S40 ja ruoste.

nelikymppiseni on otettu käyttöön syksyllä 2000.

purin siitä pois muoviset helmapaneelit ja roiskeläpät, aikomuksenani putsata ja paikkamaalata ruosteita pois. no vanha totuus pitääkin paikkansa, eli mitä enemmän tonkii sitä enemmän löytyy :)

etummaisten roiskeläppien ja helmapaneelien reunojen takaa oli tullut ruostetta esiin ja alta löytyi tottakai lisää.

- lisäksi, eturoiskeläppien/ sisälokasuojien takaa löytyi vasemmasta pyöränkotelosta ainakin kaksi kukkurakourallista maata/ hiekkaa/ tomua. oikealta löytyi vähän vähemmän.

no ei siinä sen ihmeempiä. putsasin ruosteet paineilmatyökalulla ja lamellilaikalla, ja sivelin päälle paksut kerrokset CRC Ruosteenmuunninta (Rust Converter)

tämän "artikkelin" tarkoitus onkin herätellä kansalaisia siihen tosiasiaan, että teidänkin S40:n muovien alla muhii ruostetta ja maa-ainesta...

isoja reikiä ei autostani löytynyt, mutta pieniä kylläkin. onneksi tosin etulokasuojien päällipeltien reunoista, eli ei kntavista rakenteista.

että semmosta. :)

6

3781

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Volvo kestää

      Ihme olisi jos noin vanhasta autosta ei löytyisi ruostetta.

      • kaikki eivät vaihdakaan autoa tuliterään kahden vuoden välein ;) tai joka vuosi? .....


    • Moi, minusta kuulostaa huonolta, jos 2000- luvun Volvosta löytyy ruostetta, ja joku pitää sitä normaalina.
      Oma Volvoni 940 diesel on kohta 20-vuotta vanha, ja siinä on takakontin luukussa, ja vasemmassa lokarinkaaressa pari ruostetäplää, pohja on kuin uudesta autosta, paitsi että ei ole muovikatteita.

      Koska autot ovat kalliita, on hyvä että aloittaja on puuttunut autonsa ruostumiseen eikä pelkää tutkia autoaan, koska ruostuminen voidaan tuossa vaiheessa vielä estää poistamalla ruoste, ja tekemällä ruosteenesto käsittely.

      No okei, onhan tuokin ajatus, 2000-lukuiseen s40 ruosteenestokäsittely liikkeessä, mutta sitten ruostuminen todennäköisesti pysähtyy, ja auton voi vuosien päästä myydä kalliimmalla, tai pitää itsellään.

    • volovo-ville,, raaka totuus on kuitenkin se, että 2000-luvun alun kärryistä osa on jo paksussa ruosteessa :/

      näissä nykyautoissa kun ei ole pohjassa juuri muuta pellin suojana kuin ohut suihkaus mattapintaista pohjamaalia joka ei pidä vettä pois pellistä.

      no okei, mun 40:ssä on kyllä tehtaan jäljiltä jotain kumimaista massaa pohjassa - tosin vain taka-akselille asti minkä takia tavarakontin pohja on lähes kauttaaltaan ruosteessa...

      eihän siinä, että uudetkin autot ruostuu, muttakun uusien autojen omistajia ei useinkaan kiinnosta vi*un vertaa tehdä ruosteenestokäsittelyä koska se ei heitä kiinnosta mitä kotterolle tapahtuu heidän jälkeensä. noin yleistyksenä :}

    • se, että 90-luvun lopun ja vuosituhannen vaihteen autot ruostuvat, työkaverini arveli sen johtuvan siitä että silloin otettiin käyttöön vesiohenteisia automaaleja jotka eivät kuitenkaan olleet kehittyneet tarpeeksi vielä tuolloin.

      en tiedä mikä on totuus, mutta tuo oli vain yksi arvelu.

    • hamppe1

      mulla on lähes samanikäinen s40 ja ruosteessa on sekin jo ja naarmuilla. Pistää vituttamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      81
      1924
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      36
      1231
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      964
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 90
      764
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      70
      737
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      647
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      33
      560
    13. 36
      524
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    19. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      424
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      419
    Aihe