nelikymppiseni on otettu käyttöön syksyllä 2000.
purin siitä pois muoviset helmapaneelit ja roiskeläpät, aikomuksenani putsata ja paikkamaalata ruosteita pois. no vanha totuus pitääkin paikkansa, eli mitä enemmän tonkii sitä enemmän löytyy :)
etummaisten roiskeläppien ja helmapaneelien reunojen takaa oli tullut ruostetta esiin ja alta löytyi tottakai lisää.
- lisäksi, eturoiskeläppien/ sisälokasuojien takaa löytyi vasemmasta pyöränkotelosta ainakin kaksi kukkurakourallista maata/ hiekkaa/ tomua. oikealta löytyi vähän vähemmän.
no ei siinä sen ihmeempiä. putsasin ruosteet paineilmatyökalulla ja lamellilaikalla, ja sivelin päälle paksut kerrokset CRC Ruosteenmuunninta (Rust Converter)
tämän "artikkelin" tarkoitus onkin herätellä kansalaisia siihen tosiasiaan, että teidänkin S40:n muovien alla muhii ruostetta ja maa-ainesta...
isoja reikiä ei autostani löytynyt, mutta pieniä kylläkin. onneksi tosin etulokasuojien päällipeltien reunoista, eli ei kntavista rakenteista.
että semmosta. :)
S40 ja ruoste.
6
3742
Vastaukset
- Volvo kestää
Ihme olisi jos noin vanhasta autosta ei löytyisi ruostetta.
Moi, minusta kuulostaa huonolta, jos 2000- luvun Volvosta löytyy ruostetta, ja joku pitää sitä normaalina.
Oma Volvoni 940 diesel on kohta 20-vuotta vanha, ja siinä on takakontin luukussa, ja vasemmassa lokarinkaaressa pari ruostetäplää, pohja on kuin uudesta autosta, paitsi että ei ole muovikatteita.
Koska autot ovat kalliita, on hyvä että aloittaja on puuttunut autonsa ruostumiseen eikä pelkää tutkia autoaan, koska ruostuminen voidaan tuossa vaiheessa vielä estää poistamalla ruoste, ja tekemällä ruosteenesto käsittely.
No okei, onhan tuokin ajatus, 2000-lukuiseen s40 ruosteenestokäsittely liikkeessä, mutta sitten ruostuminen todennäköisesti pysähtyy, ja auton voi vuosien päästä myydä kalliimmalla, tai pitää itsellään.volovo-ville,, raaka totuus on kuitenkin se, että 2000-luvun alun kärryistä osa on jo paksussa ruosteessa :/
näissä nykyautoissa kun ei ole pohjassa juuri muuta pellin suojana kuin ohut suihkaus mattapintaista pohjamaalia joka ei pidä vettä pois pellistä.
no okei, mun 40:ssä on kyllä tehtaan jäljiltä jotain kumimaista massaa pohjassa - tosin vain taka-akselille asti minkä takia tavarakontin pohja on lähes kauttaaltaan ruosteessa...
eihän siinä, että uudetkin autot ruostuu, muttakun uusien autojen omistajia ei useinkaan kiinnosta vi*un vertaa tehdä ruosteenestokäsittelyä koska se ei heitä kiinnosta mitä kotterolle tapahtuu heidän jälkeensä. noin yleistyksenä :}se, että 90-luvun lopun ja vuosituhannen vaihteen autot ruostuvat, työkaverini arveli sen johtuvan siitä että silloin otettiin käyttöön vesiohenteisia automaaleja jotka eivät kuitenkaan olleet kehittyneet tarpeeksi vielä tuolloin.
en tiedä mikä on totuus, mutta tuo oli vain yksi arvelu.- hamppe1
mulla on lähes samanikäinen s40 ja ruosteessa on sekin jo ja naarmuilla. Pistää vituttamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233690
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521491- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621221Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184
