Minulla ei ole ollut tuota ominaisuutta autoissani.
Pystyykö sen kytkemään pois esim. talvella, kun tuon luulisi lisäävän hirmuisesti polttoaineenkulutusta moottorin ollessa kylmä kaupunkiliikenteessä jatkuvissa valopysähdyksissä ja rasittavan vajaata akkua?
Minkälaisia käyttökokemuksia on ollut?
Pystyykö sen kytkemään pois esim. talvella, kun tuon luulisi lisäävän hirmuisesti polttoaineenkulutusta moottorin ollessa kylmä kaupunkiliikenteessä jatkuvissa valopysähdyksissä ja rasittavan vajaata akkua?
Minkälaisia käyttökokemuksia on ollut?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei kannata ainakaan omaan autoon ottaa. Ominaisuus pitää saada vähintään koodattua pois toiminnasta. Jatkuva starttailu on rasittavaa.
En tiedä onko sinulla vaikeuksia ymmärtää lukemaasi, mutta jotenkin vaan sain sellaisen kuvan :)
Joku on plussanut tämän 18 19 viestin, mutta en kyllä ymmärrä mistä syystä.
Ehkä 18 19 selittää mitä tarkoittaa viestillään.
Avaapa konepelti joskus talvipakkasella liikkeellä autolla ollessasi ja mieti miten " kylmänä " se moottori siellä käy. Tai voit tietysti myös moottorilämmönmittarista todeta moottorin " kylmyys " .
-20 pakkasta, yön seissyt ulkona parkkiksella ilman sähkötolppaa niin _kauan_ menee ennenkuin on normaalissa käyntilämmössä ja työmatkalla on alkuun pitkänaikaa vähänväliä valopysähdyksiä.
Luulisin tuon sopivan Etelä-Euroopan oloihin...
Vasta 2-0
Tyhjistä tynnyreistä lähtee eniten ääntä. Tässäkin ketjussa. Täydellisen tietämättömyyden suomalla varmuudella.
Onko armoitettu autotietäjä, neiti Kiki, ottanut uuden nimimerkin käyttöön? Tietotaso & vimma omien harhaluulojensa esilletuomiseen viitaisivat tähän.
Moottorin oikea toimintalämpötila on n. 90 asteen tienoilla. Mikä tarkoittaa, että lämpömittarin neula on keskialueella. Minulla on ajastettu tolppapaikka, eli kerralla voi lohkolämmitintä käyttää max. 2 tuntia, eikä se neula todellakaan pomppaa keskialueelle 2 tunnin lohkolämmityksellä. Pari kilometria menee, ennen kuin moottori on täysin lämmennyt.
Ilman lohkolämmitintä saa -20 asteen pakkasella ajella todella pitkään ennen kuin optimilämpötilassa ollaan. Bensapihillä tai dieselillä saattaa mennä kymmenenkin kilometriä taajamanopeuksilla. Huomaa lämpömittarista miten pysähdys valoissa ja sitä seuraava ajoviima jo laskee moottorin lämpötilaa.
ei ole kokemuksia, mutta olen käsittänyt ettei tuo ominaisuus ole normaalistikaan toiminnassa ennen kuin moottori on saavuttanut normaalin käyttölämmön.
Siinä on aika paljon muuttujia, milloin moottori ylipäätään sammuu esim. liikennevaloissa.
mm:
- Akun varaus
- Ilmastointi
- Huurteenpoisto
- Moottorinlämpö
En tiedä mutta jos ostat Fiat Punto EVO niin siinä on nappi josta voi valita onko päällä vai ei!
eiköhän tuo toiminnon estonappi löydy ihan jokaisesta autosta.
toiminnon voi estää ja ohittaa kytkimellä. Toiminto ei aktivoidu jos auton lämmöt on liian alhainen, paljon sähkölaitteita käytössä, akun varaus alhainen jne.
Nämä huomioon otettavat muuttujat ovat automerkistä riippuvaisia. Mutta kaikissa on tuo moottorin lämpö ensisijaisena tekijänä, mutta lämpöraja voi olla erilainen merkistä riippuen.
Aivan hyvin on toiminut 2.5v.
Ei aktivoidu jos:
-- Ulkolämpötila tai moottorin lämpö alle raja-arvojen
-- Akun varaustila liian alhainen
-- Edellisen aktivoinnin jälkeen nopeus ei ole ylittänyt jotain raja-arvoa (n. 10 km /h)
-- DPF:n putsaus menossa
-- Ovi tai turvavyö auki
-- Huurteenpoisto menossa (puhallus täysillä)
jne..
Itse olen ainakin joutunut opettelemaan sen käyttöä, siis ajamaan niin että moottori pysähtyisi valoissa. Vanahastaan tuli aika harvoin vaihdettua vaihdetta vapaalle liikennevaloissa, tai vaikka vaihdoinkin, niin pidin kytkimen pohjassa. Ainakin Ford sammuu vasta kun vaihde on vapaalla ja kytkin ylhäällä. Lisäksi akun pitää olla ladattu ja ilmeisesti myös moottorin lämmin. Talvella ei juuri sammahtele.