koulusta tuodaan itse tehtyjä kortteja ja poika jopa osti viime vuonna omilla viikkorahoillaan mulle korvakorut! Itkua sain pidätellä ja vieläkin rintaa puristaa ja kyynel nousee silmään. Oli se jotenkin niin liikuttavaa. :-? Mitenkään isommin ei juhlita, jotain kakkua tai muuta hyvää hankitaan.
      Eksän puolelta isovanhemmat on kuolleet, enkä tiedä minkälaiset välit olis jos eläis. Mun äiti on otettu muista asioista, ei ehdi mummi olemaan.
      Mutta hyvää äitienpäivää kaikille!

    • ma tean

      Äitienpäivä onkin alunperin kuolleen äidin muistoksi tarkoitettu muistopäivä.

      • Äiti Turusta

        Nyt vietetäänkin puolikuolleen äitien päivää. ;-) Sen verran rankkaa äitiys tosiaan on ajoittain varmaan lähes kaikilla. Vielä nostaisin hattua äideille, jotka jaksaa ilman toisen vanhemman tukea. Taakka on kaksinkertainen. Toivotaan että kaikilla myöskin se ilo olisi kaksinkertainen, kun joskus pahin aika hellittää. Mikään ei jatku ikuisesti ja yhtäkkiä koittaa se päivä, kun lapsi ilmoittaa, että muuttaa pois kotoa.

        Itse tiedän, tyttäreni aikuiseksi saattaneena, että aina ei ole jaksanut olla hyvä äiti, uupuneena ja joskus katkeranakin yksinhuoltajana. Mutta muistetaan, että lapset ei ole syypäitä syntymäänsä ja äiti on lapselle koko maailma. Toivoisin niin, että äideistä pidettäisiin parempaa huolta ja tukea annettaisiin enemmän. Kun äiti on onnellinen niin lapsikin voi hyvin.


    • oiva-llus

      Mitä hienoa tosiaan on äitiydessä?? En näe mitään hienoa siinä että rinnat riippuvat, vatsanahka roikkuu raskausarpien kanssa/sektiohaava on tosi ruma, lapsi huutaa, vaihdat vaippoja,ei saa itse nukuttua, tulee hampaita, uhmaikä,murrosikä,teini-ikä, viet harrastuksiin, kouluun,autat koulutehtävissä jne. Lehdestä luet kuinka maailmassa on liikaa populaatiota. Tajuat että äitiys on tyhmintä maailmassa-jos tajuat.

    • Ihanaa olla äiti

      Itse olin kanssa ekat kuukaudet tosi väsynyt. Oman ajan puute, valvomiset ym. Nyt lapsi on yli 2 v ja välillä on vieläkin joskus väsyttää ja ottaa päähän, mutta välillä on niin ihanaakin. Joskus rassaa kun kokoajan huudetaan "äitiiiii", mutta toisaalta se sana "äiti" lämmittää. Ja kun lapsi halaa tai katsoo hellyyttävästi tai tekee jotain hassua, olen pakahtua onnesta. Havahdun usein kun mulla on sellainen hölmö hymy naamalla (tai tuntuu ainakin siltä) jkun katselen lapseni touhuja.

      Koita jaksaa kyllä se todennäköisesti alkaa pikkuhiljaa helpottaa!

    • asiaa juhlimaton

      Äitienpäivä -kuten myös isänpäivä- ovat Amerikasta rantautuneet ja suurimpia kaupallisia juhlapäiviä joulun yms. lisäksi. Sitä voi myös viettää ilman kaupallisuutta, jokainen omalla tyylillään - tai jättää viettämättä. Ehkä pahinta väsymyskautta äitiydessään elävät voivat ajatella asian positiivisesti niin, että sinä päivänä saa ollakin hellittävänä ja passattavana tekemättä itse mitään :)

    • mitäpä sitä

      viettämään mitään päiviä,ollaan kaikki vaan happamia ja kasvatetaan lapsistakin happamia..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1930
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe